İstanbul, Marmaray ve Engelliler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Toplu ulaşım araçlarında geçerli olan bedava engelli kartı Marmaray’da geçerli değil. Marmaray’ı yüzde 50 indirimle kullanan engelliler ücretsiz ulaşım istiyor. TCDD yetkilileri ise engellilere ücretsiz ulaşım için çalışma başlattıklarını müjdeledi.

İki kıtayı Boğaz’ın altından birleştiren Marmaray’da bilet fiyatı 1.95 TL. Engelliler ise bu ücretin yarısını ödüyor.

Engellilerin ulaşımda karşı karşıya kaldığı sıkıntılar herkesin malumu... Kent mimarisinin uygunsuzluğu, yollarda, kaldırımlarda, üstgeçitlerde yeterli düzenlemelerin yapılmaması ve bunun gibi birçok problemle boğuşuyorlar yıllardır. Son dönemlerde engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik bazı adımlar atılsa da sorun hâlâ çok büyük. E hal böyle olduğundan engellilerden gelen şikâyetlerin de haddi hesabı yok tabii...

Bu devirde hâlâ rampası olmayan kaldırımdan geçemeyen ya da asansörü olmayan durağa inemeyen engelli İstanbullulardan yoğun mesajlar geliyor. Şu günlerde ise bu şikâyetlere bir yenisi daha eklendi. “Marmaray’a neden ücretsiz binemiyoruz?” diye çok sayıda mesaj alıyorum engellilerden... Bildiğiniz gibi engelliler, aldıkları ücretsiz kartla toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binebiliyor. Otobüse, metrobüse,metroya...

Gelin görün ki bu ücretsiz kartlar Marmaray’da geçerli değil.Marmaray’a yüzde elli indirimle binebiliyorlar. Ve bu çifte standartın son verilmesini istiyorlar.

TCDD kaynakları ise engelli vatandaşlara müjdeli haber verdi: “TCDD’nin engellilere uygulayacağı indirim konusunda bir Bakanlar Kurulu kararı söz konusu. Özür oranı yüzdesi de 50 ve üzerinde olanlara, hem kendilerine hem refakatçilerine yüzde 50 indirim var. Özür oranı yüzde 40 olanların yalnız kendilerine yüzde 50 indirim var. TCDD, engellilere ‘bedelsiz’ bilet verilmesi için çalışma yapıyor. Çalışmalar tamamlandığında özür oranı yüzde 50 ve üzerinde olanlara, hem kendilerine hem refakatçilerine bedelsiz bilet verilecek. Özür oranı daha düşük (yüzde 40) olanların yalnızca kendilerine bedelsiz bilet sağlanacak.”

Güzel yurdumun en büyük ilinde hani güya en gelişmiş ilinde engelliler için yapılması düşünülen bir garip engelleme hali daha :( Ben Marmaraya hiç binmedim işim gereği servis kullanıyorum ve binmeyi de gerektirecek bir güzergahım olmadığından bugüne kadar binmedim zaten her yeni modaya uyan bir tipte değilim ki İstanbullular aslında çok meraklı ve güncel olan ne varsa onun peşine takılıp giden insanlardır. Marmaraya duyulan bu merak hatta o kadar yoğun yaşandı ki civar illerden bile sadece asrın projesi şeklinde adlandırılan ve kendilerine maledilen bir zihniyetin şak şakçıları akın akın bu toplu taşıma aracına sadece egolarını tatmin etmek için geldiler, gördüler, övdüler ve gittiler diyebilirim...

Marmaray hakkındaki düşüncelerimden öte sizinle paylaşmak istediğim asıl konu dünyanın hiçbir ülkesinde engelliler için sözde yardım, destek adı altında bu kadar saçma bir uygulamanın daha düşünülemeyecek oluşudur! Nedenine gelince şu cümleye dikkat edin lütfen;

''Çalışmalar tamamlandığında özür oranı yüzde 50 ve üzerinde olanlara, hem kendilerine hem refakatçilerine bedelsiz bilet verilecek. Özür oranı daha düşük (yüzde 40) olanların yalnızca kendilerine bedelsiz bilet sağlanacak.”

Yanınızdaki engelli raporunuza yada kartınıza bakan görevli ne diyecek yok sen % ... engellisin , Marmaraya binmek istiyorsan ücret ödemene gerek yok , geç, beleş binmeyi hakettin ya da dur sen hey engelli ve yanındaki senin engelin % ... hadi bakalım yarısını ödede gel mi denecek! yok ya gerçekten bu kadar saçmalık duymadım. Marmaray raylı bir proje değil midir hani ray üzerinde gidenlerden ki bana göre metronun su altında giden modeliyse yeraltından giden diğer metrolar gibi neden ücretsiz değilde engel oranına göre indirimli bir tarife uygulansın ki ?

Bir engelli engelli kimlik kartını alabilmek adına hiç haketmediği muamelelere maruz kalıyor ve bunca çile çektiriliyorsa kartını elde ettikten sonra sadece üzerinde yazılan sayılara göre neden çifte standarda maruz bırakılsın ki ?

Tekerlekli Sandalye