İşitme kaybı,hipotiroidi ve skolyoz için oranlar nedir?

ndelif32

Üye
Üye
Merhaba
ben geçen hafta sağlık kuruluna başvurdum kafam oldukça karışık.Benim iki kulağımda doğuştan işitme kaybı var en son 5 sene önce yaptırdığım odyo testine göre şuan %33 oran alıyorum. Hipotiroidim var ameliyatım yok 4 gün 100mg levotiron 3 gün ise 150mg alıyorum.Dahiliye doktoru ultrason istemedi çok ilgilenmedi hipotiroidi ile pek birşey alamazsın dedi ama benim için %14 lük oran çok önemli zaten.Kolesterölüm yüksek çıkıyordu kan tahlili istedi jhaftaya sonuçlar çıkacak.Benim bildiğim kolesteröle oran verilmez neden bakma gereği duydu acaba?Belimde eğrilik var ayrıca,noröloji muayene ile tespit etti açıklama kısmına skolyoz+ yazmış,ortopedi röntgen ile tanı koydu lomber skolyoz yazmış ama dereci vs yazmıyor.Fizik tedavi sadece bu iki doktorun yazdıklarına göre skolyoz? yazdı ve ameliyatlı olunmadığı sürece bunun bir önemi yok dedi.Beim %40 orana ihtiyacım var çok stresliyim sizce hipotiroidi ve skolyoz ile bu oranı tamamlayabilirmiyim?14 nisanda işitme testine gireceğim aynı gün heyete girerim diye tahmin ediyorum.Bu arada az da olsa dilim dolaşıyor bunu KBB doktoruna mı belirtmem lazım?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Skolyozda oranın belirlenmesi hastalığın derecesine ve solunum foksiyonlarını nekadar etkilediğine bağlıdır. Buna buradan net birşey söylemek biraz zor. Dilinizin dolaşması konusundada bana kalırsa KBB değilde Nöroloji doktorları görmelidir diye düşünüyorum.

ndelif32

Üye
Üye
skolyoz için nefes testi yapıldı normal çıktı ilk mesajda belirtmeyi unutmuşum.İnternette hastalıklara göre verilen oranlara bakınca hipotiroidi %10 fonksiyonel bozukluğa neden olmayan skolyoz yine %10 yazıyor.Dil dolaşması derken işitmeyle ilgili diye düşünüyorum yani bazı kelimeleri telafüz ederken zorlanıyorum farklı çıkıyor o anda.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
C- Tiroid hastalıkları
a-Guatrlar (Nodüler, diffüz, multinodüler, toksikve toksik olmayan) subakut tiroiditler
1-Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş 0 2- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.) 10
3- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha
fazla tiroksin gerektirenler) 40
b- Kretinizm 20 c- Doğuştan iyot eksikliği sendromu 20 d-İyot eksikliğine bağlı diğer tiroid bezi bozuklukları ve benzer durumlar 0 e-Tirotoksikoz (komplikasyonsuz) 10 f-Tiroidektomi (Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış, Ca dışı nedenler) 0

Tekerlekli Sandalye