İşveren olarak gözüküyorum. Bakıcı aylığı alabilir miyim?

halikarnas

Üye
Üye
hayırlı günler arkadaşlar..bakıcı aylıgı konusunda bilgi almak istiyorumda,fakat açık ve net bi cevap bulamadım kendime..
benim sorunum şu;ben babamın yanında işçi olarak çalışan biriyim..haftalık alarak çalışmaktayım.benim gibi çalışan elamanlarımızda var..onlara göre ben işveren gözüküyorum..resmi olarak degil tabiki..sonuçta bende onlarla beraber çalışan biriyim..babam beni bagkurlu yaptı..üstüme 2 araba kayıtlı ve bir dükkanında ruhsatını çıkarttı.işletmek için.vergidairesine kayıtlıyım bi anlamda..(dükkanın tapusu babamın üzerinedir) dükkanı babamdan kiralamış gibi gözükmekteyim..kontratımız filanda var.herşey resmi yani..fakat tüm gelirler babama aktarılmakta..öyle yüksek meblaglar degil belki ama sonuçta gelirler babamın..babamın verdigi yevmiyeden kendi bagkurumu ve yine babamın üstüne olan dairenin giderlerini kendim karşılıyorum..resmi olarak bakıldıgında bir işveren ve üstüne kayıtlı 2 araba ve dükkan çalıştıran birey olarak gözükmekteyim.iş burada karışıyor..bizim iş sezonluk bi iş oldugundan şu gün itibariyle 4 ay boşuz..maddi olarak babam yardımcı oluyor fakat yetişmedigi zamanda oluyor..resmi olarak durum böyle gözükmemekle beraber hiçbir devlet yetkilisinide inandıramazsınız bu durumda..edindigim bilgiye göre maaş bordurosu istiyorlarmış.buda bende yok..ve üstüne araç yada ev olmayacakmış..bu durumda eşimin bakıcı parası alması zor gibi geliyor bana.yazım fazlaca uzun oldu kusura bakmayın..konuyu tam açıklıgıyla yazdımki net cevap alayım istedim..herkese teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşı almak için üzerinize iş yerinin olup olmaması, otomobil, ev olup olmamasının hiç bir önemi yok. Bakım ücreti almanın kriterleri belli.
1: En az %50 özürlülük raporu ve raporda ağır özürlüdür ibaresinin olması.
2: Kişinin (yani bakıma muhtaç kişinin) zorunlu ihtiyaçlarını (tuvalet, banyo v.b gibi) bir başkasının yardımı olmadan yapamaması
3: Ailede kişi başı gelirin (2012 ilk altı ayı için) 423 TL yi geçmemesi gerekmektedir.
Bu şartları taşıdığınıza inanıyorsanız bakım ücreti almak için müracaat edebilirsiniz.

halikarnas

Üye
Üye
tşkler sagolun.

Tekerlekli Sandalye