İthal edilen aracın şerhini kaldırtmak için Ankara Naklihane'ye gönderilecek dilekçe

F

Fırtına

Guest
Bildiğiniz üzere ithal tarihinden itibaren 10 yıl geçmiş bulunan sakat statüsündeki otomobiller vergisiz olarak istenilen kişiye satılabilir.

Ne var ki bunun olabilmesi için araç ruhsatındaki şerhin kaldırılması gerek. Bu da ancak ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü'nce yapılabiliyor.

İşte bu işlemi posta yoluyla gönderdiği bir dilekçeyle gerçekleştiren bir arkadaşımızın yazışmaları aşağıdadır.

Emsal olması açısından paylaşmak istedim;

Şerhin kaldırılması için Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'ne gönderilecek dilekçe örneği;

Ankara naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü
İstanbul yolu 6. km. toprak mahsülleri arkası behiçköy/ankara

1998 Yılında sakatlara mahsus özel tertibatlı otomobilimi yurtdışından bedelsiz ithal ettim .... marka otomobilimin şasi nosu ve motor nosu ...... dur. Malatya trafik amirliğince otomobilimin üzerine satılamaz-devredilmez şerhi konulduğu için 10 yılını doldurduğu halde aracımı satamıyorum. Vergisiz, harçsız olarak otomobilimin üzerindeki şerihin kaldırılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'nden gelen yanıt;

İlgi; sayılı dilekçenize cevap..

İlgide kayıtlı dilekçeniz konusu ile alakalı olarak aynı gün ve sayılı yazımızla malatya trafik şube müdürlüğüne araç üzerinde bulunan şerhin kaldırılması hususunda bilgi verilmiştir. bilgi alınmasını rica ederim.

A.s..... G......
Müdür yardımcısı gümrük müdürü A.

İstanbul yolu 6. km. TCDD gümrüklü ambarları behiçbey/ankara

0312 397 77 89 / 405 / faks; 0312 397 75 52

TC başbakanlık gümrük müsteşarlığı ankara gümrük ve muhafaza başmüdürlüğü
naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü ankara..

alıntı

Tekerlekli Sandalye