İşitme engelli oğlumun evde bakım maaşını kestiler?

oguzkaan

Üye
Üye
ARKADAŞLAR MERHABA;

Oğlum işitme engelli sosyal hizmetlere evde bakım yardımı için başvurmuştuk 3 ay maaş verdi sosyal hizmetler daha sonra evimize sosyal hizmetlerden 2 kişi gelmiş içeri girmeden gitmişler daha sonra da maaşımız kesilmiş sosyal hizmetleri aradığımızda gelen heyetin yardıma ihtiyacınız olmadığına karar vermiş diyorlar. Şimdi benim nasıl bir yol izlemem gerekir bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok memnum olurum.
Cocuk ve bakıcı aynı yerdemiymiş. Hasta ve bakıcı aynı anda aynı yerde degillerse işitme engelli cocuk kapıyı acmışsa kesebilir ler.
Bakıcı eşim gelenlerle de eşim görüşmüş içeri girmemişler kapı önün de 2 dakika falan görüşmüşler ama konu ile alakasız bir görüşme çocuğa "nasılsın okula gidiyormusun" gibi sorular sormuşlar sonra gitmişler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, normal şartlarda "sadece işitme" engeli olan kişilere bakım maaşı verilmiyor. İtiraz edin diyeceğim ama kabul ed,ileceğinide pek sanmıyorum. Size nasıl 3 ay maaş verilmiş açıkcası onuda anlayamadım.

oguzkaan

Üye
Üye
Merhaba, normal şartlarda "sadece işitme" engeli olan kişilere bakım maaşı verilmiyor. İtiraz edin diyeceğim ama kabul ed,ileceğinide pek sanmıyorum. Size nasıl 3 ay maaş verilmiş açıkcası onuda anlayamadım.

Merhaba Halil bey başvurduğumuz da oradaki memur raporumuzun yardım için uygun olduğunu söylemişti raporu ekledim bilgilendirebilirseniz sevinirim Halil bey IMG-20200128-WA0007.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Valla söylediğim gibi işitme engelli bir çocuğun bakım maaşı alması çok zor. bakım maaşı almak için bakıma muhtaç kişinin, banyo, tuvalet, yeme içme gibi hayati ihtiyaçlarını tek başına yapamaması şartı aranıyor.

İsen Buga

Üye
Üye
Valla söylediğim gibi işitme engelli bir çocuğun bakım maaşı alması çok zor. bakım maaşı almak için bakıma muhtaç kişinin, banyo, tuvalet, yeme içme gibi hayati ihtiyaçlarını tek başına yapamaması şartı aranıyor.

Halil Yılmaz Ağa ÇÖZGER raporu bu: ÇÖZGER raporunda bir kıstas...

Özel koşullara gereksinim vardır yazısı işaretli bu %90-%99 a tekabul ediyor.
İtiraz etmeli bence.

Sistem yeni ÇÖZGER yeni ÖZel koşullara gereksinim vardır yeni. Bilgiler çok yeni. İyi araştırmak lazım.
Demem şu ki yeni bir tecrübe bu. Belki biz bilmiyoruzdur. KESİN dille cevap vermeden önce bir araştıralım. Belki mevzuat yumuşamıştır...

İsen Buga

Üye
Üye
Özel Gereksinim Kodu ..Özel Gereksinim Düzeyi ........ Engel Oranı(%)
1 ..............................Özel gereksinimi vardır (ÖGV).....20-39
2 ............................. Hafif düzeyde ÖGV ................ 40-49
3 ............................. Orta düzeyde ÖGV ................ 50-59
4 ............................. İleri düzeyde ÖGV ................ 60-69
5 ............................. Çok ileri düzeyde ÖGV ................70-79
6 ................... Belirgin özel gereksinimi vardır(BÖGV).....80-89
7 ..................... Özel koşul gereksinimi vardır (ÖKGV).....90-99

Ben olsam kesinlikle itiraz ederim: Mevzuatı bilmiyor olabilirler. Sinirlenmeden iyi bir dil ile itiraz etmek lazım. Neye göre reddeddiler bilmek lazım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
20 Şubat 2019 tarihinden sonra rapor alanların raporunda ise ağır ya da hafif engellilik ifadeleri kaldırılmış, ağır engelliliğin karşılığı olan ifadeler yönetmeliklerde açıklanmıştır. Buna göre erişkinler için engelli sağlık kurul raporunda ağır engelliliğin karşılığı olan ifade; “tam bağımlı” ifadesidir. “Kısmi bağımlı” ya da “bağımsız” ifadesi olanların, engel oranı ne olursa olsun evde bakım aylığı başvuruları dikkate alınmaz. 18 yaş altı çocuklar için alınan ÇÖZGER’de ise artık engel oranı yazmayacağı ve çocukların engellilik durumlarının özel gereksinim düzeyinde değerlendirileceği bilinmelidir. ÇÖZGER’e göre ağır engelliliğin karşılığı olan ifadeleri ise; 5,6 ve 7. kategori dediğimiz özel gereksinim düzeyleridir. Bunlar; 5. kategori; “Çok ileri düzeyde ÖGV”, 6. kategori; “Belirgin ÖGV” 7. kategori; “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleridir.

