İST Kemerburgaz üniversitesi yüzde 90 burs, yüzde 25 iş garantisi veriyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Öğrencilerini bu yıl alacak olan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, öğrencilerine yüzde 90 oranında burs imkanı sağlıyor. Başarılı öğrencisini mezun ettikten sonra da yalnız bırakmayan üniversite, Altınbaş Holding bünyesindeki 40'a yakın sektörde yer alan, Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde staj ve iş imkanı sağlıyor

Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi. 2011-2012 eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini alacak. Öğrenci odaklı eğitim sistemi şiarıyla yola çıkan üniversite her 10 öğrenciden 9'una burs veriyor. Mezun ettiği öğrencilerin yüzde 25'ine de Altınbaş Holding bünyesindeki 40'a yakın sektörde yer alan, şirketlerde staj ve iş garantisi veriyor.

5 FAKÜLTE, 1 ENSTİTÜYLE BAŞLIYOR

Üniversite, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde titizlikle seçilen güçlü bir akademik kadro ile eğitim verecek. Çağın gerektirdiği koşullar düşünülerek seçilen toplam 14 bölümde, öğrencilere en modern sistemlerle, sektörle iç içe eğitim verilecek. Ayrıca Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde, güz döneminde İşletme Yüksek Lisans Programı Tezli (MA) İşletme Yüksek Lisans Programı Tezsiz (MBA) ve Uluslararası Ticaret Hukuku (Tezli) programları öğrenci alacak. Erasmus ve çift diplomaya yönelik yurtdışı bağlantıları da hızla hayata geçirilerek; başarılı öğrencilerin hem yabancı dillerini, hem hayata bakış açılarını, hem de akademik gelişimlerini zenginleştirmeye yönelik girişimler yapılacak.

ÖĞRENCİYE TAM DESTEK

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, girişten itibaren yüzde 90 oranında burslu öğrenci kontenjanı ile eğitime başlayarak, eğitim hayatı boyunca başarılı öğrenciyi her yönden destekleyecek.

ÖSYM BURSU

2011-2012 eğitim-öğretim yılında üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, ÖSYM tarafından yerleştirildikleri program koduna göre üniversiteye girişte sağlanan burslardan yararlanırlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler öğrenim ücretinin tamamından yüzde 50 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler öğrenim ücretinin yarısından, yüzde 25 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler ise öğrenim ücretinin dörtte birinden muaf olurlar.

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ BURSU

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'ne yerleştirilen ve LYS yerleştirme puan türü sıralamasında ilk 2000 arasında yer alan öğrencilere normal eğitim-öğretim süresince yılda dokuz ay süreyle aylık 1.000 TL nakit burs ve bir dizüstü bilgisayar verilecek, üniversite yurdunda ücret ödemeden konaklamaları sağlanacak.

AKADEMİK BAŞARI BURSU

Lisans öğrencilerinin birinci yıllarını tamamlamalarından sonraki dönemlerde not ortalaması 3.50 ve üzerinde olan öğrencilere Üniversitemizin yönergesi uyarınca kayıt ücretinden indirim şeklinde belli oranlarda burs verilecek.

SPOR VE SANAT BAŞARI BURSLARI

Çeşitli spor veya sanat dallarında ulusal ve uluslararası başarılar elde etmiş öğrenciler arasından Üniversite adına spor veya sanat faaliyetlerinde bulunmak üzere seçilenler ile Üniversite adına ulusal ve uluslararası başarılar elde eden öğrencilere verilen burstur.

ÜCRETSİZ SİGORTA, YAZ OKULU

Bu bursların yanı sıra Çalışma Bursu, Destek Bursu, Öğrenim Kredisi ve yüzde 15 kardeş indirimi gibi imkanlar sunulacak. Ayrıca istisnasız her öğrenciye özel sağlık sigortası, ücretsiz İngilizce Hazırlık Yaz Okulu, Ücretsiz Güzel Sanatlara Giriş Kursu ile yurtiçi ve yurtdışında, kısa ve uzun süreli staj olanakları da öğrencilere sağlanan avantajlar arasında yer alacak.

