İŞKUR İl Müdürü Lokman Ceylan'dan ÖMSS Hakkında Bilgilendirme

gülümse_hayata

Üye
Üye
2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak.
2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek özürlü memur alımları, 03.10.2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik" hükümleri kapsamında gerçekleştirilecek ve 2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır.

Konu ile ilgili açıklama yapan İŞKUR İl Müdürü Lokman Ceylan şunları söyledi: "Özürlülere tahsis edilecek kadroların tespitinde, ilgili kurum veya kuruluşun, yurtdışı teşkilatı hariç, toplam dolu memur kadro sayısının yüzde 3'ü dikkate alınacaktır.Ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanlar için düzenlenecek olan sınavın soruları ve değerlendirmeleri özürlülerin eğitim durumları ve özür grupları göz önünde bulundurularak yapılacaktır."dedi.
Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu özürlüler için yapılacak olan ÖMSS, diğer kamu yerleştirme sınavlarından ayrı olarak ve kamu kurum ve kuruluşlarında özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece yapılacaktır diyen Ceylan: "Sınav soruları özür grupları itibariyle özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde ayrı ayrı hazırlanırken, ortaöğretim mezunları için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında uygulanan eğitim programları, yüksek öğretim mezunları için ise yüksek öğretim kurumlarında okutulan ders kitapları esas alınacaktır. İki yıl süreyle geçerli olacak olan ÖMSS, iki yıl içerisinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları yeni bir sınav yapılıncaya kadar geçerli olmaya devam edecektir. ÖMSS'ye katılan özürlü memur adaylarının yerleştirme işlemleri, eğitim durumları ve özür gruplarına ilişkin şartları taşımaları kaydıyla, ÖMSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutularak belirlenecektir.

Yönetmelik ile getirilen Kur'a sistemi ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 41. maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılacaktır."dedi.

Kura ile yerleştirme talep eden kamu kurum ve kuruluşlarının uygun kadroları için tercihte bulunarak yapılacak, tercih edilen kadrolara birden fazla istekli olması halinde ise ilgili kadrolara yerleştirilecek adaylar istekliler arasında kur'a çekilerek belirlenecektir diyen Ceylan: "Adaylar tercih olarak belirledikleri kadrolar dışında, tercih edilmeyen münhal kadrolara genel kur'ayla yerleştirilme talebinde bulunabileceklerdir.ÖMSS ve Kur'a usulünün uygulama, detay ve sınava ilişkin bilgiler ileriki tarihlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanacaktır."dedi.
Zeynep Demir

YassaX

Üye
Üye
Tüm illerde bu şekilde İŞKUR Müdürlerimiz de açıklama yapsalar ne guzel olur, ayrıca ÖMSS Kursu konusunda da gerekli girişmler gösterilirse daha da iyi olur... gülümse_hayata cok teşekküler bilgi paylaşımı için :)

veysel

Üye
Üye
ben yeni katıldım aranıza sınav için 3 aylık kurs olduuğu söyleniyor kursa kayıt olmak için nası bi yol izlemeleyim yardımcı olursanız sevinirim.

YassaX

Üye
Üye
veysel aramıza hoşgeldin :) ÖMSS Kursu Konusu her ilde farklılık gösteriyor.. Bir düzen malesef sağlanamadi.. Vereceğim linki okuyun.. oradaki gelismeleri okursan belki bir fikir sahibi olabilirsin.. Normalde Bulunduğun ilin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafindan düzenleniyor olması lazim...

http://engelliler.gen.tr/f58/omss-icin-hazirlik-kursu-acilan-il-var-mi-10803/

Tekerlekli Sandalye