İşitme Engelli Ötv Muafiyeti Hk.

Taurus

Üye
Üye
#ÖTVİNDİRİMİ

Arkadaşlar merhaba. %41 oranlı işitme engelli bir arkadaşınız olarak bir süredir ÖTV indirimini almanın peşinden koşuyordum. Hikayem, Engelli Koordinasyon Merkezi'ne gidip mevcut bildiğim engelli haklarına ek olarak bilmediklerimi öğrenmeye gitmemle başladı. 7 yıllık B sürücü belgemi yenilerken sınıfımı B engelli olarak değiştirirsen yeni mevzuaatta orana takılmazsın diye bilgi verdiler. Bunun üzerine sırasıyla önce aile hekimine, ordan devlet hastanesine heyete sevk, ordan da il sağlık kurulu heyetine sevk aldım. Sırasıyla tüm işlemleri tamamladım. Geçtiğimiz cuma günü ilk sağlık kurulu'nda randevum vardı. Kurul koridorunda hınca hınç kalabalık... Beklerken 8-10 kişiyle konu üzerine sohbet ettim. Forumlarda ve burda yazılanların aksine herkes heyet raporun üstüne engelli b yazarsa ÖTV indiriminden de faydalanabileceğimi belirtti. Konuştuğum insanların ve işitme engellilerin hepsinin kurula girişi ve çıkışı koridorda heyecanlarına ortak oldum ve herkes onayı aldı. Ben de aldım. Çıkışta kağıdımı gene hikayenin başladığı yer Engelli Koordinasyon merkezindeki abime götürdüm. Tamam bitmiş bu iş, hayırlı olsun dedi kendisi de. :) Yarın sabah emniyette ehliyet yenileme randevum var. Akabinde ise her şey yolunda giderse araç araştırmalarına başlayacağım. Burda ve farklı forumlarda ise işitme engelliler için ötv indirimi olmadığı yazılıyor. :/

Ekleme: Raporda şu kodlar yazıyor. 102, 42.01, 42.03, 42.05 . Yani faydalanabiliyor muyuz ÖTV'den?

42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz

Konuşalım, tartışalım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba [MENTION=18651]Taurus[/MENTION] Dakka bir gol bir hesabı umudunu kırmak istemem ama gerçeği söyleme sorumluluğumuz da var. İşitme engellilerin ÖTV den faydalanmalarının tek koşulu yüzde 90 ve üstü raporları olmaları. Bu oranın altında oranı olan işitme engelliler ÖTV den faydalanamıyor malasef. Bundan sonra yaşayacağın süreci bizimlede paylaşırsan güncel bilgi olur.

Taurus

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION],
Yarın netleşir, bilgi vereceğim. En kötü tekrar aynı sürece girip doktoruma raporuma 10.02 kodunu eklemesini isteyeceğim.
Aşağıdaki gibi... Bu durumda alır mıyız? :)

Engelli Ötv İndirimi Rapor Örneği.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
10.02 kodu sol kol engelliler için geçerli malasef işitme engelliler için geçerli değil. Siz yinede deneyip sonucu yazınız.

Taurus

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION],

Kod listesinde bu kod otomatik vites kodu olarak gözüküyordu?
Neticede düz vites geçişlerini iyi duyamıyoruz ve bu vesileyle otomatik vites tertibatlı araç ihtiyacımızdan dem vuruyoruz.

Taurus

Üye
Üye
Arkadaşlar tekrar selam,

Bugün Emniyet müdürlüğü'nde ehliyet yenileme B'den B Engelli sürücü belgesi transferi başvurumu tamamladım.
Sonrasında tekrar Engelli Koordinasyon merkezine gidip forumlarda yazılan alamazsınız türevi mesajları ilgili arkadaşa okuttum ve kendisi il sağlık müdürlüğü'ndeki ilgili arkadaşları arayıp sordu.
Malesef işitme engelliler ötv indiriminden faydalanamıyorlar. Bedensel ve fiziki engellilere tanınan bir hak olduğunu söylediler. Engelli ehliyetle faydalanabildiklerimiz motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti ve İspark'a kayıtla otoparklar belirli saatlere kadar ücretsiz.

:/ İnşallah ilerleyen dönemde kanun İşitme Engellileri de kapsayacak şekilde değişir.

otomasyoncu

Üye
Üye
Sen burasini ne karistiriyorsun, ehliyetin ile direk galeriye gidip ehliyet ve raporunu vereceksin, Zaten Onlar defterdarliga otv muhafiyetini Teyyit ettirecekler. Sen direk galeriye git basvuruda bulun. Zaten birsey olursa orda sana soyleyecekler.

MI 4LTE cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

nermet

Üye
Üye
Sayın Taurus
2018 yılı yeni torba yasa ile durumunuzda bir değişiklik oldumu acaba? İşitme engellilerle alakalı ötv indirimi için bir tasarı varmış? Cevap yazarsanız sevinirim
Saygılar

Tekerlekli Sandalye