İşyeri açan engelliler vergi indirimi alabilir mi?

asktanrisi

Üye
Üye
%82 engelliyim işyeri açmak istiyorum mobilya ve ev aşyaları yada araç kiralama olabilir açabilmem için engellilere tanınan vergi indirimi hakkında bilgi almak istiyorum sanırım işyeri olan engellilerden devlet vergi almıyor yada indirimli oluyor nasıl alınıyor ruhsat filan çalışma izni birde bir yazı gördüm

Yıl boyunca farklı dönemlerde farklı sektör ya da iş alanları için değişik tutarlarda krediler için faiz desteği sağlanıyor. En son 100.000 esnafa 25.000 TL ye kadar (kadın girişimciler ise 30.000 TL) kredi verildi. Bu kapsamda kullandırılan kredilerin faiz tutarlarının %75′ini KOSGEB karşılıyor

İş kur Kosgeb ile ortak çalışıyor. Kosgeb girişimcilik eğitimlerini işkur aracılığıyla veriyor.60 saatlik eğitimi tamamladıktan sonra yapmak istediğin proje kurul onayından geçerse 27.000 TL hibe alıyorsun.70.000 Tl ye kadar destek veriliyor.

Eğitim tarihini İŞKURdan ,esnaf ve sanatkarlar odasından ya da 0 212 444 1 567 nolu telefondan öğrenebilirsin.
bu nasıl bir uygulama İŞYERİ AÇMAK İSTİYORUM, SERMAYEM YOK - Özlem Denizmen

bu uygulama benim içinde geçerli midir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İş yeri açmanız halinde vergi indirimi alabilirsiniz. Ayrıntılar için bakınız.

Kosgeb hangi şartlarda kimlere destek verdiğini açıklamış zaten. Engelli- engelsiz ayrımı olmaksızın kosgeb in şartlarını karşılayan herhes, o desteği alabilir.

asktanrisi

Üye
Üye
şartları kuruldan geçmek mi, ben birde hibeyi anlamadım halil bey beleşmi demek bağışmı demek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hibe "karşılıksız" demek. size verilen para geri alınmıyor yani.

asktanrisi

Üye
Üye
iyi versinler bana hemen :) mersinde varmıdır kuruldan nasıl bir proje geçilir nasıl yapacağım 27.000 verirlerse bu mobilyaya yetermi
nasıl başaracağım lütfen yardım :)
o parayı aldıktan sonra işyeri açmak mecburmu nasıl fikirler üreteceğim

umittosun

Üye
Üye
iş yeri sahibiyim basit üsülde herhangi bir indirim söz konusu değil

asktanrisi

Üye
Üye
ben nasıl yapacağımı bilmiyorum sıra ile bana yazabilirmisiniz mersinde varmıdır kuruldan nasıl bir proje geçilir nasıl yapacağım 27.000 verirlerse bu mobilyaya yetermi
nasıl başaracağım lütfen yardım
o parayı aldıktan sonra işyeri açmak mecburmu nasıl fikirler üreteceğim kuruldan geçmek için sıra ile ne yapmam gerektiğini yazabilirmisiniz? umittosun bey ve halil bey yada arkadaşlar

asktanrisi

Üye
Üye
indirim olmazsa nasıl olacak %82 engelliyim lütfen yardımcı olun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir Vergisi Kanuna göre,
çalışma gücünün asgari % 80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece sakat,
asgari % 60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece sakat,
asgari % 40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece sakat sayılır.

- Birinci derece sakatlar için 700 TL,

- İkinci derece sakatlar için 350 TL,

- Üçüncü derece sakatlar için 170 TL'dır.

Bu tutarlar, sakat ücretlilerde ve bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan hizmet erbabının aylık tevkifat matrahından, Serbest Meslek faaliyetinde bulunan özürlüler ile bakmakla yükümlü olduğu serbest meslek erbabının ve Basit usulde vergilendirilenlerin yıllık beyan edilecek gelirlerinden (yukarıda aylık olarak belirlenen tutarlar yıllık olarak hesaplanarak) indirilir.
asktanrısı, neyi sorduğunu bile anlamıyorum. Daha düzgün anlaşılır bil dille yazarsan ancak o zaman bişeyler diyebilirim.

asktanrisi

Üye
Üye
düzgün bir dille yazayım ozaman :) ben işyeri açmak istiyorum %82 engelliyim nasıl açılacağı hakkında küçük bir bilgim bile yok bir şeyleri başarmak istiyorum bunun için nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum nerelere başvuracağımı sırayla neler yapmam gerektiğini (iş yeri açmak için) yazabilmeniz mümkünmü? ikincisi Kosgeb mersinde varmıdır açıklamalarda eğer kuruldan geçilirse 27000 hibe verilecektir denilmiş kuruldan projemi geçirebilmek için ne yapmam lazım bir bilginiz varmı nasıl bir projeki bu bana verirlermi 60 saat eğitim diyorlar servisleri varmıdır ki benim akülü arabam yok nasıl gideceğim eğitimlere :)......

Yağmur

Üye
Üye
arkadaşlar ben malülen emekliyim iş yeri açmak için kosgebe müracat etsem maaşım kesilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
düzgün bir dille yazayım ozaman :) ben işyeri açmak istiyorum %82 engelliyim nasıl açılacağı hakkında küçük bir bilgim bile yok bir şeyleri başarmak istiyorum bunun için nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum nerelere başvuracağımı sırayla neler yapmam gerektiğini (iş yeri açmak için) yazabilmeniz mümkünmü? ikincisi Kosgeb mersinde varmıdır açıklamalarda eğer kuruldan geçilirse 27000 hibe verilecektir denilmiş kuruldan projemi geçirebilmek için ne yapmam lazım bir bilginiz varmı nasıl bir projeki bu bana verirlermi 60 saat eğitim diyorlar servisleri varmıdır ki benim akülü arabam yok nasıl gideceğim eğitimlere :)......

İş yeri derken nasıl bir iş. Dükkan açacaksan basacaksın parayı alacaksın gerekli ürünleri bu kadar. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Kosgepten hibe alabilmek için kafanda bir proje yoksa sana nasıl bir proje hazırlaman gerektiğini kimse söyleyemez. Bu tamamen senin yaratıcılığa kalmışş bişey.
Yağmur, senin soruna cevap verebilmemiz için önce sana konuya dair sorulan soruya cevap vermen gerekir. daha önce açtığın konu burada. http://engelliler.gen.tr/f95/malulen-emekliyim-isyeri-acarsam-maasim-kesilir-mi-7896/

asktanrisi

Üye
Üye
mobilya dükkanı açmak istiyorum ev eşyaları filan züccaciyede olabilir bilmiyorum bunlar üzerine düşünüyorum bu ne nasıl bir proje neyle ilgili yapıcam nasıl bir şey yapıcam projeden kastları ne

ts61

Üye
Üye
İş yeri açma halinde vergi indimi alabiliyormuyum?

Merhabalar. ben %55 engelliliyim. bilişim sektöründe işyeri açmayı planlıyorum. ayrıca başka yerde sigortam ödendiği için vergi indiriminden de yararlanmaktayım. Yeni iş yeri açarsam gelir vergisi, kdv gibi ödenmesi gereken vergilerden hepsini ödeyecek miyim. Muaf veya indirimi olan vergiler varsa hangileridir.Teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye