İşten çıkmış kız çocuklarının sağlık güvencesi nasıl olacak?

NiLaY

Üye
Üye
19 yaşında ki kız arkadaşım 2009 yılında 7-8 ay SSK lı çalışıştı. daha öncesinde babasının sağlık güvencesinden yararlanan arkadaşım ssk lı çalışınca kendi sigortasına geçti. 7-8 ay çalıştıktan sonra işten çıkartıldı. geçenlerde bir rahatsızlık için tekrar babasının sağlık güvencesinden yararlanmak için SGK ya gitmişler ama SGK onlara 1 ekim 2008 den sonra bir süre ssk lı olarak çalışan kız çocukları artık ssk lı çalışmasalar dahi babalarının sağlık güvencelerinden yararlanamıyor demişler ve başvurularını red etmişler.
gerçekten böyle bişey varmı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 ekim 2008 den sonra gecerli olan yasaya gore
işten çıkmış veya boşanmış kız çocuğu okumuyorsa 18 yaşını, lise öğreniminde değilse 20 yaşını, yükseköğrenimde değilse 25 yaşını aşmışsa tekrar ana-babasından sağlık yardımı hakkına sahip olamayacak. Deniliyor.
Dolayısıyla SGK'nın söylediği doğrudur. Ancak bu konuyla ilgili yaşanan mağduriyetler üzerine SGK ya yoğun bir şekilde şikayet gitmiş ve bu şikayetler doğrultusun da yasada bir düzenleme yapılacağına dair bir haber olumuştum. O haberi bulabilirsem buraya eklerim.

NiLaY

Üye
Üye
ama bu haksızlık değil mi bu şekilde bir saçmalık olur mu ya. yazıklar olsun böyle yasaya

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet sgk nın söylemi doğrudur, 1 ekim 2008 tarihinden sonra işe girip bir müddet prim yatırılıp çalışan kişinin işten ayrılması halinde tekrar babasına dönüş yapamadığı gibi, evli olup eşinden söz konusu tarihten sonra ayrılmaıs halinde yine aynı uygulama geçerli kılınmaktadır.

Konuyla ilgili sgk bakanlığı magduriyetleri ortadan kaldırmak için bu konuda görüşme yaptı ve uygulamaya geçirilmesini istedikleri konuyu mecliste görüşmeye sundular, uygulama bu durumdan magdur olan ve bu duruma bundan sonra ugrayacak kişilerin gerekli magduriyetlerini kaldırmak için yeterli olacak, lakin halen yasalaşmış degil aşagıdaki linkten tıklayıp söz konusu uygulamaya girmesi gereken açıklamayı görebilirsiniz.

http://engelliler.gen.tr/f26/sgkdan-kiz-cocuklarina-mujdeli-haber-2739/

NiLaY

Üye
Üye
Okudum haberi ama arkadaşın acil bir sağlık sorunu var ve hemen tedavi görmesi gerekli ilaçları falan baya pahalıymış. meclis o yasayı çıkarana kadar beklemesi söz konusu olmaz yani başka yapacak bir yol bulmalıyız bir öneriniz varmı ne yapabiliriz.

F

Fırtına

Guest
ama bu haksızlık değil mi? bu şekilde bir saçmalık olur mu ya.. yazıklar olsun böyle yasaya!

evet arkadaşım, yazıklar olsun böyle yasaya!

6 senedir babamın sağlık yardımı hakkından yararlanıyorum.. bu 6 sene içinde çalışmak istedim ama bir işe giremedim.. hatta girdiğim bir işten çıkmak zorunda kaldım.. nedeni; sigorta yapmak istemeleri..........bende sigorta yapmak istemiyorum.. çünkü; sürekli çalışmayı düşünmüyorum.. sigorta başlangıcım yok.. yaşım 42.. emekli olmak gibi bir durum söz konusu değil benim açımdan.. anlayacağınız, bu yasadan dolayı bir işe giremiyorum.. çünkü; işe girip 1 sene çalışıp, 1 sene sonra işten çıkıp babamın sağlık yardımı hakkından yararlanamayacağım ve ortada kalacağım..

böyle yasa mı olur yaaaa.............

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yasanın ne zaman çıkacağı ile ilgili maalesef bi bilgi bulunmamaktadır, yapmanız gereken benim önerim yeşil karta başvuru yapın yeşil kart çıkartp en azından bu yasa çıkana kadar yeşil karta geçiş yapın yasalaşınca geri dönmek mümkün olacaktır, babanızın sağlık haklarına.

NiLaY

Üye
Üye
yeşil kart işi biraz zor arkadaşın ailesinin durumu baya iyi sayılır 2 tane otomobilleri var 2 de evleri biri yazlık lüks ev yeşil kart vermezler sanırım.:(

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet size yeşil kart verilmesi mümkün görünmüyor..

Şöyle yapmanızı öneririm, yeşil karta müracat edin, yeşil kart size red kararı verecek, red kararını alıp SGK ya gidin ve SGK ya aylık 30 lira yatırarak, sanki prim ytıyormuş gibi bütün hastanelerden ve sağlıktan yararlanabilirsiniz, ancak bu prim olarak geçerli olmaz, bu para sadece sizin aylık olarak sgk dan sağlıktan yararlanmanızı sağlar. Direk olarak gidip bu durumdan yararlanamıyorsunuz, önce yeşil karta başvurup ordan alacağınız red kararıyla birlikte müracat edeceksniz aksi halde yeşil kart müracat etmeden direkt olarak SGK'ya giderseniz 200 lira ödersiniz aylık, Yeşil karttan alınacak red kararından sonra gitmeniz halinde 30 lira yatırıp bütün hastaneler ve sağlıktan yararlanabilirsiniz...

NiLaY

Üye
Üye
Yaaa çok teşekkür ederim inanılmaz derecede ve kısa sürede yardımcı oldunuz. nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum siz bitanesiniz.

asude

Üye
Üye
Bu konu ile bir sorum olacak. Bana yardımcı olan birileri çıkarsa sevinirim. Benim sigortam 2008 Şubat ayında başlatılmıştı. Yani 1 Ekim 2008'den önce çalışmaya başladım ve sigortam ödenmeye başladı doğal olarak. Bir kaç ay önce işten ayrıldım. Bu durumda babamın sağlık sigortasından yararlanabilir miyim? Yani yasada belirtilen durumda, sigortaya giriş durumu mu baz alınıyor yoksa 1 Ekim 2008'den sonra ne olursa olsun çalışıyor olmak mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 ekim 2008 öncesi çalışmaya başladıysanız sizi kapsamaz. Gerçi bu konuyla ilgili mağduriyetlerin giderilmesi için torba yasada gerekli düzenlemelerin yapıldığı söyleniyor. Bir kaç haftaya tam olarak belli oda belli olur.

asude

Üye
Üye
Hızlı cevabınız için teşekkür ederim :) Bir sorum daha var o zaman. SGK'ya başvuru dilekçesi mi vermem gerekiyor durumum için? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu aşamada tekrar babanızın sağlık güvencisine dönmemeniz için sizin açınızdan bir sıkıntı gözükmüyor. (en azından ben öyle biliyorum) SGK ya giderek babanızın sağlık güvencesinden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Onlar gerekli yönlendirmeyi yapar zaten. Yok eğer (olmazda) olurda bir sıkıntı olursa torba yasada bu haksızlığın önüne geçilecek zaten. Onunda onaylanıp yasalaşması eli kulağında zaten.

Tekerlekli Sandalye