İstiklal Marşı'nı İşaret Diliyle Okudu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Erzurum'da düzenlenen 'İstiklal Marşı'nı en güzel okuma' yarışmasında, işaret diliyle marşı okuyan işitme engelli Yusuf Ulucan büyük alkış aldı.

Merkez Yakutiye İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmaya 16 okuldan seçilen öğrenciler katıldı. Milli Eğitim Müdür Vekili Nihat Dal'ın da izlediği yarışmada lise öğrencileri, fon müzikleri ve slayt gösterileri eşliğinde İstiklal Marşı'nı en iyi şekilde okumaya çalıştı. Erzurum Lisesi Kültür Merkezi'ndeki yarışmada öğrenciler, birincilik kürsüsüne çıkabilmek için seslerini yükletirken, gözyaşlarını tutamadı. Bazıları terörle mücadelede şehit olanların cenaze törenlerini slayt gösterilerine taşıyarak jüriyi etkilemeye çalıştı.Nenehatun Kız Anadolu Lisesi 12'inci sınıf öğrencisi Nida Metinler, yarışma sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. İzleyenleri de ağlatan Nida Metinler, alkışlar arasında yerine oturduktan sonra da ağlamaya devam etti.

SESSİZ İSTİKLAL MARŞI

Yarışmada sahne alan Özel Eğitim Meslek Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Yusuf Ulucan, Erzurum'da ilk defa İstiklal Marşını işaret diliyle okudu. Marşın 2 kıtasını işaretlerle seslendiren Yusuf Ulucan, salondakilerden yoğun alkış aldı. Yarışmanın sonunda sahneye çıkan İnönü İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencisi 6 yaşındaki Yeşim Kurt ise İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu. Küçük öğrencinin mimikleri ve hareketleri alkışlandı.

3'ÜNCÜLÜK KURAYLA BELİRLENDİ

Değişik okullardan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin jüri üyeliği yaptığı yarışma sonunda Ticaret Meslek Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Elif Kadiroğulları 88.8 puanla birinci, Erzurum Lisesi 12'inci sınıf öğrencisi Kardelen Emekli 87.8 puanla ikinci oldu. 85.6 puan alan Nenehatun Kız Lisesi öğrencisi Nida Metinler ile Atatürk Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Ayhan Erinkarlı arasında üçüncülük için kura çekildi. Jürinin çektiği kura sonucu Ayhan Erinkarlı yarışmanın üçüncüsü oldu. Derece alanlara çeşitli hediyeler verildi.

KAYNAK

gülümse_hayata

Üye
Üye
İstiklal Marşı'nı Beden Dili İle Okudu

765751_1.gif

MERSİN - İHA - Mersin'de 'İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 90. yıldönümü anısına düzenlenen yarışmada işitme engelli bir öğrenci, milli marşı beden diliyle okudu. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte katılımcılar genç kızı uzun süre ayakta alkışladı.

Merkez ilçe Toroslar Belediyesi'nce Koray Aydın Tiyatro Salonu'nda düzenlenen; 'İstiklal Marşı'nı En Güzel Okuma Yarışması'na yoğun ilgi gösterildi. Saygı duruşu ve hemen ardından da İstiklal Marşı'nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan etkinlikte ilçedeki 17 ortaöğretim kurumunu temsil eden öğrenciler, milli marşı en güzel şekilde yorumlamak için birbiriyle yarıştı.

Jüri üyelerinin dereceye giren öğrencileri tespit etmekte zorlandığı yarışmaya katılan İbni Sina Özel Eğitim Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencisi Gamze Çakmak, işitme engelli olmasına rağmen 'İstiklal Marşı'nı beden dilini kullanarak okudu. Salonda duygu dolu anlar yaşanırken, Çakmak'ın marşı tamamlamasının ardından katılımcılar kendisini uzun süre ayakta alkışladı.

Programda bir konuşma yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, belediye olarak Türk milletinin ortak değerleri olan milli kültür, tarih şuuru, vatan ve bayrak sevgisine her zaman sahip çıktıklarını anlattı. Gençlerden de; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emanet etmiş olduğu Cumhuriyet'e sahip çıkmalarını isteyen Tuna, "İstiklal Marşı ruhu, bu ülkeyi vatan yapan değerlerin en başında gelir. Bu yarışmada bir birinci seçildi. Ancak öğrenciler duygulu ve içten okuyuşlarıyla hepimizin gönlünde taht
kurdular.

Önemli olan birinciyi seçmek değil, İstiklal Marşı ruhunu çocuklarımıza verebilmektir. Milli marşımızı anlamak ülkemizin değerini de anlamak demektir" dedi.
Jüri üyeleri, yarışmaya katılan öğrencileri 'İstiklal Marşı'nı okuyuşları esnasında; diksiyon, vurgu ve tonlama, sahne duruşu, jest ve mimik kullanımının yanı sıra ezber gücü kriterlerini göz önünde bulundurarak değerlendirdi. Buna göre; Kadri Şaman MTSO Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Büşra Toksoy, topladığı 88.85 puanla yarışmada birinci olurken, kendisini 88 puanla Çağdaşkent Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Kaya, 84.14 puanla da Cemile Hamdi Ongun Lisesi öğrencisi Beyza Betül Alataş takip etti.

Yarışmada ayrıca Nihal Erdem Teknik Meslek Lisesi'nden Mustafa Öz, Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi'nden Azize Atçı ve İbni Sina Özel Eğitim Meslek Lisesi'nde de Gamze Çakmak 'mansiyon' ödülüne layık görüldü. Programda ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere protokol üyeleri tarafından katılımcı belgesi ve Mehmet Akif Ersoy'un kaleme almış olduğu 'Safahat' adlı eseri hediye edildi. Dereceye girenlere ödüllerini de 14 Mart Pazartesi günü Çağdaşkent Anadolu Lisesi Toplantı Salonu'nda düzenlenecek törenle
verileceği bildirildi.

turkiyegazetesi

Tekerlekli Sandalye