İstanbul büyükşehir belediyesi market kartı hakkında.

Suffle

Üye
Üye
Başvuru yaptık. Eve geldiler. Kapıdan sorular sorup gittiler. Sonuç olumsuz. Bu kriterler neye göre belirleniyor bilen var mı? Annem ve benim engelli aylığı harici tek kuruş gelirimiz yok. İbb beyaz masaya yazdım. Neden olumsuz sonuçlandı gerekçesini öğrenmek istiyorum dedim. Kesinlikle cevap gelmedi. Karşı apartmanda 4 kişilik aile de 3 kişi asgari ücretle çalışıyor . Hanelerine ayda en az 6 bin 900 lira giriyor. Onlara bile aylık 600 liralık market kartı vermişler. Biz ayda 567 lira engelli maaşı ile geçiniyoruz bizim başvurumuz red edildi. Bu adalet midir?
[MENTION=3734]septik[/MENTION]

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu yardımı almak için şu şartlar aranıyormuş;

Eşi vefat etmiş bulunan bayanlara
Herhangi bir maaş geliri olmayanlara
Şu an itibari ile çalışmakta olup aile nüfusunun fazla olması sebebi ile geçimini sağlayamıyor olanlara
Yaşadığı sağlık sorunları sebebi ile yardıma muhtaç olanlara kart desteği sunulmaktadır.
Başvurduğunuz süre itibari ile üzerinize herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Suffle

Üye
Üye
Annemin eşi vefat etmedi ama bizimle bir bağı yok. Annem bekar.

2022 engelli yardımı hariç tek kuruş gelir ve aylığımız yok.

4 kişilik bir ailede 3 kişi asgari ücretle çalışıyor evlerine toplam 6 bin 900 lira giriyor. Nasıl olurda geçinemiyorlar ve 600 liralık kart almaya hak kazanıyorlar.

Görme engelliyim. Çok az görüyorum. Ünv mezunuyum. Yıllardır işsizim. Üstelik kanser tedavisi oluyorum. Yaşadığım sağlık sorunları nedeniyle yeteri kadar yardıma muhtacım bence.

Herhangi bir taşınır taşınmazım olmadığı gibi bir dikili ağacım bile yok.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Suffle,

Ben de İstanbul kartının kimlere, hangi kriterlere göre verildiğini bir türlü çözebilmiş değilim :( Gönlüm ister ki diğer tüm sosyal yardımlar gibi market yardımı da gerçekten hakkedenlere verilsin ama işte bazen adalet yerini bulmuyor...hatta çoğu zaman demem o ki burada yine bazı nedenler ve bazı dayılar aracılığıyla bu kartı alanlar sefasını sürerken bu karta sahip olmayanlar cefa sürmeye devam ediyor..

Sana tavsiyem şu ki madem bu kartı almaya sonuna kadar kendini haklı görüyorsun ki ben de öyle o halde sonuna kadar hakkının peşinde koş, yılma, yorulma her nereye bildirimde bulunman gerekliyse defalarca olsa da hiç bıkma, usanma!!!

Adaletli yarınlar dileğimle,

Suffle

Üye
Üye
Merhaba Suffle,

Ben de İstanbul kartının kimlere, hangi kriterlere göre verildiğini bir türlü çözebilmiş değilim :( Gönlüm ister ki diğer tüm sosyal yardımlar gibi market yardımı da gerçekten hakkedenlere verilsin ama işte bazen adalet yerini bulmuyor...hatta çoğu zaman demem o ki burada yine bazı nedenler ve bazı dayılar aracılığıyla bu kartı alanlar sefasını sürerken bu karta sahip olmayanlar cefa sürmeye devam ediyor..

Sana tavsiyem şu ki madem bu kartı almaya sonuna kadar kendini haklı görüyorsun ki ben de öyle o halde sonuna kadar hakkının peşinde koş, yılma, yorulma her nereye bildirimde bulunman gerekliyse defalarca olsa da hiç bıkma, usanma!!!

Adaletli yarınlar dileğimle,

Neden olumsuz sonuçlandı gerekçesini öğrenmek istiyorum talebi ile ibb beyaz masaya başvurdum. Başvurunuz iletilmiştir haricinde herhangi bir yanıt gelmedi. Bende bu sabah direkt cimere yazdım. Cimer'den umutluyum. Cimer sorunumu çözecektir inşallah.

Suffle

Üye
Üye
İbb sosyal hizmetler daire başkanlığı cimer şikayetim sonucunda haftada bir mesaj atıyor evrak getirin inceleyelim durumunuzu diyor. İstediği evrakta kimlik fotokopisi ve ikametgah. Sanki bu bilgilerim onlarda yok. Benim bunlarla uğraşacak halim mi var hala kendime gelemedim. Son ışın tedavisinin yan etkileri hala geçmedi. Tenezzül edip adam akıllı açıklama yapmıyorlar. Keza ben yeni yardım talebinde bulunmadım...

Market kartı başvurum neden olumsuz sonuçlandı gerekçesini öğrenmek istiyorum diye beyaz masaya başvurdum. Herhangi bir yanıt vermeye tenezzül etmedikleri için cimere şikayet ettim. Durum bundan ibaret.

Suffle

Üye
Üye
Az önce telefonla aradılar. Market kartı başvurum neden olumsuz sonuçlandı söylemediler ama market kartı başvuru dosyamı yeniden güncellemişler. Öğlen eve sosyal incelemeye geleceklermiş. Dua edicem şimdi olumlu sonuçlansın diye :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Suffle,

Müjdeli haberini bekliyoruz :)

Hayatta, her şey gönlünce olsun dileğimle,

Suffle

Üye
Üye
İbb market kartından hala ses yok ama ALLAH İstanbul valiliğinden yüz kere razı olsun. Vefa sosyal destek ekibi sürpriz bir şekilde erzak kolisi getirdi bugün kapıya kadar.