oguzkaan

Üye
Üye
20 Şubat 2019 tarihinden sonra rapor alanların raporunda ise ağır ya da hafif engellilik ifadeleri kaldırılmış, ağır engelliliğin karşılığı olan ifadeler yönetmeliklerde açıklanmıştır. Buna göre erişkinler için engelli sağlık kurul raporunda ağır engelliliğin karşılığı olan ifade; “tam bağımlı” ifadesidir. “Kısmi bağımlı” ya da “bağımsız” ifadesi olanların, engel oranı ne olursa olsun evde bakım aylığı başvuruları dikkate alınmaz. 18 yaş altı çocuklar için alınan ÇÖZGER’de ise artık engel oranı yazmayacağı ve çocukların engellilik durumlarının özel gereksinim düzeyinde değerlendirileceği bilinmelidir. ÇÖZGER’e göre ağır engelliliğin karşılığı olan ifadeleri ise; 5,6 ve 7. kategori dediğimiz özel gereksinim düzeyleridir. Bunlar; 5. kategori; “Çok ileri düzeyde ÖGV”, 6. kategori; “Belirgin ÖGV” 7. kategori; “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleridir.

Halil bey raporumuza göre almaya hakkımız var mı yok mu acaba tam anlayamadım

ferhan

Üye
Üye
Benim kardeşimin arkadaşının kızı sadece işitme engelli ve oda kaç aydır bakıcı maaşı almaya basladi. Baska hic bir engeli de yok

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Valla bir üstteki mesajda alan varmış. Daha önce sadece işitme engelli olupta başvurup başvurusu red edilenler oldu. Bu forumdada çok yazdılar. İllere göre uygulamada değişiklikler olabilir.

oguzkaan

Üye
Üye
Bugün sosyal hizmetlere gittim itiraz dilekcesi verdim dosya alma da duran memur hanım çocuğunuzun büyük bir engeli yok o yüzden kesildi dedi bende uzman doktor ve prof lar neden %90 99 engelli raporu verdiler diye sordum vergi indirimin den yararlanin diye dedi saçmalık yani , benim bundan anladığım bu maaşı devlet bakıcıya yani anneye veriyor verme nedeni de annenin çocuğunun engelinden dolayı iş kaybı yaşaması diye düşünüyorum

Arkadaşlar bir sorum daha olacak muhtemelen sosyal hizmetlerden olumlu bir sonuç çıkmayacak yazılı cevap istedim yazılı cevap geldigin de ne yapmam gerekiyor

oguzkaan

Üye
Üye
Benim kardeşimin arkadaşının kızı sadece işitme engelli ve oda kaç aydır bakıcı maaşı almaya basladi. Baska hic bir engeli de yok

Bence 2019 da cozger çıktıktan sonra sistem değişti ama memurlar yeterli bilgiye sahip değiller siz hangi sehirdesiniz

septik

Editör
Editör
[MENTION=25556]oguzkaan[/MENTION]

Sosyal hizmetler memuru size büyük bir engeli yok demesi bile herşeyi bir tarafa bırakarak kendilerini doktorlardan daha yetkili görmelerinden kaynaklanmış duygusu veriyor. Peki daha önce neden bu maaş bağlanmış ? Şuan benzer hastalıklardan dolayı bakım maaşı alanlara ne demeli.

Yazılı cevap almanız size verilecek cevapla tatmin olmamanız durumunda dava açarak hak kaybının geri iadesi yolunu kolaylaştırır.

oguzkaan

Üye
Üye

[MENTION=25556]oguzkaan[/MENTION]

Sosyal hizmetler memuru size büyük bir engeli yok demesi bile herşeyi bir tarafa bırakarak kendilerini doktorlardan daha yetkili görmelerinden kaynaklanmış duygusu veriyor. Peki daha önce neden bu maaş bağlanmış ? Şuan benzer hastalıklardan dolayı bakım maaşı alanlara ne demeli.

Yazılı cevap almanız size verilecek cevapla tatmin olmamanız durumunda dava açarak hak kaybının geri iadesi yolunu kolaylaştırır.