Bu okul aile vasiyeti;

'EĞİTİMİN önemine ve toplumun gelişmesine olan etkisine inanan bir aileden geliyorum. Babamızın bize vasiyeti doğrultusunda, eğitimde ses getirecek, başarılı gençlere destek olacak bir üniversite kurmak üzere yola çıktık' diyen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Altınbaş üniversitenin kurulma aşamasını şöyle anlattı; '8 yıl önce Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı'nı kurarak, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nin temellerini attık. Üniversite 'her koşulda insan' yaklaşımı ile bu eğitim-öğretim yılında kapılarını açıyor. Altınbaş Holding olarak, büyük önem verdiğimiz eğitim alanındaki sosyal sorumluluk projelerimize Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı ile birlikte devam edeceğiz. Eğitim ve spor alanında yaptığımız katkıları, bir gider olarak değil Türkiye'nin geleceğine yapılan yatırımlar olarak değerlendiriyoruz..'

5 Ağustos'a kadar tanıtım;

Altınbaş, öğrenci ve velilere üniversiteyi daha yakından tanımaları için çağrıda bulundu. Uzmanlar eşliğinde, Mahmutbey'deki yerleşkede gerçekleştirilecek tanıtım günleri 5 Ağustos'a kadar sürecek.

İdeallerinizi birlikte gerçekleştirelim;

İSTANBUL Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ 'Yarınları avuçlarına almayı düşünen gençler, gelin ideallerimizi birlikte gerçekleştirelim' çağrısında bulunup şöyle dedi; 'Yüksek öğretimi bilen kişiler olarak, fikir özgürlüğünü akademik fanustan çıkarıp toplumla buluşturmayı, çağın eğitim anlayışını ülkemizin gereksinimleriyle bütünleştirmeyi, araştırmada öncü olmayı, öğrencilerimizle ve öğretim kadromuzla birlikte evrensel boyutu yakalamayı amaçlıyoruz..'

Hedeflerinin bilgi sahibi olduğu kadar, beceri sahibi mezunları global boyutta iş ve sanat dünyasının hizmetine sunmak; öğretim kadrosunun dinamizmini öğrencilerin özgüvenine dönüştürmek; oluşturacak kurumsal kültürle Türk yükseköğretim sisteminde bir örnek olmak olduğunu açıkladı. Rektör Üçtuğ okulu şöyle anlattı; 'Hazırlık sınıfı eğitimimiz, üst sınıflardaki dil dersleri ve uluslararası deneyimlerle pekiştirilecek. Lisans programlarımızı yüksek lisans ve doktora programlarıyla da bütünleştirerek bilgi derinliğimizi ve araştırma potansiyelimizi güçlendireceğiz. Araştırmalar ve bilimsel yayınlar üniversitemizin vazgeçilmez yapı taşlarından olacak. Bu yönde oluşturduğumuz akademik kadromuzdan evrensel bilgi üretimine katkıda bulunmalarını bekleyeceğiz, onlara bu yönde destek olacağız..'

OKULDA DA İŞ BULABİLECEKLER

Ayrıca İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi öğrencileri, eğitim hayatları süresince Çalışma Bursu ile üniversitenin ihtiyaç duyulan birimlerinde görev alarak, maaşlı olarak çalışabilecekler. Düşünen, tartışan, irdeleyen, açık fikirli, özgürlükçü ve demokrasi ilkelerine bağlı bir gençlik yetiştirmeyi hedefleyen üniversite, çok iyi İngilizce bilen, öğrendiği bilgiyi sektörde uygulama imkanı bulmuş, iş dünyasına hazırlıklı, seçtiği alanda yeterli altyapıyla donatılmış mezunları ile iş dünyasında seçkin bir diploma yaratma amacından hareketle eğitim verecek.

BAŞARILI MEZUNA HAZIR İŞ

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, öğrencilerini eğitim hayatları boyunca iş dünyasının gerçekleriyle tanıştırarak kariyer yönlendirmesi konusunda da yol gösterecek. Kariyer Merkezi'nin çalışmaları kapsamında, öğrencilere alanları ile ilgili uzmanlaşmış isimlerin vereceği seminer ve staj imkanları, onların iş dünyasına hazırlanmaları konusunda yardımcı olacak. Öğrenci mezun olduktan sonra ise en başarılı yüzde 25'lik dilime giren mezunlar için iş garantisi fırsatı sunulacak. Altınbaş Holding, bünyesinde mücevherattan finansa, lojistikten enerjiye ulusal ve uluslar arası 38 şirket barındırdığı için, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi mezunları diğer pek çok üniversitenin mezunlarına göre daha fazla istihdam olanağına sahip olabilecek.

