İşitme engellilerin anlaşılmayan dünyası

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Ortopedik engelli olsam da her gruptan engelli dostlarım var. Özellikle işitme engelli arkadaşlarımın çoğunluğundan faydalanarak sonunda işaret dilini öğrenmiş bulunmaktayım. Aslında bu olayı paylaşmalı mıyım bilemiyorum ama 14 yıllık bankacılık hayatımda hiç bu kadar büyük bir gaf yapmamıştım beki vicdanımı rahatlatmak belki de hafiflemek için yazma gereği duydum. Tüm okuyanlara bir gün yol gösterici olması amacıyla..

Sayısız gelen mailler arasında bir tanesi vardı ki defalarca yanıtlamaya yeltenmeme rağmen ısrarla her gün aynı saatte yeniden gönderiliyordu. Adını, cep telefonunu ve mail adresini veren bir müşteri ısrarla bilgi almak istediğini belirterek aynı soruları farklı şekillerde sorarak geri dönüş alamadığını belirtiyordu. Bende belki refleskten belki yoğunluktan direk cep numarasını aramakta ısrarlıydım. Telefon açılmıyordu, uzun uzun çaldırmama rağmen. Bütün hafta boyunca bu durum devam etti ve bugün yine aynı mail altında küçücük bir not;

'' İşitme engelliyim o yüzden yanıtları maille yada cep telefonuma mesaj şeklinde almalıyım''

Bu ne şimdi? Olmayacak bir durum değil elbette ama bunu ilk gün yani pazartesi sabahı bu şekilde yazsaydı ne ben bütün hafta boyunca telefonla arama inadımdan ve açılmayan telefon yüzünden deliye dönerdim ne de bu problem bu kadar uzun sürerdi..

Farklı bir haftaydı, çok hasta ve yorgundum, belki düşünemedim, belki engel durumunu özellikle belirtmeyen bir kişinin yarattığı stres yüzünden kendimi oldukça kötü hissettim...

Ne olursa olsun engelinizi açıklamaktan çekinmeyin arkadaşlar hoş işitme engellilerin genelinde alıngan bir ruh hali mevcut ama böylesi hiç başıma gelmemişti..

İşitme engelli tanımlaması bile içimi acıtmaya yeterken ben onların sessiz dünyalarındaki çığlıklarını duyabiliyorken nasıl bu kadar düşüncesiz davranabildim hala kendime inanamıyorum? Nasıl düşünemedim? Hatta dalga geçtiğini farzederek şikayetçi olabildim?

Kendimden utanıyorum tüm işitme engelliler adına üzgünüm...

Hakan.60

Üye
Üye
O kişinin işitme engelli olduğunu nereden bilebilirdin ki.Takılma bence. Biliyorsunuz bende de ileri işitme kaybı var.geçenlerde bende bankaya gitmiştim.banka kalabalık ve sesler vardı.cam arkasındaki bankacı ile bir türlü anlaşamadım.en sonunda bankacı hanım kızımız bana sagar mısın dedi. Evet dediğimde ise baya bozuldu.
Gözle görülmeyen engellerde bu tarz sıkıntılar olabiliyor.
İşitme engelliler alıngan olur demişsin.evet haklısın alınganlık üst düzeyde ama sebebi var.
Ya az duyduğu için yarım yamalak anlıyor yada hiç duymadığı için anlamaya çalışıyor.bu olayda ciddi strese sebeb oluyor ve alınganlık baş gösteriyor.
Zaten lafıda varya. Sağar duymaz uydurur diye :)
Kalın sağlıcakla

Carpediem

Üye
Üye
İşitme engelli olduğunu tabiki bilemezdin bence suçluluk duyamamalısınız. Şahsen işitme engelli bir arkadaşım yok ama olmasını isterdim.

Tekerlekli Sandalye