İsteğe bağlı prim ödersem oğlumun 2022 maaşı kesilir mi?

Can35

Üye
Üye
Oğlum 18 yaş altı %90 engelli yaklaşık 5.5 senedir hem 2022'den hemde evde bakım'dan maaş almakta, oğlumuzun bakımını annesi yapıyor ve de hem 2022 maaşını hemde evde bakım parasını eşim adına yatıyor, 2007 yılında ilk 2022 maaşı yatıktan sonra ziraat bankası bizden vasi kararı istedi mahkemeden vasi işlemini halederek eşimin üstüne çıkardık ziraat bankasına verdik ve 2022 maaşını almaktayız.(şimdi ptt'den alıyoruz)
2014 yılında benim ssk'dan emekli olma zamanım geliyor yaklaşık 450 günüm eksik, hesabıma göre bu ay isteğe bağlı ödemeye başlarsam 15 ay sonra günlerim dolunca emekli olabiliyorum, bu ay sgk gidip isteğe bağlıyı açtırdım geçen haftada 2022 kapatmak için sydv gittim durumu anlattım eşim vasi'si göründüğü için siz isteğe bağlı ödemeye devam edebilirsiniz sizi etkilemiyor ayrıca mart maaşınızı çekebilirsiniz, maaşınızı çektikten sonra tekrar buraya gelip durumunuzu tekrar öğrenebilirsiniz dedi,
sonuçta oğlumun aylık 250 tl 2022 maaşı var ben bundan vazgeçersem 4000 tl maaşı alamıyacağım ama 90 günlük süreyi doldurursam ve isteğe bağlı banada uygulanırsa 5.5 yıldır aldığımız 2022 maaşını faiziyle gelir alırlar diye düşünüyorum ve düşündükçe başımdan kaynar sular akıyor yaklaşık cezası 20.000 tl.den aşağı olmaz.
isteğe bağlı ödemeyi durdurursam emeki tarihim ötelenmiş olacak, bu seferde hükümetin gündeminde 53 yaş veya 60 yaş meselesi var şimdilik rafa kaldırlar ama sonraki günler ne olacağı belli değil o yüzden 15 aylık 2022 maşını almamaya bile göze aldım ama sydv dilekçeyi almıyor yani feragat dilekçeni kabul etmiyor acaba eşim adına dilekçe yazsam kabul edermi bu konuda sgk gitsem sorumun cevabını bulabilirmiyim benim amacım 20.000 tl cezayı yememek.
Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevineceğim.
ayrıca 18 yaş üstü engelli isteğe bağlı öderse 2022 maaşı kesilir 18 yaş altında ise vasi isteğe bağlı öderse 2022 maaşı kesilir diye okudum bu durumda vasi olmayan baba isteğe bağlı olursa 2022 maaş kesilir mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eşiniz durumu izah eden bir dilekçe yazsın örnegin, "5 yıldır çoçuğum için 2022 ve evde bakım maaşı almaktayım ancak eşim ..... tarihinde isteğe bağlı sigorta yatırmaya başladı bu şartlarda 2022 maaşı almaya devam etmelimiyim, yoksa maaşı kestirmem gerekiyormu, eğer maaşı almaman gerekiyorsa maaşımın kesilmesini arz ederim" buna benzeyen bir dilekçe yazıp neticeyi yazılı olarak isteyin, ancak altını çiziyorum yazılı cevap isteyin çünkü kurum parayı alırsınız birşey olmaz derse ve ilerde sizi cezalı duruma düşürürse o yazılı cevabı masaya koyup kurumun size almanızı söylediğini belirtirsiniz elinizde yazılı imzalı tutanak olur, eğer kurum maaşı alamazsınız derse maaşınızı keser sıkıntı yaşamazsınız.

Can35

Üye
Üye
Mehmet bey dediğiniz mantılıklı en kısa zamanda dilekçeyi yazıp sydv vereceğim. sanırım bu dilekçe 90 günlük bildirim yerinede geçer değil mi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Detaylıca yazarsanız işe yarayacaktır. Neticeyi ve izlediğiniz yolu bizimle burdan paylaşın ki yol gösterici olsun lütfen.

Can35

Üye
Üye
Mehmet bey tabiki paylaşırım ayrıca sgk'ya gitsem sorsam bir faydası olurmu? bu konuda bilgileri var mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Siz vakıftan yazılı cevabı alın sonra o cevabı birde sgk'ya gösterin onlar ne diyecekler bakalım can bey işi resmi yazılı yapın ki elinizde kanıt olsun.