KAMPÜSTE YAŞAM - Derslerde bir 'tık' yetiyor;

İSTANBUL Kemerburgaz Üniversitesi'nin modern teknolojik bir altyapı ile kurulan Mahmutbey Yerleşkesinde, kapalı ve açık spor alanları, kütüphane, fitness center, öğrenci kantini, cafe ve laboratuarlar bulunuyor. Kampusta sadece eğitim hayatı değil sosyal ve kültürel hayatı zenginleştirmeye yönelik etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere düzenlemeler de bulunuyor. Uluslararası konferanslar, usta isimlerle söyleşiler, konserler, festivaller, sergiler gibi etkinliklerin gerçekleştirileceği kampus, öğrencinin sosyal ve kültürel hayatını zenginleştirmek adına da pek çok imkana sahip olacak. Eğitim altyapısı ve eğitim ortamı en son teknoloji ile donatılan Üniversitede, derslikler, bilgisayar laboratuarları ve diğer laboratuarlar, kütüphane, konferans salonu ve diğer alanlar modern bir alt yapıya sahip olacak. Kablolu ve kablosuz internet erişiminin olanaklı olduğu üniversitede, eğitim teknolojileri kullanımının özendirileceği dersler yapılacak. Ders içeriklerine ve okuma materyallerine internet üzerinden erişimin, ödev ve projelerin internet üzerinden paylaşımının yaygın olarak uygulanması sağlanacak.

Akşam

F

Fırtına

Guest
Vakıf üniversitelerinde, öğrenciler maaşlı oldu.!

Sayıları hızla artan vakıf üniversiteleri, başarılı öğrencileri kapma yarışında. Bunun için aylık maaş veren de var, lüks otomobil de.!

Üniversite sonuçlarının açıklanması ile öğrencileri tercih stresi, üniversiteleri de öğrenci kapma yarışı sardı. Yıldızı gitgide parlayan vakıf üniversiteleri başarılı öğrencileri bünyesine katmak için türlü türlü avantaj sunuyor. Fiyatları 12-42 bin TL arasında değişen vakıf üniversitelerinden çoğu burs imkânlarının yanında peşin ödemede yüzde 20 indirim, 5-12 taksit gibi avantajlar sunarken, bazıları da dereceye giren ve kendilerini tercih eden öğrencilere ayda 500-2 bin TL arasında maaş gibi yaşam katkı desteği sunuyor. Hatta bu öğrencilere ücretsiz eğitimin yanında lüks otomobil verenler bile var. Bu da yıldan yıla sayıları hızla artan vakıf üniversitelerine olan ilgiyi arttırıyor. Dereceye giren başarılı öğrencilerin dışında da, veliler çocuğunu uzakta bir üniversiteye gönderip belki daha fazla masraf yapmaktansa, yakınındaki bir vakıf üniversitesini tercih ediyor.

OKAN ÜNİVERSİTESİ

Hem maaş hem ücretsiz yurt;

Lisans programlarında ortalama fiyatları 9 bin 750-21 bin 600 TL arasında değişiyor. Toplam 6 bin 699 öğrencinin yüzde 82’sinin burslu, bunun yüzde 40’ının da tam burslu olduğu üniversite de özellikle başarılı öğrencileri çekmek için çeşitli avantajlar sunuyor. Kredi kartları üzerinden beş taksit uygulanırken, üniversite sınavında dereceye girenlere de Okan Üniversitesi’ni tercih etmeleri halinde maaş bağlanıyor. Parlak gençleri çekmek için bu uygulamaya başlayan üniversite, sınavda ilk 2 bin arasına girenlere (dil puanı dışında) ayda 1000 TL maaş, ücretsiz öğle yemeği, yurt veya servis imkânı sunuyor. Yine öğle yemeği, yurt veya servis dahil olmak üzere ilk 1000-5 bin arasına girenlere 750 TL maaş, ilk 5-10 bin arasına girenlere de 500 TL maaş veriliyor. Ayrıca ilk üç tercihinde Okan Üniversitesi’ni yazan öğrenci adayları en baştan yüzde 25 burs almaya hak kazanıyor. Bu yıl 1346 yeni burs kontenjanı açan üniversite, bunun 386’sını yüzde 100 burs olarak sunacak.

