İstanbul’da 44 Metrobüs Durağı Asansör Bekliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
İstanbulluların trafik çilesine büyük ölçüde çözüm olan metrobüsler, yaşlı ve engelliler için aynı derecede hizmet veremiyor. 44 duraktan 28’inde engelli asansörü bulunmuyor. Asansörlerin bulunduğu 16 durakta ise asansörlerin bir kısmı çalışmıyor. Yaşlı, engelli ve çocuklu yolcular duraklarda büyük sıkıntı çekiyor.
metrobus.jpg

İstanbul’da Kadıköy Söğütlüçeşme ile Beylikdüzü arasındaki toplu ulaşımı büyük ölçüde rahatlatan metrobüste, engelli, yaşlı ve çocuklu yolcularla ilgili sıkıntılar giderilebilmiş değil. Metrobüs için kullanılan merdivenler, yaşlı ve engelliler için büyük çile haline dönüşüyor. Metrobüs güzergâhındaki 44 duraktan 28’inde engelli asansörü bulunmuyor. Asansörlerin bulunduğu 16 durakta ise asansörlerin bir kısmı çalışmıyor. Yaşlı, engelli ve çocuklu yolcular duraklarda büyük sıkıntı çekiyor.

Yüzde 74 engelli olan Oruç Araz (70) şikâyetini şu şekilde dile getiriyor: “Engelliler ve yaşlılar için asansörler ve yürüyen merdivenler yapılmasa ne âlâ, yapmışlar ama çalışmıyor bunlar. İnip çıkarken canımız acıyor.”

İstanbul’da her gün 700-800 bin yolcu taşıyan metrobüslerin durak alanlarına ulaşımı, yaşlı ve engelli vatandaşlar için büyük sorun oluşturuyor. Metrobüse ulaşmak isteyen engelliler asansörler çalışmadığı için merdivenleri kullanmak zorunda kalıyor. Yoğunluğun en çok yaşandığı durakların başında gelen Cevizlibağ metrobüs durağında asansör olmasına rağmen uzun süredir hizmet vermiyor. Aynı şekilde Mecidiyeköy de engelliler için çile haline gelen duraklardan. Durakta normal vatandaşlar için yürüyen merdiven bulunurken, engelliler için asansör yok.

Haftada en az 3 kez Şirinevler durağından metrobüsü kullanmak zorunda kaldığını söyleyen Şerif Gültekin (53), “Normal vatandaşlar düşünülürken biz yaşlılara dikkat edilmiyor.” diyor. Merdivenleri kullanırken büyük zorluk yaşadığını dile getiren Gültekin, “İstanbul’un en kalabalık yerinde asansörlerin olmaması ve olanların da sadece göstermelik olması bizi zorda bırakıyor.” diyor. 74 yaşındaki Mehmet Türkoğlu (74) ise “Sürekli metrobüsü kullanmak zorundayım. Romatizmam ve bel fıtığım var. Yukarıya çıkarken en az 3 kez duraklayarak nefes almaya çalışıyorum. Asansör yapamıyorlarsa en azından yürüyen merdiven yapılmasını istiyorum.” şeklinde konuşuyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Canım Gülümsem,

Metrobüs çilesini çok iyi biliyorum ve inan başka çaresi de yok mecbur o merdiven işkencesine katlanmak zorunda bırakılıyor engelliler ve yaşlılar. Emeğine sağlık bu haberin beni öyle mutlu etti ki sana anlatamam :)

Hep güzel haberleri paylaşman dileğimle,

Tekerlekli Sandalye