Aynen öyle hocam o kadar fakülteye gittim prof doktorlar ilgilendi bir sürü cihaz ve ekipman kullandılar bir sürü ayrı branştan hekim gördü çocuğu sonra kurula çıktı kuruldakiler oy birliğiyle karar verdiler kuuldakilerin hepsi prof bu arada çocukga rapor verdiler sonra devlet baba bu çocuğa engelinden dolayı bazı pozitif haklar verdi sagulsun bu memleketin çocuğu guzel eğitim alsın kendini gelistirsin akranlarindan geri kalmasin dedi annesi de işinden geri kaliyor oda magdur olmasin onada harclik verelim dedi buraya kadar hersey süper tam bir sosyal devlet

Sonra bir masabaşı memuru çıktı ne hastanedeki proflar ne bakanlik ne de devlet onlarin bildiği yanildigina yetmez ben oturdugum yerden hepsinden daha bilgeyim dedi yukaridaki anlattığım bütün guzelligi çöpe attı biraz aklı olsa sozlerinden utanmasi lazım kuruldan çıkan okgv raporu ben araba alırken vergi indiriminden yararlanmam içinmiş saçmalık ya hakkaten liyakat çok mühim bugün gözümle gördüm

İsen Buga

Üye
Üye
Bugün sosyal hizmetlere gittim itiraz dilekcesi verdim dosya alma da duran memur hanım çocuğunuzun büyük bir engeli yok o yüzden kesildi dedi bende uzman doktor ve prof lar neden %90 99 engelli raporu verdiler diye sordum vergi indirimin den yararlanin diye dedi saçmalık yani , benim bundan anladığım bu maaşı devlet bakıcıya yani anneye veriyor verme nedeni de annenin çocuğunun engelinden dolayı iş kaybı yaşaması diye düşünüyorum

Arkadaşlar bir sorum daha olacak muhtemelen sosyal hizmetlerden olumlu bir sonuç çıkmayacak yazılı cevap istedim yazılı cevap geldigin de ne yapmam gerekiyor

Yazılı dilekçe geldiğinde bir üst kuruma savunma ve gerekçeli cevap isteme hakkı yada CİMER.e şikayet etmek kalıyor.

Amaç elinize delil toplamak.
Yazılı evrak geldiğinde fotokopisi yollayın aslı yollamayın.
Biraz uğraşacaksınız...

Kesilme nedeni ve haklarınızı korumak konusunda iyi savunma yazınız nedeni sorunuz. Acele etmeden iyi düşün yaz.
T.C. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yakın iseniz kendiniz dilekçe veriniz Değilseniz siteden yazılı veriniz. Numaraları takip ediniz. Cevapları mutlaka yazılı talep ediniz.
15 gün içerisinde cevap hakkınız olduğunu belirtiniz. 30 gün içinde ise net yazılı cevap gerektiğinide vurgulayınız. Memurlar işgüzarlık yapmasın.

Baktınız olmuyor dava yolu. Sağlam avukat ile takip edersiniz. Geriye dönük parayı da talep edersiniz.
Benim bildiğim bu: eksiklerim olabilir. Birileri tamamlasın lütfen.

oguzkaan

Üye
Üye
Arkadaslar merhaba

Öncelikle bana zaman ayıran ve konu hakkında bilgilendiren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum

Verdigimiz itiraza olumlu cevap geldi oglum tekrar maaş a bağlanabilecek bugun eşim sözleşme imzaladı sosyal hizmetlerde sözleşme imzalatan memurda daha önce oğluma maaş alması gerekmiyor diyen memurla ayni kişi

Bir sorum daha olacak kesilen 2 aylık maaşı alma hakkımız varmı varsa nasıl alabiliriz yukarı bahsettiğim her konuyu bilen fakat insanları yanlış yönlendiren memur hanıma sorduk almayacağımızi soyledi bende alan insanların olduğunu internetten öğrendiğimi söyledim kim söylüyorsa yalan söylüyor öyle birsey yok dedi

Arkadaslar yanlış anlamayın 2 aylık maaşında değilim ama artık benim için hak arama mücadelesi gibi birsey oldu konu çünkü memurlar sürekli yalan ve yanlış bilgi veriyorlar insanlara ve dışarıdaki insanların ne zorluklarla çalıştıklarını nasil para kazandıklarını bilmiyorlar oraya gelen insanlara saygı duymak gerektigini de bilmiyorlar bu sebeplerden ötürü benden bilgisini esirgemeyen arkadaşlarıma ihtiyacim var tekrar teşekkür ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=25556]oguzkaan[/MENTION] hayırlı olsun ve tebrik ederim. hakkınızı gayet güzel aradınız ve başarılı oldunuz. Sizin gibi haksız yere maaşı kesilipte geri alanlar oldu. Forumdada yazanlar vardı ama tam olarak ne yaptılar şimdi hatırlayamadım.

elhak

Üye
Üye
Rahatsızlığı sadece işitme mi?

Tekerlekli Sandalye