İşte h sinifi ehliyeti b sinifi ehliyetine çevirme presedürü

Deatacita

Üye
Üye
Yaşayarak ve M.E.B & Sürücü Kursu Görüşmeleri nedeniyle Kanunda belirtilen presüdüre ulaştım. Eğer h sınıfı ehliyete sahipseniz ve B sınıfına çevirmek istiyorsanız veya dönüştürmek için herhangi bir özrünüz,engeliniz vs. yok ise işte presedür:

Bildiğiniz gibi H Sınıfı ehliyete sahip olmadan önce Sürücü kursu herhangi bir sağlık kuruluşuna gönderip X Sınıfı ehliyete sahip olabilir raporu ister. Fakat H Sınıfı (Engelli Sınıfı) için Tam teşekküllü devler hastanesine müracaat edip Sağlık Kurulu'na (Heyete) girmeniz gerekmedir. Ve kursa kayıt olup başarılı olduktan sonra h sınıfı ehliyet veya sertifikaya sahip olursunuz.

NOT: HER SÜRÜCÜ KURSU SİZİ TEORİDEN MUAF ETMEYEBİLİR,BUNA HAKKI VAR.ÇÜNKÜ GENELDE MOTOR VE ARAÇ BİLGİSİ DERSİNİ ALMADIĞINIZ İÇİN Motor Sınavina+Direksiyona tabii olursunuz.!

Peki diyelim,İyileştiniz veya iyileştiğinizi düşünüp B Sınıfı Ehliyet'e sahip olmak istiyorsanız;

H Sınıfı ehliyetiniza veya sertifikaniza sahip olduğunuz için Gerekli mecralarda sistemde bu sertifikaya sahip olduğunuz görülür. Ve B Sınıfı için başvurduğunuzda yine kursa kayıt olup kurstan istenen evraklar ve B Sınıfı ALABİLİR RAPORU'Na sahip olmaniz gerekir. Fakat Poliklinik,Tek Hekimli Raporlar geçersizdir. Çünkü Siz h sınıfına sahip ve elinizde geçmişten de olsa Heyet (Sağlık Kurulu) raporu vardir. Heyet demek Üst demek bu yüzden diğer tüm raporlar kabul edilmez. İşte bu sebepten Tekrar SAĞLIK KURULUNA Başvurup gerekli muayenelerden geçerek bu raporu alırsaniz artık gerisi kolay..

Ve gerekli evrakları tamamlayıp sürücü kursuna pazarlık yaparak veya şartlari kabul ederek kayıt olursunuz. Çünkü Siz (genelde ilkyardim ve trafik) teori derslerini vermiş kabul ediliyorsunuz. Bu sebeple bazı sürücü kursları Direkt Direksiyon sinavina sizi sokarak başarılı olmaniz takdir de M.E.B tarafindan sorunsuzca onaylanp sertifikayı almaya hak kazanirsiniz. Gerisi malum..

(NOT: HER SÜRÜCÜ KURSU SİZİ DİREKT DİREKSİYONA SOKMAYABİLİR. MOTOR DERSİ ve DİREKSİYON SİNAVİNA TABİİ TUTABİLİR.BUNA HAKKI VAR VE İTİRAZ EDEMEZSİNİZ)

Bu açıklamalar tamamen M.E.B'na aittir. Eğer bu şartlar olmadan sürücü kursu sizi kayit ve sinava tabii tutarsa emin olun sertifikaniz onaylanmayacaktır.

Yazar: Emre (Soyadini es geç)

Lelo

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar

%40 raporum var.2000 yılında malülen emekli oldum.Bu durum da 3.ötv siz arabamı aldım.H sınıfı ehliyetimi değiştirmek istiyorum.İzlemem gereken yol nedir.
Görüşlerinizi bekliyorum.
tşklr

Tekerlekli Sandalye