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

35 bin TL’lik otomobil hediye;

Geçen yıl eğitime başlayan Yeni Yüzyıl’da Eczacılık Fakültesi 28 bin TL, diğer fakülteler 18 bin TL. Bu fiyatlar üzerinden 10 taksit imkânı sunulurken ayrıca, ilk üç tercihte yüzde 10 indirim yapılıyor. Üniversitenin ayrıca çok ilginç bir uygulaması var. ‘İlk 10’ derecesiyle üniversitelerini seçen öğrencilere, 35 bin TL değerinde lüks bir otomobil hediye ediyorlar.

Özyeğin Üniversitesi’nde kredi imkânı;

Lisans programlarının ortalama 11 bin 890 TL olduğu ve 19 bin 875 TL’ye kadar çıktığı Özyeğin Üniversitesi de başarı öğrencilere çeşitli imkânlar sunuyor. Her yıl talebin iki kat arttığına dikkat çeken Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, burs dışında sundukları diğer imkânları da şöyle anlattı; “İşletme, Girişimcilik, Bankacılık ve Finans ile Mühendislik programlarına ilk altı tercihinden yerleşecek adaylar arasından ilk 1000’e girenlere aylık 1.100 TL, 5 bin arasında olanlara aylık 800 TL, 5-10 bin arasında yer alanlara da aylık 300 TL nakit burs veriyoruz. Ayrıca, üç yıl önce Özyeğin Üniversitesi tarafından geliştirilen öğrenim kredisinden bu yıl üniversiteye girecek öğrenciler de yararlanabilecek..”

AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Maaşın yanında yurtdışında eğitim;

Fakülte fiyatlarının KDV hariç 17 bin 850-25 bin TL arasında değiştiği Aydın Üniversitesi, kredi kartına 10 taksit imkânı sunuyor. İlk beş tercih arasına Aydın’ı yazan öğrencilere yüzde 30 tercih bursu verdiklerini belirten Aydın Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Dalı Öğretim Görevlisi Kazım Bedir, “Veli artık Anadolu’da bir üniversiteye gönderip o kadar para harcayacağına yakınındaki vakıf üniversitesini seçiyor” dedi. Bedir, sundukları avantajları da şöyle sıraladı; “Üniversite sınavında kendi puan türünde ilk 500 içine girenlere ücretsiz lisans, yurtdışında yüksek lisans ve doktora ile her ay 500 TL maaş veriyoruz. 500-1000 arasına girenlere 500 TL maaş, 1000-5000 arasındakilere ücretsiz lisans, yüksek lisans ve doktora veriyoruz. 13 bin öğrencimiz var..”

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

İlk 100’e 2 bin TL yaşam desteği;

Öğrencilerin yüzde 63’ünün burslu olduğu Kadir Has’ta lisans programlarının fiyatları KDV hariç 22 bin 900-24 bin 900 TL arasında. Öğrencilerine pek çok farklı kategoride burs imkânı sunan üniversite, ÖSYM’den gelen başarı sıralamasında ilk 5 binde yer alanlara ücretsiz eğitimin yanı sıra ‘Kadir Has Bursu’ adıyla aylık yaşam katkı desteği veriyor. Buna göre ilk 100 arasında yer alan öğrencilere 2 bin TL, ilk 500 arasındaki öğrencilere 1000 TL, ilk 1000 arasındaki öğrencilere 750 TL, ilk 2 bin arasında yer alan öğrencilere 500 TL aylık yaşam katkı desteği sağlanıyor.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

Her dönem üç taksit;

Lisans programlarının 8-18 bin TL arasında değiştiği üniversitede, öğrencilere dönem başına üç taksit uygulaması yapılıyor.

KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

12 taksit imkânı var;

Velisi devlet kurumlarında çalışanlara özel indirimler sunan üniversitede, lisans programları 19-21 bin TL arasında.. Ayrıca peşinde yüzde 10 indirim ya da kredi kartına 12 taksit imkânı var.