Can35

Üye
Üye
Eşiniz durumu izah eden bir dilekçe yazsın örnegin, "5 yıldır çoçuğum için 2022 ve evde bakım maaşı almaktayım ancak eşim ..... tarihinde isteğe bağlı sigorta yatırmaya başladı bu şartlarda 2022 maaşı almaya devam etmelimiyim, yoksa maaşı kestirmem gerekiyormu, eğer maaşı almaman gerekiyorsa maaşımın kesilmesini arz ederim" buna benzeyen bir dilekçe yazıp neticeyi yazılı olarak isteyin, ancak altını çiziyorum yazılı cevap isteyin çünkü kurum parayı alırsınız birşey olmaz derse ve ilerde sizi cezalı duruma düşürürse o yazılı cevabı masaya koyup kurumun size almanızı söylediğini belirtirsiniz elinizde yazılı imzalı tutanak olur, eğer kurum maaşı alamazsınız derse maaşınızı keser sıkıntı yaşamazsınız.
Mehmet bey dilekçeye evde bakım parasını yazmasam olur mu?

Can35

Üye
Üye
Mehmet bey;
bugün dilekçeyi sydv götürdüm ne yazık ki memur dilekçeyi almadı neden almıyorsunuz deyince sizin isteğe bağlı olmanız maaşı etkilemiyor ben dilekçeyi alsam bile evinize gelirler gelir testi yaparlar ve sizin zaten geliriniz(evde bakım parası ve 2022 maaşı gelirden sayılmıyor) yok olduğundan 2022 maaşınız devam eder ancak siz emekli olduğunuzda feragat dilekçesi verirsiniz o zaman 2022 maaşınız kesilir yani hanım vasi olduğu için ben bu işten yırtmışım...
ayrıca dedim 90 gün geçti ve siz maaşı kestiniz ve geriye dönük bana ceza gelirse deyince yeni kanuna göre geriye doğru artık ceza alınmayacak yanlızca 2022 maaşı kesilecek bunuda sistem kendi yapacak dedi.
Mehmet bey, ben elimden geleni yaptım ne yazık ki dilekçeyi memur almıyor, benden bir sıra öndeki vatandaşla konuşurken o memura yetki vermişler sydv'daki memura 2022 maaş bağlama yetkisi vermişler artık maaşı ben bağlıyorum diye duydum...

septik

Editör
Editör
Can bey aslında madem size Sydv o şekilde yol gösteridi ve bunu yazılı olarak size veremedi Mehmet beyin yazılı belge ısrarını dikate alarak Bimere e mail olarak sorun ve gelen cevbı çıktı olarak tutun ne olur, ne olur bilinmez.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet bimere yazın birde orasıda resmi neticede ayrıca dilekçeyi elden vermekle hata etmişsiniz, posta yolu ile gönderin onlar size dilekçede "tarafıma yazılı yanıt verilmesini arz ediyorum" derseniz size yazılı cevap gönderirler.

Can35

Üye
Üye
dün eşimin posta hesabından engelli2022@aile.gov.tr 'ye durumu anlatır bir mesaj gönderdim bakalım ne yazı gelecek?
memur dilekçeyi almak istemiyor artık kanun değişti ben bu dilekçeyi alsam bile size ancak gelir testi için gelecekler dedi birde iadeli posta gönderirsem adamla papaz oluruz adam bize takar orasını düşünmek istemiyorum çünkü bu kişiye 2022 maaşla ilgili bütün yetkileri verilmiş görünüyor, dünde kimliğimi aldı ekrana baktı sizin içiniz rahat olsun bu durum sizinle ilgili değil dedi hatta geriye dönük ceza işlemi bile artık uygulanmıyor hatta 2 kere aynı soruyu sordum....
Mehmet bey sanırım artık 2022 maaşında gelir testini baz alarak çoğu kişinin maaşını kesecekler o yüzden geriye doğru ceza işlemini kaldırmış olabilirler, birde internette 2008 yılında 2022 ceza yemişler için af getirldiğini okumuştum doğruluk payı var mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2008 de evet 90 bin engelli sgk nın maaşı kesmemesinden dolayı cezalı duruma getirdi, kişi işe girmiş sigorta yatırmış geliri artmış ancak kuruma bildirmesi gerektiğini bilmiyor kurumda zaten allaha emanet tespit edemiyor hemen hemen 90 bin engelli magdur oldu sonra af çıkartıldı.

Can35

Üye
Üye
bugün ptt gittim ne yazık ki 2022 maaş yatmamış eve geldim internetten oğlumun sgk hesabından provizyon sorgulattığımda 2022 yerine isteğe bağlı yapmışlar daha sonra ailece sosyal dayanışma vakfına gittik sorduk ben isteğe bağlı olduğum için bağkurlu oluyormuşum ve çalışan oluyormuşum ve isteğe bağlı ödediğim için eşim ve oğlum benim üzerinden bakım olacaklarmış, ben birşey söylemek istemiyorum allah özürlü, engelli vatandaşlarımıza yardım etsin, allah kimseye muhtaç etmesin, ben o isteğe bağlı ödemeleri ödemek zorundayım çünkü az bir günüm var onları doldurup emekli olmam lazım.....

Tekerlekli Sandalye