İsteğe bağlı sigorta ve 2022 maaşım var. Bakım ücreti de alabilir miyim?

Savcı

Üye
Üye
Her yıl 2 ay falan isteğe bağlı sigorta yatırıyorum aynı zamandada 2022 aylığı alıyorum. sakatlık raporumda %82 özürlüdür yazıyor. ancak raporumda ağır özürlüdür ibaresi yok. forumu araştırırken evde bakım ücreti almak için raporda bu ibarenin yazması gerektiğini okumuştum.
SORULARIM:
1:: İsteğe bağlı sigortalı olmam evde bakım parası almama engel olurmu?
2:: Elimdeki mevcut raporu hastaneye yollasam rapora "ağır özürlüdür" ibaresi eklenirmi?
3:: 2022 maaşı almam evde bakım parası almama engel olurmu?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende tek tek yanıtlamaya çalışayım;

1-- İsteğe baglı sigorta yatırırsanız evde bakım maaşı kesilmez ama kuruma bu durumu önceden bildirmenizi öneriyorum, isteğe bağlı prim yatırmanın evde bakım maaşına etkisi olmaz ama yinede kuruma dilekçe yazıp böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde maaşın kesilip kesilmeme olayını sorup yazılı yanıt isteyin ve cevaba göre hareket edersiniz.

2-- Rapora ağır özürlüdür diye ibare yazılmamışsa raporu tekrar göndermeniz halinde o ibare eklenmez yeni rapor başvurusu yaparsınız ve evde bakım maaşı için rapor istediğinizi belirtirsiniz, onlar uygun görürlerse değerlendirip sizi görüp gerekli raporu verirler.

3-- 2022 Maaşı almanız evde bakım maaşı almanıza engel degil ikisi zaten birbirinden alakasız maaşlar yani birisi engelliye birisi engelliye bakan kişiye veriliyor ve şartların uygun olması halinde her iki maaş aynı anda alınabilir.

Tekerlekli Sandalye