İsyanlar Kime,Neden,Niçin

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hani zaman zaman öfke krizleri geçirirde isyan bayrakları çekeriz ya kime, neden, niçin olduğunu bilmeden
Pervasızca belkide yaşanan üzüntüden ,yaşanan zorluktan,yaşanan öteki oluştan.

Engelli-dostu-oteller-Tatil.com-3-aralık-dünya-engelliler-günü.jpg

Allaha isyan ederiz neden ben diye

İnsanlara isyan ederiz beni neden olduğum gibi kabullenmedin diye

Ülkemizi yönetenlere isyan ederiz neden bana eşitçe bir yaşam vermedin diye

Kadere isyan ederiz ne günahım vardı diye

Belkide haksızda değildik bu isyanlarda zira öyle bir toplumda yaşıyorduk ki çekilen zorluk yaşanılan hastalığı hastalığın verdiği eziyeti,yoksunluğu kat be kat geçmişti. Bir çoğumuzda kundakta bir bebek ken dünyadan bihaberken başlamıştı ,kimimizdede en coşkulu en kabına sığmaz evremizde,zamanın ne önemi vardıki netice engelli olunuşuydu.Hayatını engellenmiş şekilde geçirmek zorunda bir çok gereksinimden mahrum kalmak zorunda olunuşuydu.

Dedim'ya kimi kundakta bebekken başlamıştı bu zor yaşama daha başına gelebileceklerden habersizken, bu hayatın ona nasıl zorluklar sunacağını bilmezken ,gün gelip neden niçin diye isyan edeceği anların farkında bile olmazken.

Peki hiç düşündünüzmü engelsiz biri olarak bu isyanlarda aceba benimde payım varmı diye? Düşünmediyseniz bence biraz düşünme zamanınız geldide geçiyor bile bir engelliyi anlamaya çalışmadıysanız,hatta size anne baba neden böyle olmuş diye soran çocuğunuza garip, hatta çirkin ve bir okadarda aşağılayıcı bir benzetmeyle sırf çocuğunuzun o anki merakını gidermek için annesinin sözünü dinlememiş,yazık çok hasta olmuş,Allah çarpmış ,hata yaparsan sende onun gibi olursun diye saçma sapan benzetmeler yaparak bir engelliyi anlatmaya çalışmışsan bence bu isyanlarda çok büyük payın var unutma.

Bir engellinin sevgiye,aşk ‘a ihtiyacı yok diye ortalıkta ahgam kesmişsen işte o isyanda yine büyük bir payın var demektir.
Yolda yürürken gördüğün bu yolun engelliye uygun olmadığını bile bile sessiz kaldınsa şikayette bulunmadınsa, bir asansörde engelli dururken önce binmek için kendini paraladınsa, bir otobüse binerken engelliyi yok saydınsa ,çalışırken burada engellininde çalışma hakkı var demedinse,parklara ,sahile,sinemaya,alışveriş merkezlerine vs vs.. sen giripde engelli giremiyor ve sen buna susuyorsan kusura bakma arkadaş bu isyanlarda senin payın çok büyük.

Önce biraz durup düşünelim ve insanlara yaptığımız bu kötülüğün farkına varalım. Kaldıki yaşamak sadece engelsizin tekelinde değil sokaklar caddeler sadece engelsiz için var değil okumak ,başarmak,yaşamak sadece engelsizler için değil.

Şimdi o isyanllarda haklılık payı varmı yokmu varsa beyinleriniz biraz düşünün.

Tekerlekli Sandalye