İstanbul'da yaşayan işitme engelli vatandaşların karakol ve mahkemelerdeki sesi oldu

F

Fırtına

Guest
6510.jpg

Sessiz bir evde dünyaya gelen Arzu Göztepe, konuşmaya başlamadan işaret dilini öğrenerek önce anne-babasının sesi oldu.

Ardından çevresindeki işitme engellilerin yardımına koşan Göztepe, 18 yıldır İstanbul'un adliyelerinde.!

Gözlerini işaretlerin sessiz dünyasında açan Arzu Göztepe, İstanbul'da yaşayan işitme engelli vatandaşların karakol ve mahkemelerdeki sesi oldu. Konuşmadan önce işaret dilini öğrendiği için "Benim anadilim işaret dili" diyen 4 çocuk annesi Göztepe, 18 yıldır İstanbul'un adliye ve karakollarında işitme engelli vatandaşların sesi oldu. Türkiye İşitme Engelliler Tesanüt Derneği'nde gönüllü olarak çalışan 40 yaşındaki Göztepe, gece yarısında dahi arandığında işitme engellilerin yardımına koştuğunu söylüyor.

DERDİMİ AVUCUNA YAZIYORDUM

Anadilinin 'işaret dili' olduğunu söyleyen Göztepe, "Konuşmaya başlamadan önce işaret dilini öğrenmeye başladık. Ben hem görme hem de işitme engelli babama 'baba' diye seslendim; ama beni ne duydu ne de bana 'kızım' diye seslenebildi. Annem ise çok az duyuyor ve konuşuyor. Mahalledeki çocuklar anne, baba diye bağırırken bu duyguyu hiç yaşayamadım. Konuşmayı da babaannem ve teyzemden öğrendim" diye konuştu. Göztepe 12 yıl önce kaybettiği babasıyla iletişim kurma şeklini ise şöyle anlattı; "Derdimi avucuna yazıyordum.."

DÜĞÜNÜ BIRAKIP YARDIMA GİTTİM

Haftada en az 3 davada tercümanlık yaptığını belirten Göztepe, tapudan evlilik işlerine kadar birçok alanda işitme engellilere yardımcı oluyor. Gecenin bir yarısı kapısının çalabildiğini belirten Göztepe, ilginç bir anısını şöyle anlattı; "Çocuğumun düğününde dahi aradılar. Engelliler arasında çıkan bir kavga nedeniyle oğlum ve gelinimi öylece bırakıp karakola tercümanlık yapmaya gittim." İşitme engellilerin fiziksel olarak sağlam göründüğü için fark edilmelerinin geç olduğunu ifade eden Göztepe'nin 4 çocuğundan biri de menenjit yüzünden işitme engelli.. Hayatını işitme engelliler içerisinde geçiren Göztepe, İstanbul'da adliyelerde işaret dili uzmanlığı yapan 4 tercümandan biri.!

Tekerlekli Sandalye