İşitme engelli olduğum için H sınıfı ehliyet vermiyorlar?

Tutulamaz19

Üye
Üye
Ben kulagımdaki iyi huylu tümör nedeni ile 22 yaşımda ameliyat olmuştum , tabi ameliyat başarı ile bitti ama işitmemi kaybettim.Fiziksel ve ruhsal bakımdan sağlamım tek sorunum sol gözümde hafif bulanıklık ve işitme kaybım başka sorunum yok. H ehliyet için başvurduğumda doktor bana diyor sen duymuyosun nasıl araba süreceksin.! Ankara numune hastanesine sevk etti orayla konuş dedi ama ordakide bu yönde sorular sordu ( korna sesini nasıl duyacaksın , nasıl arkadaki arabanın sesini duyacaksın , polisle nasıl konuşcaksın vsvs) dedim böyle bir madde varmış doktor bey arka cama işitme olduğuma dair yapışkan yapıştırıp , yeterince dikiz aynası takıp ticari araç olmamak kaydıyla sadece otomobil kullana bilirmişim dedim.Bana dediği onlar uydurma dedi. Napacağımı şaştım lütfen yardımcı olun Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Size işitme engelli olduğunuz için H sınıfı ehliyet alamazsınız diyen DR acaba ne içti?
Dünyadan haberi yok onu diyen DR un. İşitme engelli olupta H sınıfı ehliyet alan binlerce engelli var. Memlekette cahil insanlara bir şeyler anlatılır ama bir DR cehalet çukuruna düşmüşse onunla hiç uğraşmayın. Başka bir hastaneye gidip ordan raporunuzu alın.

Tutulamaz19

Üye
Üye
Halil abi , burdaki devlet hastanesi kara veremedi zaten direk ankaraya sevk etti , ordada özel bir kaç hastaneye gittim onlarda o sevk edilen hastane veriyor o raporu dediler. Yani veriliyormu böyle bir kanun varmı diye sordum , özellikle halkla ilişkiler bürosuna gittim o özel hastanede oda evet veriliyor doğru tabiki gidin alın dedi. Ama numune hastanesine gittiğimde sanki böyle bir kanun yokta yeni duymuşlar gibi şaşırtıcı sorular sordular ve haftaya ertelediler. Eve dönerken trafik polisine sorduk , oda öyle bir kanundan haberim yok dedi şaştım kaldım :):)

Tutulamaz19

Üye
Üye
Yani ne yapmam gerekli onlara bu maddenin var olduguna dair dilekçemi , yazımı ne göstereyim veya hangi ilgili kuruma başvurayım vermicekler gibi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Numune hastanesindeki DR ların içtiğinden bende istiyorum. :)
Tabiki işitme engelliler h sınıfı ehliyet alıyor. Bunun tartışmasını yapmak bile abesle iştikal.

İŞİTME SORUNU OLANLARA VERİLEN EHLİYET TÜRLERİ

İŞİTME SORUNU OLAN YANİ KULAĞI HİÇ DUYMAYANLAR İÇİN İŞARET DİLİ KULLANILARAK TERCÜMAN EŞLİĞİNDE YENİ ÖZEL GURUBUMUZ İÇİN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

Kulağı hiç duymayanlar (işitme engelli) için "H" sınıfı ehliyet için motordan muaf olup sadece Trafik ve İlkyardım derslerine girerek daha sonra direksiyon sınavına girip "H" sınıfı ehliyet alabilirler.

MADDE 7 – (1) İşitme kaybında;

a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.

b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

c) İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alamaz. İşitme cihazı kullandıkları halde B Sınıfı Sürücü Belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da ticari araç kullanacaklarda C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır.

ç) E Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlar ile B Sınıfı Sürücü Belgesi alacaklardan ticari taşıt kullanacak olanlarda, doğuştan veya sonradan meydana gelen ileri derecede şekil bozukluğu ve harabiyet olmamalıdır. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da bu durumda olanların ticari araç kullanamayacakları belgelerine işlenir.

d) Rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi olmamalı, eğer iki ve tek taraflı rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi bulunanlarda iletim tipi işitme kaybı varsa, (b) bendine göre değerlendirilir.

e) Otoskleroz, presbiakuzi, skatrisiel otit, timpanoskleroz, kolesteatomlu veya kolesteastomsuz kronik otit, gibi ilerleyici kulak hastalıklarında yukarıdaki şartları taşımak koşuluyla en az 2 yılda bir muayene kaydı istenir.

f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

Tutulamaz19

Üye
Üye
Çok sağol , halil abi ben bu yzının çıktısını yapıp yanımda götüreyim

Tutulamaz19

Üye
Üye
Ve sorun halan defam ediyor.. Bu seferde doktor bey diyorki sol gözünde bulanık görme sorunu var sağ gözün tam bu yüzden h ehliyeti alamazsın diyor. Yani 2 kulak total sol gözde bulanık görme sorunu var ama araç sürmemi engelliyecek hiç bir sorun yok sürüyorumda ( 10 senedir ) Sizce karar doğrumu ?

