İşitme kaybı olanlar için görünmez kulak

gülümse_hayata

Üye
Üye
777730_1.gif

9 milyon kişinin işitme kaybı olan İngiltere'de, yeni hazırlanan 'görünmez kulak' kullanılmaya başlandı. Kulak kanalına yerleştirilen 16 mm uzunluğundaki işitme cihazı, 24 saat kulakta kalıyor ve dışarıdan görülmüyor. Cihaz, Avrupa ve FDA tarafından onaylandı, hem ABD hem de Almanya'da satılıyor.

LONDRA - - 9 milyon kişinin işitme kaybı olan İngiltere'de, yeni hazırlanan 'görünmez kulak' kullanılmaya başlandı. Kulak kanalına yerleştirilen 16 mm uzunluğundaki işitme cihazı, 24 saat kulakta kalıyor. Odioloji uzmanı Paul Checkley, "Bu, gözlere takılan kontakt lens gibi.

Kullanıcı, kulağının içinde bir cihaz olduğunu unutuyor" dedi. Dört aydır cihazı deneyen 31 yaşındaki John Law, "Kızamık yüzünden 6 aylıkken işitme kaybı yaşamaya başladım. 25 yılda birçok işitme cihazı denedim. Yeni cihazı Lyric'i oldukça beğendim. Kulağın içinde kalması ve görünmemesi de çok güzel bir şey. Diğer insanlardan bir farkın olmadığını hissediyorsun" dedi.

Lyric'in diğer işitme cihazlarına göre biraz daha pahalı olduğu, aylık 100 Sterlin (yaklaşık 250 TL) masrafı bulunduğu bildirildi. Cihazın kullanıcısına beş yıllık maliyeti ise 6 bin Sterlin (yaklaşık 15 bin TL.) Cihaz, Avrupa ve FDA tarafından onaylandı, hem ABD hem de Almanya'da satılıyor.

turkiyegazetes

esra_

Üye
Üye
önemli olan görünmemesi degil......iyi duyabilmendir...

Birey

Üye
Üye
Tabi önemli olan kaliteli sestir. Görünüp görünmediği hiç önemli değil. Fkt bazı insanların (sonradan işitme engelli olanlar) kabulenme dönemleri olur. Kabulenme dönemi geçiren işitme engelliler için iyi bir ürün bence.

Tekerlekli Sandalye