F

Fırtına

Guest
LYS şampiyonları paylaşılamıyor.!

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre üniversite tercih maratonu sürerken, bazı devlet ve vakıf üniversiteleri de başarılı öğrencilerin kendilerini tercih etmesi için çeşitli imkanlar sunuyor.

Bu fırsatlar arasında, aylık 300 TL-2 bin 500 TL arasında değişen miktarlarda burs, bir defaya mahsus üniversiteyi tercih ettiği için 2 bin TL, 5 bin TL gibi ücretlerle ödüllendirme, ücretsiz yurtlarda barınma, yurtdışında ücretsiz lisansüstü eğitim, kira yardımı, kültür gezisi, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonuna ücretsiz üyelik, şirket açma önceliği, yurt dışında staj, çağrı merkezinde çalışma imkanı gibi çeşitli fırsatlar yer alıyor.

Üniversite adaylarına LYS sonuçlarına göre tercih yapmaları için verilen süre 5 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Başarılı öğrencilerin fakülteleri veya bölümlerine kayıt yaptırmaları için çeşitli alternatifler geliştiren üniversiteler, bu yolla nitelikli öğrencilerin kendi okullarında öğrenim görmelerini sağlamak için yarışıyor.

Bu yarışın içinde sadece vakıf üniversiteleri değil, devlet üniversiteleri de bulunuyor. Türkiye'nin en prestijli devlet üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ de öğrencileri kendilerine çekmek için cazip fırsatlar sunuyor.

Bazı vakıf üniversitelerinin başarılı öğrenciler için sundukları fırsatlar şöyle;

Bilkent Üniversitesi: Sınav sonuçlarına göre tam burslu olarak yerleşen adaylardan MF-1-2-3-4, TM 1-2-3, TS-1 ve YGS 1-6 puan türünde 10.000'inci veya daha iyi olanlar ile Dil puan türünde 250'inci veya daha iyi olanların bursu, kayıt sırasında ''kapsamlı burs''a yükseltilecek. Kapsamlı bursun içerisinde tam bursa ek olarak yılda 9 ay boyunca aylık 375 TL, iki kişilik odalarda ücretsiz yurt olanağı bulunuyor. Eğer öğrenci yurtta kalmayı tercih etmezse aylık katkı bursu 500 TL'ye yükseliyor.

Çankaya Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara her yıl 9 ay süreyle ayda bin 100 TL; 251-2 bin. sırada yer alanlara da her yıl 9 ay süreyle ayda 500 TL verecek.

Doğuş Üniversitesi: MF, TM ve TS puan türlerinde ilk 1000'e girenlere yüzde 100 öğretim ücreti indirimi ve 500 TL imkanı sağlanacak.

İzmir Üniversitesi: Türkiye genelinde üniversitelerini tercih eden ilk 1000 öğrenciye yüzde 100 burslu olarak kayıt yaptırma imkanı verecek.

Özyeğin Üniversitesi: İlk 10 bine girenler için aylık 800 TL burs verilecek.

İstanbul Kültür Üniversitesi: İlk 3 bin'e giren adayları normal eğitim süresince yıllık öğrenim ücreti ödemeyecek. Bu öğrencilere aylık 750 TL bursu verilecek. Ayrıca bu öğrencilere yıllık 2 bin TL nakit bilgisayar, kitap, CD bursu da verilirken, yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sağlanacak.

Kadir Has Üniversitesi: Sıralamada TS-1, MF-4, TM-1 ve TM-2 puan türlerinde ilk 100 içinde olan öğrencilere 2 bin TL, ilk 500 içinde yer alanlara bin TL, ilk 1000 içinde yer alan öğrencilere 750 TL burs verilecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi: İlk 500 içerisindeki adaylara üniversitede ücretsiz eğitim imkanı, yurtdışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi, aylık 500 TL burs hizmeti sağlanacak.

