İsteğe bağlı prim ödersem hangi kurumdan emekli olurum?

iyi çalışmalar halil bey annem şizofren hastası ama ben normal emekliliği için uğraşıyorum neyse annemin 4500 ssk primi var kalan 500 primi isteğe bağlı bağkur yaparsak sskdan emekli olurmu yoksa enson 500 prim isteğe bağlı bağkurdan ödendiği için bağkurdan mı emekli olur bilginiz varmı teşekkürler

yok hayır sskdan emekli etmek istiyoruz annem çalışamayacağı için isteğe bağlı öderse bağkura sayılır 4500 primi var şuan hepsi ssk kalan 500 günü isteğe bağlı bağkur olarak ödersek ssk dan mı bağkurdan mı emekli olur ödeyip ödememem ona göre belli olacak

en son hangisine yatırırsa ondan mı emekli olur yani son 500 günü isteğe bağlı bağkur olarak yatırırsa bağkurdanmı emekli olur

Şimdi anladım. Ben sizin kendi isteğinizle bağ-kur'u tercih ettiğinizi sanmıştım. Bu konudaki uygulama şöyle. Tahsis talep tarihinden geriye doğru son yedi yıllık (2520 gün) fiili hizmet süresi içinde hizmetin fazlası hangi kuruma tabi ise o kurum aylık bağlamaya yetkilidir. Yani emeklilikte kişinin hangi kurumdan emekli olacağına son 7 yılın yarısı olan 3.5 yıl hangi kuruma prim ödediğine bakılmaktadır.

yani 4500 ssk 500 de isteğe bağlı bağkur olursa sskdan mı emekli olur 500 gün 17 ay yapıyor 7 yıldan 17 ayı çıkarırsak sskdanmı emekli olur

Evet ssk'dan emekli olacaksınız. Son 7 yılın yarısı olan 3.5 yıl hangi kuruma prim ödediğine bakılmaktadır.

peki teşekkür ederim halil bey birde birşey daha soracağım 500 isteğe bağlı bağkur emekli maaşını ne kadar düşüşe uğratır lütfen yanıt tahmini birşeyde söyleyebi,lirsiniz :).......

Geri