İşitme kaybım var. Özürlü memur statüsüne geçebilir miyim?

murat81

Üye
Üye
arkadaşlar askerlik işlemlerine bir kaç soru yazdım bu bolumede yazmak istedım yardımcı olursanız memnun oluruz inşş

ögrenmek istedıgım konu:benim işitme kaybı degerlerim her iki kulakta yuzde 60 2004 'de memurluga başladım o zamankı degerlerım cok duşuktu ve şimdi bu oranlara çıktı.askerligım yakınlaşması nedeniyle arkadaşlarım senin muaf olma hakkın var dedıler veya askere gıdersen zorlanırsın senın için cok zor olur dedıler kafama takıldı sıkıntı yaptım stress oldu ama en fazla şunu duşundum gorevıme engel olurmu dıye dıger bolumde bır kardeşımız cevapladı.askerlıkten muaf olursam aynen gorevıme devam edebilirmiyim işte ozurlu memur statusu fılan denılıyor bu benım ıstegımemi baglı olacaktır yoksa kurum benı zorlayacakmıdır sen ozurlu memur statusunde çalışacaksın dıye boyle bır hakkı olurmu?benım için ne gıbı avantajı ne gıbı sakıncaları olacaktır.işitme kaybım gorevıme engel olmadıgını biliyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım tabıkı bazende olmuştur. ileride karşıma nasıl bir sonuçlar çıkarır onuda duşunuyorum gercekten kafama cok takıldı inşş burada bana en guzel cevabı ve benı rahatlatan sonuçları arkadaşlarım verecektir. teşekürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu işitme kayıp oranıyla askerden muaf olursun. Özürlü memur statüsüne geçip geçmemek senin kararına kalmış bişey. Kimse seni geç veya geçme diye zorlayamaz. Ama özürlü memuru statüsüne geçmek her açıdan senin yararına olur.
Bunlar nedir? En önemlisi daha kısa sürede emekli olursun.

Sonradan Engelli Olanların Emeklilik Şartları

Çalışmaya başladıktan sonra, kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca Çalışma gücündeki kayıp oranının;

Yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5 bin 760,

Yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6 bin 480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklar.
Mesela işitme engelinden ötürü çalışmakta zorlanacağı alanlarda seni çalıştıramazlar. Diyelimki telefonlara bakman gerekti. Özürlü statüsünde olursan alacağın raporda çalıştırılamayacağı alanlar yazar, kurum buna uymak zorunda. Tabi özürlü memur statüsüne geçmek için ilk önce %40 ve üzeri bir rapor alman gerekli. Bu işitme kaybıyla alabilirmisin tam emin değilim. Daha deneyimli arkadaşlar alacağın rapor oranını yazacaklardır.

murat81

Üye
Üye
çok teşekur ederım halil bey hep korkmuştum birşey olurmu dıye rahatladım en azından

İsen Buga

Üye
Üye
İşyerinizdeb çalıştığınıza dair yazı alacaksınız;

"İlgili Makama" başlıklı yazı falanca kişi kurumumuzda çalışmaya devam etmektedir. İmza mühür bitti...
bu belge ile bulunduğunuz ildeki defterdarlığa gidiyorsun. Oradan Özürlüler Birimi var. Oraya gidiyorsun. Durumunu izah ediyorsun. Tamam derler.
Fotograf, resmi yazı(yukarıda bahsettiğim olan), kimlikler vs işlem tamam. sana sorabilirler de sormayabilirler de: Hangi hastaneden muayene olmak istersiniz vs.
Hastane seçersin yada sana ellerindeki en iyisini seçerler: O hastaneye dair resmi yazı yazarlar: 30 dk sonra işlem tamam.
Sende hastaneye heyete gidersin: Rutin muayene; heyet sonrası bir görüneceksin gerisi işlem tamam. Yapacağın birşey kalmaz.
Fazla rapor alabilir miyim diye sorabilirsin heyete başlamadan evvel işlem esnasında; fazla fotograf verirsen fazladan rapor alırsın.

2-3 ay bekleme süreci sonrası vergi dairesinden sizin işyerinize yazı gelir. Tebliğ edersin bitti. Sende özürlü memur statüsüne geçmiş olursun.

Burada son sözüm: istersen tabii ki yukarıda işlem yaparsın, istersen yapmazsın.
Avantajı: seni kolay kolay süremezler, 15 yıl çalışma sonucu emekli olursun (keyfine kalmış emekliliği istediğin an alırsın; illa 15 yılınız doldu hadi gidin naş naş demezler). Her ay 25 lira fazla para alırsın.

Dezavantajı: yok.

murat81

Üye
Üye
sagolun yol gosterdıgınız için iyiki bu formlar var gercekten

Tekerlekli Sandalye