Yeditepe Üniversitesi: YGS-1, MF, TS ve TM gruplarında herhangi birinin ilgili puan türüyle öğrenci alan programlara yerleştirilen ve yerleştirildiği programın puan türünde ilk 100'e giren öğrencilere 8 ay süreyle ayda bin TL, ilk 500'e girenlere 750 TL, ilk binde olanlara 500 TL verilecek. Dil-1 puan türüyle öğrenci alan programlara yerleştirilen ve ilk 100'e giren öğrencilere 8 ay süreyle 250 TL, hazırlık sınıfı ve normal öğretim süresi boyunca burs desteği verilecek.

Piri Reis Üniversitesi: İlk 2 bin öğrenci içine girip üniversiteyi tercih edenlere öğrenim ücretsiz verilecek ve 9 ay boyunca aylık 500 TL maddi yardım yapılacak.

Beykent Üniversitesi: İlk 1000'e girerek üniversiteye yerleştirilen adaylara her yıl 9 ay süreyle 800 TL..

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi: Üniversitenin tam burslu programlarına yerleşenlere 2 bin TL'ye kadar değişen miktarlarda yaşam katkı payı ödenecek. Ailesi Ankara dışında olanlara barınma imkanı sağlanacak. Bu öğrencilerden ailevi veya sağlık sorunu gibi nedenlerle evde kalmaları gerektiği tespit edilenlere aylık 250 TL kira yardımı ödenecek.

Haliç Üniversitesi: İlk 1000 öğrenci arasında olan ve kayıt yaptıran adaylara yüzde 100, 1000-5000 arasında yer alanlara ise yüzde 50 oranında eğitim-öğretim katkı payı verilecek.

Koç Üniversitesi: Üstün başarı bursu; üniversitenin çeşitli programlarına tam burslu olarak en üst sıralarda yerleştirilecek 30 öğrenciye verilecek. Bu öğrencilere 10 ay süreyle 530 TL burs, yurtlarda 2 kişilik odalarda ücretsiz konaklama, ders kitabı giderleri sağlanacak. 2011-2012 ders yılında bir seferlik 2 bin TL'lik giriş başarı ödülü de verilecek.

Sabancı Üniversitesi: Tam bursla yerleştirildiği puan türündeki LYS sıralamasında ilk 3000 içinde yer alanlar yeni teknoloji kullanım ücretinden tam muafiyet ve 9 ay süreyle ayda 400 TL burs verilecek. Üniversite yurdunda ücretsiz konaklama imkanı da sağlanacak.

Gediz Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 500 öğrenci arasında dereceye girerek üniversiteyi kazanan öğrencilere aylık 1000 TL burs verilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 100 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL, yılda 9 aylık süreyle 1000 TL; ilk 200 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 4 bin TL ve aylık 800 TL; ilk 500 içinde yer alanlara bir defaya mahsus 3 bin TL ve aylık 600 TL, ilk 1000 içindeki öğrencilere ise bir defaya mahsus 2 bin 500 TL ve aylık 500 TL burs sağlanacak.

İl dışından gelenlere üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama, yurt kapasitesinin yeterli olmaması durumunda üniversite yurdu dışında ikamet edeceklere aylık 275 TL ödeme yapılacak.

Zirve Üniversitesi: Sınav puan türüne göre ilk 100 dereceye girerek yerleşenlere 2 bin 400 TL burs verilecek.

İstanbul Şehir Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 100 öğrenci içinde yer alanlara en erken birinci yılın sonunda ve bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ay süreli üç ülkeyi kapsayacak bir kültür gezisi, 9 ay süreyle aylık 600 TL burs olanağı sağlanacak.

Gazikent Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 100'e girenlere ayda 2 bin 500 TL burs verilecek.

Karatay Üniversitesi: Sıralamada 1-10 arası derece yapan öğrencilere 2 bin TL, 11-100 arası derece yapan öğrencilere bin 500 TL, 101-1000 arası derece yapan öğrencilere 750 TL, 1001-2500 arası derece yapan öğrencilere 500 TL, 2501-5000 arası derece yapan öğrencilere 250 TL aylık burs verilecek.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ

Bazı devlet üniversiteleri de şöyle imkanlar veriyor;

