İşitme engelliler okul istedi (Diyarbakır)

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Uluslar Arası Engelliler Derneği Diyarbakır şubesi Güneydoğu Anadolu bölgesinde işitme engelliler için eğitimci kadronun bulunmamasından dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın toplantısı düzenleyerek, okul istedi.

EĞİTİM VEREBİLECEK EĞİTİMCİ YOK

Engelli ve engelli yakınlarının katıldığı açıklamada konuşan uluslar arası engelliler derneği Diyarbakır şube başkanı Erdal Satılış, işitme engelli öğrencilerin orta öğrenimlerini görebilecekleri bir okulun bulunmadığına dikkat çekerek şöyle konuştu; "çocuklarımızın geçici çözüm yolları ile bir okul bünyesinde sınıflar açılmış olup ama eğitimi verebilecek eğitimci kadrosu bulunmamaktadır. Geçen yıl gerekli mercilere yaptığımız müracaatlarda cevap olarak bize sorunun kısa sürede çözüleceğinin gelmesi bizi sevindirmişti. 1 yıl geçmesine rağmen herhangi bir somut adım atılabilmiş değil, dernek başkanı Erdal satılış işitme engeli bulunan çocuklarımızın derslerine giren öğretmenler işitme engelli çocuklarımızla iletişim kurabilme düzeyinde bile değilken eğitimi nasıl verebilirler. Bu konuyla ilgili yetki mercilerinin gerekli adımları atmalarını talep ediyoruz."

Bölgeye yönelik işitme engelli meslek liselerinin açılması ve işaret dilini bilen branş öğretmenlerinin gönderilmesi için talepte bulunan engelliler açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

diyarbakırsöz

Tekerlekli Sandalye