İyi Bir Tekerlekli Sandalye Nasıl Hangi Özellikte Olmalıdır?

Gold Medikal

Moderatör
Moderatör
Katılım
Eki 21, 2013
Mesajlar
67
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Tekerlekli sandalye kullanan, kullanacak olan engelli kişiler için tekerlekli sandalye seçimi çok önemlidir. Bir engellinin, hastanın, günde 10-15 saatini sandalye üzerinde geçirdiğini düşünürsek bu seçimin önemi daha da artmaktadır. İnsanlar koltuk alırken bile koltuğun rahatlığını, fonksiyonel olup olmadığını düşünür. Sonrasında koltuğun fiyatına bakar. Ne yazık ki tekerlekli sandalye alırken insanlar önce sandalyenin fonksiyonel olup olmadığına bakmadan, ilk önce “tekerlekli sandalye fiyatı” nedir diye soruyorlar. Elbette bu sorunun sorulma nedeni insanların alım gücünün az olmasından kaynaklandığını biliyoruz. Fakat şuda bir gerçek ki piyasada 150-200 tl ye satılan ucuz tekerlekli sandalyeler kullanıcının omurgasında ciddi hasarlara neden olarak geri dönüşümü mümkün olmayan sağlık sorunlarına yol açıyor. Peki o zaman illa da pahalı tekerlekli sandalye alıp ucuz tekerlekli sandalyelerden kaçınarak sağlığımızı koruyacağız. Bu sorunun cevabı da hayır. Bu kısa girişten sonra maddeler halinde sandalye seçiminin nasıl olması gerektiğini anlatalım.

İyi Bir Tekerlekli Sandalye Nasıl Olmalı?

En iyi tekerlekli sandalye size en uygun olan tekerlekli sandalyedir. Piyasada yüzlerce tekerlekli sandalye modeli var ancak bunların hepsi size uygun olmayabilir. Kişiye, o kişinin hastalığı ve engeline uygun sandalye vardır. Örnekse omurilik (belden aşağısı felçli) parapleji hastası için genel anlamda sırt kısmı alçak olması ve sırt bel kısmını destek veren bir sandalye uygundur. Şekil 1 da gösterildiği gibi. Bakınız: Golfi 9 Tekerlekli Sandalye

Bunun dışında tekerlekli sandalye tenisi, tekerlekli sandalye basketi oynayacak kişiler için sporcu tekerlekli sandalyeleri gerekmektedir. Şekil 2 tede göreceğiniz gibi sporcu sandalyelerin tekerleri dışa doğru bir açıda olması, sırt kısmının alçak ve beli destekler şekilde olması gerekmektedir. Bakınız: Golfi 17 Basketbol Sporcu Sandalyesi

Beyin felci veya kas hastalığı nedeniyle boynunu tutamayan engelli hastalar için baş boyun desteği olan tekerlekli sandalye modelleri uygundur. Şekil 3.
Bakınız: Excel G7 Tekerlekli Sandalyesi

iyitekerleklisandalye.jpg

Tekerlekli Sandalye Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Buda yine kişiye göre değişen bir durumdur. Tekerlekli sandalyelerin oturma genişlikleri genellikle 38-40-42 CM olmaktadır. Kişinin basen genişliği 38 ise bu kişi 40 cm oturma genişliği olan sandalyeyi almalıdır. 38 santim basen genişliği olan biri oturma genişliği 38 santim olan bir tekerlekli sandalye alırsa oturmakta zorlanır ve rahat edemez. Bunun dışında alınacak sandalyenin kolçaklarının ve ayak koyma yerlerinin ayarlanabilir (özelleştirebilir) olması çok önemlidir. Eğer alacağınız sandalye bu özellikleri karşılamıyorsa medikalcinizle detaylı şekilde görüşüp beden ölçülerinizle alacağınız sandalyenin ölçülerin uyup uymadığını detaylı şekilde görüşünüz.

Aşağıdaki videoda kolçakları kişiye göre özelleştirebilir bir sandalye modeli var: Bakınız: Excel G-lite 24 Tekerlekli Sandalye


Tekerlekli Sandalye Fiyatları. Hangi Fiyat Aralığında Sandalye Almalıyım?

Yazımızın ilk giriş bölümünde 200 tl gibi fiyatlara satılan ucuz tekerlekli sandalyelerin kullanıcının omurga sağlığını bozduğunu dolayısıyla ucuz sandalye alınmasından kaçınılması gerektiğini anlatmıştık. Bu anlamda “sporcu sandalyeleri, tekerlekli sandalye basketi vb gibi sporlar için üretilmiş sandalyeler hariç” diğer sandalye modelleri için 800-1500 tl arası sandalyeler iyi sayılabilecek sandalye modeli alabilirsiniz. Sporcu sandalyelerini ayrı tuttuk zira sporcu sandalyeleri 1.500 tl den başlayıp 5.000 tl ye kadar çıkan fiyatlara sahiptir.

Gold Medikal Olarak hertürlü soru, görüş öneri ve ürünlerimiz hakkında bilgi almak için bize 0546 531 46 47 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
 
Üst