Boğaziçi Üniversitesi: Üstün başarı bursu; MF-4 puan türünde ilk 10'a, MF-3 puan türünde ilk 5'e, MF-2 puan türünde ilk 5'e, MF-1 puan türünde ilk 5'e TS-2 puan türünde ilk 6'ya, TM-2 puan türünde ilk 4'e, TM-3 puan türünde ilk 5'e, TS-2 puan türünde ilk 5'e, Dil-1 puan türünde ilk 3'e, YGS-6 puan türünde ilk 3'e girerek üniversiteye yerleşenlere; yılda 9 ay süreyle 375 TL nakit ödeme, Superdorm Öğrenci Yurdu'nda 4 kişilik odada konaklama, dizüstü bilgisayar, kapalı yüzme havuzu ve fitness salonuna ücretsiz üyelik, uluslararası değişim programlarında en az bir dönem yurt dışında okuma önceliği (uçak ücretleri karşılanarak)

Hacettepe Üniversitesi: MF-1, MF-2, MF-3, MF-4 puan sıralamasında ilk 100 arasında, diğer puan türlerinin puan sıralamalarında ilk 100 arasında yer alan ve yerleştikleri bölümü ilk sırada tercih eden adaylara Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından verilen bursların iki katı olarak kullandırılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi: Y-MF-3, Y-MF-4 puanı esas alınarak, İTÜ'yü birinci sırada tercih eden 1-50. sıradakilere 9 ay süreyle ayda 1000 TL, 51-100 arası 9 ay süreyle 750 TL verilecek. Ayrıca bu öğrencilere dizüstü bilgisayar, ITU ARI-TEKNOKENT'te şirket açma önceliği, öğrenim süresince Gölet veya Gümüşsuyu'nun yüksek standartlı yurtlarında ücretsiz konaklama olanağı sağlanacak.

Y-MF-1, Y-MF-2 puanı esas alınarak İTÜ'yü birinci sırada tercih eden 1-20. sıradaki adaylara 9 ay süreyle 500 TL, dizüstü bilgisayar, ITU ARI-TEKNOKENT'te şirket açma önceliği, öğrenim süresince Gölet'in yüksek standartlı yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunulacak.

ODTÜ: MF, TM, TS ve Dil puan türlerinin herhangi birinde ilk 3 dereceye ve YGS sonucunda yerleştirme puanına göre YGS puan türünün herhangi birinde ilk 3 dereceye girerek üniversitenin bir lisans programını tercih eden öğrencilere 9 ay süreyle 660 TL, dizüstü bilgisayar, tek kişilik yurt odalarında konaklama, katkı payı muafiyeti ve her dönem 275 TL kitap ücreti olarak eğitim desteği sağlanacak. Gidiş-dönüş uçak bileti de dahil olmak üzere bir defaya mahsus yurtdışında staj yapma ve uluslararası değişim programlarında en az bir dönem yurtdışında okuma önceliğine de sahip olacaklar.

İlk 100 dereceye giren adaylara ise aylık 440 TL burs verilecek, katkı payı muafiyeti sağlanacak, dizüstü bilgisayar verilecek ve yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sağlanacak.

Cumhuriyet Üniversitesi: İlk 1000 içinde olup üniversiteyi tercih eden öğrencilere burs, bilgisayar ve yurt imkanı; 1000-5000 arasında olanlara burs ve bilgisayar; çağrı merkezinde çalışma imkanı da verilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi: Türkiye genelinde Dil-1,2,3 puan türünde ilk 500'e, TS-1,2 puan türünde ilk 500'e, TM-1,2,3 puan türünde ilk 1000'e, MF-1,2,3,4 puan türünde ilk 2000'e giren ve programlara kesin kayıt yaptıran ve üniversiteyi ilk 5 tercihinde bulunduran öğrencilere 8 ay süreyle aylık 300 TL burs sağlanacak.

Bursa Teknik Üniversitesi: Türkiye sıralamasında 1-10 arasında yer alıp üniversiteye yerleşenlere 8 ay 2 bin 500 TL; 11-100 arasında olanlara 8 ay 2 bin TL verilecek.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi: Yerleştirme puanlarına göre 1-1000 aralığındaki sıralamada yer alan ve üniversiteye kesin kayıt yaptıranlara 9 ay süreyle 500 TL burs imkanı sunulacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi: Türkiye genelinde ilk 50'ye giren 3 öğrenciye profesör maaşına denk burslar verilecek.

Anadolu Ajansı

Tekerlekli Sandalye