Tutulamaz19

Üye
Üye
Acil konu hakkında yardım edecek olursa çok sevinirim saygılarımla.

İsen Buga

Üye
Üye
monoküler yada işitme engelliler ehliyet alır. Başka hastaneye gidin yahu...
İşitme engelliyim 3 numara gözlük takıyorum... Bu arada net belirteyim: İşitme kaybım %100 oranında hiç duymam sesleri....
ehliyetim ve nihayet de yeni arabam var.

Geçmişte aynı sorunu bende yaşadım: H sınıfı ehliyet illa bedensel engellilere verilir diyen dr. dan yaka paça kavga sonucu uzak durdum. Sürücü kursunun önerdiği hastaneden ehliyet için olur raporu aldım: Ankara Hastanesi favorim bu yüzden.

Tutulamaz19

Üye
Üye
Ben 7 sen e önce kulaklarım sağlamken b ehliyeti için sınava girmiştim motor-trafik-ilkyardım üçünüde geçmiştim ama ameliyat olmam gerekince ehliyeti alamadım.
Şimdi ankarada numuniye gittim ve 2-özel doktora gittim doktorlar bana diyorki ; Ya sen nasıl araba süreceksin kulakların duymuyor veyada diyor bizim bilgimiz yok bu konu hakkında , en sonuncusuda dedi işte sürücü kursunun do0ktoruymuş gittik sol gözünde bulanık görme var sen h ehliyet alamazswın dedi. Dedim sağ gözüm tam görüyor soldada bulanıklılık var ama araç sürmeme engel değil + 10 senedir sürüyorum.! Olmaz dedi.

Şimdi ben adliyeye gitsem bu doktorları şikayet etsem elime birşey geçmez sanırım , alamıcam dem ekki bu ehliyeti yazıklar olsun torpille doktor olanlara ...

İsen Buga

Üye
Üye
Torpil ile alakası yok. Cebeci deki Ankara Hastanesine bir uğra, bir dene ne kaybedersin.

tekintekin

Üye
Üye
Numune hastanesindeki DR ların içtiğinden bende istiyorum. :)
Tabiki işitme engelliler h sınıfı ehliyet alıyor. Bunun tartışmasını yapmak bile abesle iştikal.

İŞİTME SORUNU OLANLARA VERİLEN EHLİYET TÜRLERİ

İŞİTME SORUNU OLAN YANİ KULAĞI HİÇ DUYMAYANLAR İÇİN İŞARET DİLİ KULLANILARAK TERCÜMAN EŞLİĞİNDE YENİ ÖZEL GURUBUMUZ İÇİN KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

Kulağı hiç duymayanlar (işitme engelli) için "H" sınıfı ehliyet için motordan muaf olup sadece Trafik ve İlkyardım derslerine girerek daha sonra direksiyon sınavına girip "H" sınıfı ehliyet alabilirler.

MADDE 7 – (1) İşitme kaybında;

a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.

b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

c) İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alamaz. İşitme cihazı kullandıkları halde B Sınıfı Sürücü Belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da ticari araç kullanacaklarda C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır.

ç) E Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlar ile B Sınıfı Sürücü Belgesi alacaklardan ticari taşıt kullanacak olanlarda, doğuştan veya sonradan meydana gelen ileri derecede şekil bozukluğu ve harabiyet olmamalıdır. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da bu durumda olanların ticari araç kullanamayacakları belgelerine işlenir.

d) Rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi olmamalı, eğer iki ve tek taraflı rudimental aurikula ve dış kulak yolu atrezisi bulunanlarda iletim tipi işitme kaybı varsa, (b) bendine göre değerlendirilir.

e) Otoskleroz, presbiakuzi, skatrisiel otit, timpanoskleroz, kolesteatomlu veya kolesteastomsuz kronik otit, gibi ilerleyici kulak hastalıklarında yukarıdaki şartları taşımak koşuluyla en az 2 yılda bir muayene kaydı istenir.

f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.
Değerli Halil bey ,

29 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28661 , yürürlüğe giren bu yönetmelik hakkında yorumlarınızı bekliyorum ,teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@tekintekin, nasıl bir yorum bekliyorsun anlayamadım. İşitme engelliler h sınıfı ehliyet alır. Bu kesin ve net bilgi. Onun dışında sormak istediğin şey varsa konu altında sorabilirsin.

duymazay11

Üye
Üye
29 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28661 , yürürlüğe giren bu yönetmelikle H (Motosiklet) ehliyeti de alınabiliyor.

İşitme engelli olupta H (motosiklet)i alan duymadım.Alan varsa bende başvuracağım.

Tekerlekli Sandalye