İsteğe bağlı sigorta yatıranlar sağlıktan ne zaman yararlanır?

RK.209

Üye
Üye
Sağlık kurul raporu %70.olan kardeşimin son bir önce sikortası bitti şimdi nasıl saglıktan yararlanabilir? Babamın üzerine geçmesi için 6ay sikortasız gözükmesi gerekiyormuş (sgk) bize söyledigi.Bu 6 ay boyunca kronik kan hastası olan kardeşi, 'Talasemi majör' tedavisiz nasıl hayatını idame ettirecek? Bu gün itibarıyle primi yatıyor olsa ne zaman saglıktan ve ilaçlarını alabilir duruma gelecek? "yeşil kart sorunumuzu çözmüyor" Cevabınız için şimdiden Teşekkürler.., a)Bir kronik hastanın ssk prim yatırdıgı gün itibarıyle tedavi ve ilaçlarını alabilmesi süreci ne kadardır?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hay allah zor bir durum. Benim bildiğim isteğe bağlı sigorta yatıranlar sağlık güvencesinden 1 ay sonra yararlanabiliyor. Önceden bu süre 3 aydı. Ama 1 ekim 2008 sonrası değişiklikle bu süre 1 aya indirildi.

RK.209

Üye
Üye
Sikortanın bitiminden 6 ay sonra babanın üzerinden yararlanabilirsiniz demeleri bana çok garip geldi.Yarın gene sgk gidicegim.istege baglı sikorta primi yarırsak bile bir ay tedavisiz kalması çok zor bir durum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası banada garip geldi. Yarın SGK ya tekrardan sorunuz, bende konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaparım yarın.. Gelişmeleri bizimle paylaşmaya devam edin lütfen...

RK.209

Üye
Üye
Teşekkürler Halil bey.Paylaşırım.

RK.209

Üye
Üye
Halil bey bu gün ssk'a gittim sikorta bittikten sonra ssk bir hastaneye yönlendirdi.Yeni çalışamaz raporu "%60"üzeri olacak ve ordan Samsun bölge müd. Kabul görürse babamın üzerinden bakılabilecek.Tabi sürec ortalama 10-12 hafta kardeşim 4 haftada bir, iki ünüte kan almak zorunda nasıl yaparız bilmiyorum??(aylık mas.400tl)Bu sürecin uzun olması özürlülerin aleyhine işlemekte!! Bu konuda başka gelişme olursa bil.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı %60 ve üzeri olan malul engelliler babaları/anneleri üzerinden sağlıktan yararlanabiliyor. Ben sizin kardeşinizi sigortalı yaptırmak istediğinizi zannettiğimden o bilgiyi vermemiştim.
4 haftalık süreçte sağlık giderleri nasıl giderilir tam kestiremiyorum ama bulunduğunuz il deki sağlık müdürüyle görüşmenizi salık veririm. Biraz vicdan sahibiyse size yardımcı olacaktır.

Tekerlekli Sandalye