İşitme engellilerin hakları

murat1983

Üye
Üye
Slm merhaba arkadaslar nasilsiniz ben isitme engelliyim yuzde 69 raporu var B sinifI isitme cihazi olarak ehliyetim var otv ve mtv den faydalanabilirmiyim ve ispark Dan yararlanmak icin ruhsatta engelli ibaresi yazabilirmiyim yada olmuyursa engelli park karti cikarabilirmiyim igdas ve bedas tan engelli indirimi varmidir sehit ailelerine uygulanan indirimler gibi ne gibi haklarimiz vardir iett engelli kartı çift katlı otobüslerde uygulanmıyor ücret planlama çalışması yapılıyormuş nasıl olacak bilgi verirseniz cok sevinirim iyi gunler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
İşitme engellilerin yararlanağı haklar genel anlamda diğer engellilerle aynıdır. Liste uzun olduğundan şu konuya bakmanızı öneririm. http://engelliler.gen.tr/f43/engelli-haklari-listesi-27244/
Ve üzülerek söylemem gerekir ki, diğer engellilere göre işitme engellilerin gasb edilen en büyük hakkı ÖTV indirimli araç alımı konusudur. Malasef işitme engelliler (sakatlık oranı %90 ve üzeri olmadıkca) ÖTV indirimden faydalanamıyor. Şehit ailelerine uygunan ÖTV indirimi ayrı bir konu. Onun ne işitme engellilerle nede ortepedik engellilerle alakası var.
Engelli park kartı çıkartmak için üzerinize ÖTV indirimli aracın olması gerek diye biliyorum.
Engelliler için igdaş yani doğalgaz indirimi yok. Aynı şekilde elektrik indirimide yok malasef.

murat1983

Üye
Üye
Teşekkür ederim cvp için Halil bey peki çift katlı otobüslerde iett engelli kartı uygulaması çalışma hakkında bilgi verirseniz sevinirim

SM-G925F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çift katlı otobüslerde İETT engelli kartı geçmiyor evet. Bu konu daha öncede forumda yazılıp çizildi. Bi ara bu çift katlı otobisler özel firmalara bağlı ondan geçmiyor falan denildi ama son durumla ilgili bilgim yok. İstanbul belediyesine mail yoluyla ulaşılıp bu konunun düzeltilmesi için talepte bulunulabilir.

Tekerlekli Sandalye