Kolinin içinden tahin helvası çıktı. Akşamliğin çayla birlikte bir güzel yedik annemle. Nasıl ağızım tatlandı anlatamam. Aylardır tatlı yememiştim :)

Suffle

Üye
Üye
Market kartı olumsuz sonuçlandı.

Hiç üzülmedim. Alıştım artık yoksulluğa çünkü.

Ama beni derinden yaralayan bir tesadüf yaşadım.

2015 yılından beri ibb'den yılda bir kez 300 lira yardım alıyorum.

İbb sosyal hizmetlere telefon açtım. Bu senede alacak mıyım diye sordum.

Kimlik numaramı söyledim. Baktılar sistemden evet dediler.

Neyse efendim.

Edirnekapıya gittim.

Vezneye yönlendirilmek için, kimlik fotokopim ve ikametgahımı teslim etmem gerekiyordu.

Neyse sıra numarası aldım. 7-8 dakika sonra sıram geldi.

İlgili masaya gittim. Elimdeki poşetten kağıtları çıkarttım kafamı kaldırdım.

Bir de ne göreyim. Karşımdaki üniversiteden sınıf arkadaşım.

Nasıl utandım o anda nasıl yerin dibine geçtim kelimelerle anlatmam mümkün bile değil.

Üniversiteden mezun olalı tam 10 yıl oldu. Beni hatırlar gibi oldu ama emin olmak için bir iki soru sordu.

Oysa ben onu ilk bakışta tanıdım.

İçimden yapacak birşey yok artık deyip biz senle sınıf arkadaşıyız,

a üniversitesi b bölümünde 4 yıl beraber okuduk. Ne çabuk unuttun dedim.

Hatırlama çabasına yardımcı oldum.

Hatırlama faslı bittikten sonra can alıcı soru geldi elbette.

Ne işin var burda suffle? Çalışmıyor musun diye sordu.

Yok hayır şu an çalışmıyorum dedim.

Pandemiden dolayı mı dedi.?

Hayır 5 yıldır işsizim. Gözlerim iyice bozulduktan sonra işten çıkarıldım. Bir daha da iş bulamadım dedim.

İçini çekti ahhh be suffle dedi.

Tabi o sırada ben utanma evresini aşıp yerin dibine kadar girmiştim.

Mahçubiyetimi anladı galiba. Sohbeti kısa kesti. İşlemimi yapıp vezneye yönlendirdi.

Yardım paramı aldım. Ama o günkü utamcımı kaç yılda unuturum. Orasını Allah bilir artık :( :(

[MENTION=4830]Gazoz Agacı[/MENTION].

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Suffle,

Yazdıklarını nefesimi tutarak okudum, ne kadar içten, ne kadar doğal anlatmışsın yaşadığın olayı. Bazen işte diyorum demek benim gibi içini forum sayfalarına dökenler de var ne güzel. Ben de senin gibi bu siteye üye olduktan sonra sımsıkı yapışmış, tüm başıma gelenleri gönül rahatlığıyla forum sayfalarında paylaşmıştım. Biliyor musun öyle iyi geliyordu ki...

Sana gelecek olursak ah be kuzum ne var bunda utanılacak? Yoksulluk, işsizlik, sosyal yardım desteği almak zorunda kalmak senin utancın olmamalı aslında seni bu duruma düşürenlerin ayıbı olmalı. Anladığım kadarıyla hayli duygusalsın ve bunlar hayatın içinde olabilecek doğal karşılaşmalar. Üniversitede okurken ben de çok sağlıklıydım hem de cıvıl cıvıl, hayat dolu bir öğrenciydim. Kader işte yıllar sonra engelli olacağımı nereden bilebilirdim. Herkes işinde gücünde mesleğini icra ederken ben uzun yıllar boyunca ev kadını olarak bir yandan çocuk büyüttüm, bir yandan yaralarımı sarmaya çalıştım. Ve ilginçtir ki hiç üniversiteden günüme kadar süregelen arkadaş ilişkilerim olmadı. Olsaydı ne olurdu diye bazen düşündüm ama demek ki mezun olunca herkesin yolu ayrıymış...

Ne olur böyle tatsız karşılaşmalara takılma aslında tatsız bile olmamalıydı eğer karşındaki biraz empati yapabilseydi???
Ah be Suffle deyişinde bile belli belirsiz bir keder gizli...

Yazını okuyunca bir an üzüldüm ama sonra dedim ki bu kadar güçlü bir kişilik bunu da unutur elbet ve utanmaması gerektiğini de günler içinde anlar.

Hayatımda yaptığım hiç bir şeyden utanmadım sadece bir olay hariç onu da şimdi bulabilsem nereye yazdığımı paylaşırım yine ama engelimden dolayı işlek bir cadde de araçların arasında kaldığım an'dı diyebilirim. Dur o yazıyı bulursam buraya ekleyeyim belki sen de okuduğunda ne var bunda utanılacak dersin???

Hayat, her insana farklı kapılar açıyor Suffle o yüzden yaşamının değerini bil, Kimbilir belki senin şikayetçisi olduğun yaşamın bir başkasının en güzel hayalidir???

Suffle

Üye
Üye
[MENTION=4830]Gazoz Agacı[/MENTION]. Vakit ayırıp uzun uzun yazıp.

paylaştığım anılara karşın düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye