İsteğe bağlı pirim için nereye başvurmalıyım?

ebrars

Üye
Üye
yeni kanunlara göre isteğe bağlı sigortanın sağlık pirimini yatırmayabiliyormuyum.yatırmayınca nekadar ödeyeceğim.isteğe bağlı ödemek için nereye başvuracağım

septik

Editör
Editör
İsteğe bağlı kısaca bağkur primi yatırma zorunluluğunuz yoksa yani bir gelir elde edecek esnaflık yapmıyor iseniz kişiye dair bir kazanç söz konusu değil ise prim yatırma zorunluluğunuz yoktur ne kadar ödeyeceğim sorunuza karşı hane gelirinizin tutarına bağlı olarak ödeme cetveli mevcut.

Genel sağlık sigortası primi.
Kanuna göre, harcamaları, taşınır ve taşınmaz malları dikkate alınarak tespit edilecek aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir tutarı, asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlara yeşil kart verilip sağlıktan yararlanmaları sağlanacak.
Bunlar GSS’li değil yeşil kartlı olacaklardır.

Bu nedenle herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız, 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortalısı (GSS) olacağı için evde oturan kişi sayısı ve eve giren gelir kişi sayısına bölündüğünde aylık kişi başına düşen gelir.

01.01.2014-30.06.2014 arası zorunlu genel sağlık sigortası en az 1071/30 x 0,12 = 42,84 tl
En fazla ise 257,04 tl uygulanacak

Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilenler için 128,52 TL ödeme yapılacak .
Borcunuzu var ise en çok sorulan sorulardan biri af olup olmadığıdır.

Prim borcu affının 2013 yılı sonuna yetişmese bile 2014 yılı başlarında uygulamaya konulacağı belirtilmektedir.

Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar.
01/01/2014 – 30/06/2014 tarihleri arası aylık 257,04 TL,
01/07/2014 – 31/12/2014 tarihleri arası aylık 272,16 TL,
genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.

İsteğe bağlı prim ödemesi artık ssk primi değil bağkur primi olarak geçerlidir.

Sosyal güvenlik kurumuna müracat ederek başlatabilirsiniz.

enasla

Üye
Üye
İsteğe bağlı sigorta ile GSS farklıdır. Kişi ben isteğe bağlı sigorta ödemek istiyorum derse (belirli şartları var ) hem sağlık hem de emeklilik için prim ödemiş olur.asgari ücretin % 32 sidir.
İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir

Mazıdağlı

Üye
Üye
Şimdi benim 16 ay eksikliğim var isteğe bağlı olarak SSK ödemek istiyorum bunun için ne yapmam gerekir.

ama bildiğim kadarıyla ssk pirimini isteğe bağlı olarak ödeme imkanı yok.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsteğe bağlı pirim ssk kapsamında değil bağkur kapsamında sayılıyor.

Mazıdağlı

Üye
Üye
Evet halil bey isteğe bağlı sgk değil de bağkur olarak yatırılır. Bu gün sgk Müdürlüğüne gittim isteğe bağlı sgk yatıramazsın ancak bağkur olarak iateğe bağlı yatırabilirsin. Ayrıyetten geriye dönük olarak da yurtdışında çalışmışlığın varsa veya askerlik borçlanması. Kadınlar için de doğum borçlanması ollarak geriye dönük prim ödemesi yapılır.

Mazıdağlı

Üye
Üye
İsteğe bağlı sigorta ile GSS farklıdır. Kişi ben isteğe bağlı sigorta ödemek istiyorum derse (belirli şartları var ) hem sağlık hem de emeklilik için prim ödemiş olur.asgari ücretin % 32 sidir.
İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir

Bağlı bulunduğum sgk Müdürlüğüne gittim isteğe bağlı olarak sgk primi ödemek istediğimi söyledim baana sgk değil de bağkur olarak ödeyebilirsin.

Sivaslim_0580

Üye
Üye
Ben Gss Ödemesi yapiyorum 42 tl felan aylık kendi bağkurumu yatirmak icin ne yapmam gerekiyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SGK müdürlüğüne isteğe bağlı prim ödemek istiyorum demeniz yeterli onlar sizi yönlendirecektir.

Tekerlekli Sandalye