İşyerim sigortamı yatırmıyor. Haklarım nedir?

Inegol

Üye
Üye
Yaklaşık 1 senedir küçük bir firmada çalışıyorum toplam çalışan sayısı 10.defalarca söylememe rağmen sigorta yapılmıyor.nasıl hakkımı arayabilirim. Cevap yazan arkadaslara şimdiden teşekkürler

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Elbbetteki haklarınız ve işyeriniz için çiddi anlamda yaptırımda bulunabilirsiniz. Yalnız bu kadar zaman niye bu haksız duruma ses etmeniz anlayamadım. Bu arada sizinle birlikte çalışan diğer 10 kişininde sigorta primide yatırılmıyormu. Haklarınıza ve izleyeceğiniz yola gelince:
İş kanunumuzun 11. Maddesinde şöyle denmektedir:

(1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.
(2) İş verenler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının;

(a) bendi kapsamında sigortalı sayılanları, çalışmaya başladıkları tarihten önce, kuruma e-sigorta yoluyla bildirmekle yükümlüdür demektedir.
Yani işverenin iş kanununa göre işe başlamadan bir gün önce işe girişinizi yapması yasal zorunluluktur. Sigortasız işçi çalıştıran işveren 1 yıl için asgari ücretin 38 katı ceza öder. İşveren defter tutmuyorsa özel inşaat gibi 1 yıl için 28 asgari ücret katı ceza alır. Fakat anladığım kadarı ile sizin beklentiniz işverenin cezalandırılması değil alacaklarınızı tahsil etmek işvereniniz sizi sigortasız çalıştırmakla kalmayıp alacaklarınızı da ödemiyor ise 8,5 aydır sigortasız olduğunuzu ve alacaklarınızı tahsil etmediğinizi ispatlayabiliyor iseniz;
Önce noterden ihtar ile alacaklarınızın ödenmesini talep edin ödenmez ise,
Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat edebilirsiniz iş müfettişleri firmayı incelemeye sevk eder ve inceleme sonucunda işverene yukarıdaki cezaları kesmenin yanında firmayı ödemelerinizi yapmaya zorlayabilir.

Ayrıca tahsil edemediğiniz alacaklarınız ve sigortasız çalıştırılmış olmanızın tazmini için işverene dava açabilirsiniz. Tabi ki tüm iddialarınızı ispatlamanız gerekecektir.

Inegol

Üye
Üye
Herkesin sigortası var işyerinde. Kotam dolu vergi çok çıkıyor gibi bahanelerle beni sallıyor. Tek ispatlayabilecegim şeyde kardeşim 2 senedir aynı yerde sigortalı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Türkiye işgücü piyasasında sigortasız adam çalıştırma maalesef azımsanmayacak kadar yaygın. Hoş bence buna bir şekilde ellerine daha fazla ücret geçeceği için bu durumu gönüllü olarak kabul eden çalışanlarda azımsanmayacak kadar fazla ama ne olursa olsun bana göre sigortasız çalışma çalışanın bir şekilde kendi yaşamını ve sağlığını hiçe saymasıdır Sigortasız çalıştırılan kişilerin elindeki tek yol ise işten ayrıldıktan sonra hizmet tespiti davası açmak. Hizmet tespiti ile ilgili sorunlar için SGK’ya başvuru şartı aranmıyor. Bir işçi doğrudan mahkemeye hizmet tespiti davası açabiliyor.

Sigortasız çalıştığınız her gün sizin için hayati risk taşır ve her ne olursa olsun hakkınız olanı aramaktan vazgeçmeyin bunu işe girerken kendi rızanız dahilinde kabul etmiş olsanız bile.

Alo 173 hattını aramanız bile bir adım olacaktır. Hakkınız olanı aramaktan çekinmeyin.

Sosyal Güvenceye sahip olmanız dileğimle...

Inegol

Üye
Üye
17 ay sigorta yapılmayan işyerimi sgk ya şikayet ettim.ve 1 Aralık itibari ile müfettişler işyerine geldi 1 senelik sigortasız 2000 net maaş ve müfettişlerin yanında işten çıkarılmamla sonuçlanan tutanak tutuldu.denetmen geriye dönük 1 sene sigortan yatıralıcak dedi.fakat işyerim son maaşımı dahi vermedi bu arada sigortada daha yatmadı biraz erken olabilir bekliyorum.haklarımı nasıl alabilirim acaba bilgisi olan paylaşırsa sevinirim teşekkürler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Aslında siz elinizden geleni yapmışsınız an itibariyle henüz erken bugün ayın 8 i yani daha ancak 1 hafta olmuş bekleyin ama öyle fazla değil. En geç 1 ay sonra SGK primlerinizi kontrol edin. Ödenmesi gereken prim borcu yatırılmadıysa yeniden 170 i arayarak son durumu bildirin.

Hakkınızda hayırlısı olsun dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye