İyileşsem Engelli biriyle evlenirdim

celal1973

Üye
Üye
MERHABA SEVGİLİ ENGELLİ DOSTLARIM,

BEN ACİZANE BÖYLE BİR YAZI YAZDIM BENDE BU DÜŞÜNCEDEYİM.
BİR TARTIŞMA BAŞLATALIM MI?
BU YAZIDA ANLATTIKLARIMA KATILIRMISINIZ?
YORUMLARINIZI YAZAR MISINIZ?

İyileşsem Engelli biriyle evlenirdim

Biliyorsunuz ben Friedreich Ataksisi hastası bir engelliyim. Yaklaşık 1998 ten beri tekerlekli sandalyedeyim.

Peygamber Efendimiz SAV diyor ki:
"Ey Allah'ın kulları tedavi olunuz. Çünkü Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını yada devasını (ilacını) yaratmıştır. Ancak ihtiyarlık müstesnadır." (Tirmizi)

Tıp her gün ilerliyor, araştırmalar yapılıyor. Eğer günün birinde hastalığımın ilacı bulunsa ve ben sağlığıma kavuşsam ne yaparım biliyor musunuz?

Peygamberimizin SAV evleneceklere tavsiyesi güzellik, zenginlik, soy değil, önceliği “Güzel Ahlak”a verin olmuştur.

Dindarlık, dürüstlük, namaz kılmak, öfkesini yutmak, kırıcı söz söylememek, vefa, sadakat, vs... bunlar hep güzel ahlak sahibi olanların özellikleridir.

Ben iyileşsem güzel ahlaka sahip biriyle evlenirim evet ama hele de bu güzel ahlaka sahip kişi engelliyse nur ala nur olur. Neden mi?

Kuran’da anlatılan Hz Hızır ile Hz Musa’nın hikayesini bilmeyen yoktur. Hani Hızır AS garibanların gemisini deliyordu. Musa AS itiraz etmişti. Ve hikayenin sonunda Hızır AS gemiyi delmekle aslında o garibana iyilik etmiş oldum, der.

Bunun sebebini şöyle açıklar. Geminin varacağı yerde bir zalim vardı. Bütün sağlam gemilere el koyuyordu. Gemiyi deldim ki gemi kusurlu olsun, böylece garibanın gemisi kurtulsun, der.

Evet Allah engellileri yaratmasında pekçok hikmet vardır. Engelli olmak bir sabır ve şükür imtihanıdır. Ama engellilerle ilgili sitelerde tanıştığım pek çok engelli kardeşim evet isyan etmiyorlar fakat malesef şükürden uzaklar.

Akrabalarım dahil çevremdeki pek çok sağlıklı insanların ve o engelli arkadaşlarımın şükretme açısından pek farkları yok.

Hepsinde namaz, oruç yok, uyduruk televizyon programlarını seyretme var, kitap okuma yok, sigara var, haset, kin, yalan var... vs...

Aslında söylemek istediğim şu:
Allah evet insanları sabır ve şükür imtihanı olarak engelli yapıyor. Fakat Allah’ın bazı sevdiği kullarına engellilik vermesinin hikmetlerinden biri şudur:

Allah, bazı kullarını doğuştan güzel ahlaklı yarattığı için, Allah onlara, -Hızır AS’ın gemiyi delmesi misali- engellilik veya bir kusur verip o sevdiği kulunu kötü insanların şerrinden koruyor.

Bunu şöyle anlatabilirim. Bazı saliha dindar, nuryüzlü, sevgi dolu kadınlar var ki kocaları kaba, küfürbaz, karısını döven ve alkolik...

Adam o saf kadını ne yapıp edip kandırıyor ve evleniyor. Bazen de tam tersi oluyor. Melek gibi güzel ahlaklı bir yiğit, bir cadıyla evleniyor...

Tabi Allah bazılarını öyle bir kader çizerek imtihan ediyor ki sabır edenlerin çok sevap kazanmasını istiyor.

Allah o güzel ahlaklı iyi kullarına engellilik vererek hem kötü insanlardan koruyor, hem de sabır ve şükürle cennetteki makamları yükselsin istiyor.

Aslında baştan beri anlatmak istediğim şey, evleneceklere güzel ahlaklı olanı tercih edin ama bu güzel ahlaklı kişi ENGELLİ biri de olabilir, demektir.

Engelli kişiye bakan kişi cenneti kazanmaya daha yakındır. Mesela beni banyo, tuvalete götüren babamın, yemeğimi hazırlayıp yediren annemin kıldığım namazlardan aldığı pay büyüktür.

Burada yanlış anlaşılmasın. Ben o güzel ahlaklı kulllardan değilim. Ben bazen namazlarımda öyle ağlıyorum ki, Allah’ım öyle günahkarım ki beni cehenneme atsan haklısın ama sen affedicisin, beni affet diye gözyaşına boğuluyorum.

Yalnız şuna inanıyorum ki, Allah beni bir kıza aşık etti, yıllarca o aşkın hayaliyle yaşadım. Sonra bana engellilik verdi ki zamanla o aşk ilahi aşka dönüştü elhamdülillah. Bu imanımı engelli olmama borçluyum.

Mezhebimizin kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanefi’nin babası Sabit’in hikayesini duymuşsunuzdur. Hani ırmakta bulduğu bir elmayı ısırdığı için bahçenin sahibinden hakkını helal etmesini ister.

Bahçe sahibi gördüğü böylesine dindar güzel ahlaklı Sabit’e en son der ki:

− Benim çok dürüst, namuslu, namazında niyazında bir kızım var. Fakat kızımın elleri tutmaz, ayağı yürümez, gözleri görmez, kulağı da duymaz. Eğer onunla evlenmeyi kabul edersen sana hakkımı helâl ederim demiş

Bunca kusuru olan bir kızla evlenmek doğrusu çok zor bir şey olduğu için, bu teklif Sâbit’e pek ağır gelmiş. Ama üzerinde bir kul hakkı olduğunu bile bile yaşamak, bu durumda ölmek, Allah’ın huzuruna kul hakkıyla varmak Sâbit için daha kötü bir durummuş.

Biliyormuş ki, Allah’a ortak koşmak affedilmiyor, bir de kul hakkı. Kul hakkına Allah karışmıyor, bu hakkın affını hakkı yenen kula bırakıyor. Ya kul affetmezse ne olacak ? Bunları düşünerek Sâbit boyun bükmüş ve :

− Peki, kabul ediyorum, yeter ki, bana hakkınızı helâl edin demiş.

Bir kaç gün içinde sade bir tören yapılarak Sâbit bahçe sahibinin kızıyla evlenmiş. Akşam olup ta zifaf odasına girince, karşısında dünya güzeli bir kızın ona gülümseyerek baktığını görmüş.

Telaş ve şaşkınlıkla : “Eyvah, yanlış odaya girmişim” diyerek dışarı fırlamış. Karşısına kayınbabası çıkmış. Sâbit, yüzünün alı al, moru mor heyecanlı bir sesle :

− Özür dilerim, ben yanlış odaya girmişim demiş. Kayınbabası ise :

− Yok, yanlış oda değil oğlum. O kız benim kızımdır demiş.

− Olabilir ama, bu kız bana anlattığınız kızınız değil. Söylediğiniz kusurların hiçbirisi onda yoktur.

Kayınbabası gülümseyerek şöyle söylemiş :

− Sana söylediğim sözler gerçek anlamda değil, mecâzi anlamda idi ey oğul. Kızımın elleri tutmaz sözü ile ; o, dinin helâl saymadığı hiçbir şeye dokunmaz demek istedim.

Ayağı yürümez demekle ; kızımın meşru olmayan hiçbir yere ayak basmadığını anlatmaya çalıştım. Yabancı erkeklere bakmadığını, onlarla ilgilenmediğini anlatmak maksadıyla da gözlerinin görmediğini söyledim.

Kulağı duymaz dediğimde de ; dedikoduya hiç iltifat etmediğini anlatmak istedim.

Ben hamdolsun ki, hayatımda hiç haram yemedim, çocuklarıma da yedirmedim. Benim kızım her bakımdan mükemmeldir. O sana, sen de ona layıksınız. Allah sizi bahtiyar (mutlu) eylesin. Haydi eşinin yanına git, o sana, sen ona helâlsin demiş.

Bu sözleri duyan Sâbit bütün sıkıntılarını unutmuş, sevgili ve değerli hayat arkadaşının yanına gitmiş. İşte bu mutlu evlilikten büyük âlim İmâm-ı Âzam Ebu Hanife meydana gelmiştir.

Güzel ahlaklı Engelliler -bahçe sahibinin anlattığı gibi- günah işlemekten korunmuşlardır.

Bahsettiğim o şükürsüz engelliler değil, güzel ahlaklı engellilerdir.

Biliyorsunuz evlenmek sünnettir. Peygamberimiz evlenen dininin yarısını kurtarmıştır, diyor. İşte iyileşsem neden güzel ahlaklı engelli biriyle evlenmek istediğimi anladınız değil mi?

Bu yazımda sağlıklı olup evlenecek gençlere acizane bir tavsiye olarak ENGELLİ birini de tercih edebileceklerini hatırlatmak istedim.

Celal Çelik Ankara ( Konya-Ereğli )

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Allah gönlüne göre versin arkadaşım...sen bu kadar içtenlikle paylaştığın için şimdi kim nasıl bir yanıt verir bilmiyorum hem aslında biliyor musun bu sitede çok kimse ne yorumlara ne de tartışmalara katılmayı tercih etmiyor. Herkesin kendi düşüncesine de kendi tavrına da saygım sonsuz ama ben de isterdim bu ve başka konularda da üyeler tartışıp kendi fikirlerini kendi yorumlarını yazsınlar ama olmayınca pek olmuyor galiba :(

Hayatta her istediğin gönlünce olsun dileklerimle,

suden

Üye
Üye
bence o kadar güzel bir konuya değinmişsin ki arkadaşım inanıyorum ki her okuyan kendinden bir parça bulacaktır, evlilik gibi kutsal bir görevi yerine getirmek her insanın kalbinde yatan insanın engelli engelsiz diye ayrım yapılması hele hele ailelerin bu konudaki tavrı, herkesçe bilinen bir gerçek toplum bilinçli hale gelinceye kadar nice seven yürekler birleşemeyecekler insanoğlunun bu katı banaz diye adlandıracağım kimse kusura bakmasın, Rabbim böyle uygun görmüş bu derdi vermiş te sen kim oluyorsun da o insanı küçümsüyorsun senin bu düşüncede olman başlı başına akıl fukarası olduğunun acık delilidir, evlenmek isteyen insanlara rabbim gönüllerindeki muradı versin

leo

Üye
Üye
Ne güzel anlatmışsın ah!güzel kardeşim,Uçtum,bir anda bulutlara çıktım,indim.Kendi hayatım geldi önüme.Engelli olarak doğdum büyüdüm.Herkesin gözünde sakat oldum,küçümsendim,ezildim.Bir zaman geldi hayatın her bölümünün beni yetiştirdiğini farkettim.Kendimi daima her konuda geliştirdim.Uzunn yıllardan sonra kendimle barıştım.Sonra karşıma içi cam gibi şeffaf bana büyük bir aşkla bağlı bir kadın çıkardı Allah'ım.Evlendim dünya tatlısı bir oğlum bir kızım oldu.Arkama bir baktım sanki bir gün olmuş ama 17 yıl olduğunun farkına vardım.17 yılda ne oldu dersiniz,belkide kimsenin tatmayacağı büyük bir aşk aşk aşk dolu yıllar.Yüce Allah'ıma şimdi dua ederken bir taraftanda soruyorum.Allah'ım ben buna layık olmak için sana ne yaptımda bu güzel aşkı bana verdin diye.Şimdi aşk bende bir tutku nefes gibi oksijen gibi.oksijensiz nasıl yaşanmazsa herhalde bende onsuz yaşayamam.17 yılda bir gün olsun aşksız günüm geçmedi.
Senin yazını okurken şöyle düşündümde yüce Allah bana engellilik verirken başka türlü zenginlik verdi.
Hayatım toz pembe geçmedi tabii ki.Ama her halimden dolayı şükrederek her şeyin bir sebebi olduğu varsayımından dersler çıkardım.Poliyannacılık oynayarak kendimi korudum ve sorunların üstesinden gelmeye çalıştım.Yaşım 42 oldu halen hayatı okuyorum,hergün notlar çıkarıyorum.Halen kendimi geliştirme çabasındayım.Ne kadar geliştirirsem ailemi insanları çevremi daha iyi anlıyorum.Herkes hakkında iyi düşünüyorum.Maneviyatımı sürekli geliştiriyorum.Sürekli iyi insan olma çabası içerisindeyim.Belki de ben ibadetimi bu şekilde tamamlıyorum.
Celal 1973 kardeşim,sende çok romantik maneviyatın geniş bir insansın.İlk kez yazını okudum bu şekilde algıladım.
Birde Gazoz ağacı arkadaşın maneviyatının geniş,romantik duygusal iyi bir insan olduğu düşüncesindeyim.(Yazılarından anlıyorum)
Tabi ki böyle arkadaşlar çokta şimdi akla gelen sizlersiniz.
Sevgili arkadaşlarım özürlü kimdir aslında biliyormusunuz.Kötü ruhlu düşünceli insanlar özürlüdür.
İnadına onlar özürlü ve sakat. Bizler ise engelliyiz
Saygıyla ,sevgiyle yaşayın. Huzur ve aşk sizlerin olsun benim güzel kardeşlerim.

suden

Üye
Üye
leo kardeşim yazının her satırını büyük bir keyifle okudum ve o kadar içten yazmışsın ki senin ve ailenin adına çok mutlu oldum rabbim şükrün ve sabrın karşılığını mutlaka veriyor yeter ki şükrümüzü ve hamdımızı eksiltmeyelim hayatta her şer gibi görünen olayların bizler için nasıl bir hayra vesile olduğunu biz bilemiyoruz mevlam biliyor kimbilir bizleri nelerden koruyor da biz onları başımıza gelen felaket olarak değerlendiriyoruz bilsek, rabbim şer vermez insana rabbime binlerce kere şükürler olsun hamdımızdan ve şükrümüzden eksik etmesin bizleri senin de eşin ve çocuklarınla mükafatlandırıldığın hayatın çok daha güzel olsun ve rabbim herkese nasip etsin İnşaallah saygı ve huzur herkesin olsun....

leo

Üye
Üye
Teşekkür ederim Suden kardeşim,O gördüğünüzde sizin kalbinizin güzelliğinden.Sizinde bütün güzellikleri tatmanız dileğiyle esen kalın.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Engelsiz olarak dünyaya gelmiş sonradan engellerle tanışmış biri olarak sizlere sadece şunu söylemek isterim ki ( iki yaşamı da tattığımdan olsa gerek bunu tüm içtenliğimle söylediğime lütfen inanın ) SEVGİDE ENGEL YOKTUR. Bunu anlamam öyle uzun sürdü ki aslında yıllar boyu bile diyebilirim ama sonunda sevginin önünde hiç bir engelin olamayacağını biliyorum artık. Bir zamanlar kabul etmek istemediğim bu gerçek yüzünden öyle çok acı çektim ki başkaları da bu yanlışa düşmesin istiyorum.

Sağlıklı yada sağlığını bir nedenle kaybetmiş iki insan arasında eğer gerçekten sevgi varsa bedenlerin yaşadığı engeller asla engel değildir olmamalıdırda. İki yürek birlikte atıyorsa ne biri diğerinin engelini görebiliyor ne de engelin varlığını kabul edebiliyor. İçimdeki duyguları sizlere aktarmak da doğru kelimeleri bulabilmekte zorlanıyorum şu an. Ama artık çok iyi biliyorum ki bir kalp diğeri için atıyorsa gerçekte sağlıklı yada engelli olmasının hiç bir önemi yokmuş.

Engellerimiz ne hayatı yaşamaya nede insanları sevmeye, sevilmeye engel değildir arkadaşlar. Tıpkı yuva kurmaya, çocuk sahibi olmaya, mutlu olmaya engel olmadığı gibi. Asıl engel bunu göremeyen , anlayamayan beyinlerde gizli diye düşünüyorum. Yaralı bedenlerin içinde sevgiyle dolu bir yürek taşıyabiliyorsak o zaman engelli değiliz demektir.

Yaşamlarınızın kalpleriniz gibi güzelliklerle dolu olması dileklerimle,

kptnwlf

Üye
Üye
Selam Arkadaşlar,

Ben de ''Gazoz Ağacı'' nick 'li abimiz gibi; sonradan engelli olan birisiyim. Konuyu açan ''celal1973'' abimize öncelikle teşekkür ederim. Yazdıklarını okurken; aslında bütün engellilerin yaşamlarının birbirlerine çok benzediğini, isteklerinin aynı olduğunu, yaşama dair düşüncelerinin değişerek, güzel düşüncelere dönüştüğünü, ALLAH İNANCIMIZIN geliştiğini, ŞÜKÜR VE İBADETLERİMİZİN arttığını... kısacası ÇOĞUMUZUN HAYATA, YAŞAMA, DÜNYAYA BAKIŞ AÇIMIZIN DEĞİŞTİĞİNİ VE AYNI OLDUĞUNU GÖRÜYORUM.

KONU 'ya gelecek olursak.. Ben 15 kasım 2011'de başıma gelen bir olay yüzünden ENGELLİYİM. Ve bazen iyi ki olmuşum diyorum. konuda da anlatıldığı gibi, ALLAH bize hastalığı vermiş, ama sonradan anlıyoruz ve görüyoruz ki güzellikler de vermiş. İNANÇ, SABIR VE ŞÜKÜR içinde yaşadığımız zaman ALLAH bizlere kolaylıklar sağlıyor. Bunu ilk başta anlamasak da sonradan; '' aaa ben bunu benim için kötü olacağını düşünmüştüm fakat, çok iyi oldu benim için. demek ki hayırlıymış benim için.'' gibi konuşmalar olur hayatımızda.

SABIR + İNANÇ + ŞÜKÜR + İBADET + DUA = FANİ HAYATTA RAHATLIK - FERAHLIK - HUZUR - DUA'NDA NE İSTERSEN, VE AHİRETTE de CENNET..!

VE EVLİLİK KONUSU: Ben de konuda da anlatıldığı gibi; güzel ahlaklı birisiyle birlikte olmak isterdim. ''celal1973'' abimizin dediği gibi BEN DE İYİLEŞİRSEM, BİR ENGELLİ İLE NEDEN EVLENMEYEYİM Kİ. ÇÜNKÜ ENGELLİ BİR BİREY ENGELLİYİ ÇOK İYİ ANLAR. RAHATLIKLA BİRBİRLERİNE SIKINTILARINI, DERTLERİNİ ANLATABİLİR. BEN ŞUAN AİLEME ANLATAMADIĞIM DERTLERİMİ, HASTANEDE TANIŞTIĞIM ENGELLİ ARKADAŞLARIMA ANLATIYORUM VE BERABER ÇOK GÜZEL ÇÖZÜMLER BULUYORUZ.

BEN YAZI YAZMAYI BECEREMEM ASLINDA. ÇOK MU UZUN YAZDIM, YA DA SAÇMALAMIŞ DA OLABLİRİM. DEĞERLİ VAKTİNİZİ ÇALDIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM. ALLAH TÜM ENGELLİLERİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN. ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN HEPİMİZE İNŞaALLAH.

KAPTAN WOLF, SAMSUN/BAFRA - 20

celal1973

Üye
Üye
Leo kardeşim evet bu yazıyı sanki senin için yazdırmış Mevla.... Allah aşkınızı hem bu dünyada hem ahirette daim etsin.

leo

Üye
Üye
Sevgili Celal 1973 kardeşim,Hızır AS mı görmek zordur derler.Allah'ın lütfettiği insanlar görebilirmiş Hızır AS mı.Bir gün Hızır AS yatsı namazını kılmak için bir camii ye gider.Tenha bir yerde namaz kılmak için yerini alır.Yanına genç bir adam oturur.Namaza başlamadan uyuklamaya başlar.Hızır AS dürter."uyan namaz başlayacak" diye.O da "tamam tamam uyumuyorum ki" der.Yine uyuklamaya başlar.Tekrar Hızır AS dürter o da kızgın bir şekilde "niye durmadan dürtüyorsun uyumuyorum ki" diye çıkıştıktan sonra "şimdi şu cemaate senin Hızır AS olduğunu söylersem herkes saçında sakalında kıl bırakmaz yolarlar" der.Hızır AS şaşırır ve Allah'a der ki,"Ya Rab bana verdiğin listede bu insan yok ki, bu insan beni nasıl tanıdı" der. Rabbimizde der ki,"sana verdiğim listede beni seven insanlar yazılı,ama o şahıs benim sevdiğim insan" der.
Güzel kardeşim işte bizler belkide Allah'ın sevdiği kullarıyız belki de.Sende öylesin belki,işin sırrını çözersen,güzellikleri görmeye başlayacaksın.Allah'ın Nurları vardır yani melekleri onlarla önce tanış sonra onlardan istediğin kadar iste.Hepsini yerine getireceklerdir.Dilek olarak değil, kendi iradenle sizden bunu istiyorum diyeceksin.İnan ki güzel kardeşim o işn sonunda seni üzecek ya da senin için kötü olacak bir şey yoksa isteklerini yerine getiriyorlar.Melekler Allah'ın elçisidirler insanlara yardım için görevlendirilmiştirler.Dene bana sonra teşekkür edeceksin.
Ayrıca evet sanki o yazını benim için yazmışsın.Beni geçmişe götürüp getirdin.Kalbinin en derinliklerinden yazmışsın beni de bir kaç cümle yazmama sebep oldu.Teşekkür ederim yazın için.Sanada inşallah Yüce rabbim Sağlıklar verir,engelli ya da engelsiz melek kalpli bir eş ve mutlu bir evlilik nasip eder sevgili kardeşim.Aslında bu isteğim bütün engelli kardeşlerim için olsun.sağlıcakla kalın...LEO

suden

Üye
Üye
Güzel kardeşim işte bizler belkide Allah'ın sevdiği kullarıyız belki de.Sende öylesin belki,işin sırrını çözersen,güzellikleri görmeye başlayacaksın.Allah'ın Nurları vardır yani melekleri onlarla önce tanış sonra onlardan istediğin kadar iste.Hepsini yerine getireceklerdir.Dilek olarak değil, kendi iradenle sizden bunu istiyorum diyeceksin.İnan ki güzel kardeşim o işn sonunda seni üzecek ya da senin için kötü olacak bir şey yoksa isteklerini yerine getiriyorlar.Melekler Allah'ın elçisidirler insanlara yardım için görevlendirilmiştirler.Dene bana sonra teşekkür edeceksin

leo kardeşim bu işin sırrına vakıf olmak her birimizin sahip olmak isteyeceği güzellilktir bu sır nedir bu konu çok dikkatimi çekti maneviyatını ilerleterek buna vakıf olunur bunun için yapmamız gereken dua zikir veya ne bileyim önerileriniz varmı dır varsa paylaşabilirmisiniz tabi mümkümse teşekkür ederim

leo

Üye
Üye
Suden kardeş,bu konu çok özel olduğu için sana Özelden mesaj attım okuyabilirsin.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
...................İyileşsem Engelli biriyle evlenirdim..başlık bu..İYİLEŞMEYİ BEKLEMEYİN EVLENECEKSENİZ EVLENİN..Bence durum budur..:)..Zira hayat mutlulukları ertelemeyecek kaddar kıssa..:)..Hadi iyi EVLENMELER..:)..

celal1973

Üye
Üye
...................İyileşsem Engelli biriyle evlenirdim..başlık bu..İYİLEŞMEYİ BEKLEMEYİN EVLENECEKSENİZ EVLENİN..Bence durum budur..:)..Zira hayat mutlulukları ertelemeyecek kaddar kıssa..:)..Hadi iyi EVLENMELER..:)..

kardeşim 1- ben tamamen muhtacım. yemek tuvalet banyo giyinme ...
2- benim belde aşağım hiç çalışmıyor
KISACA EVLENMEM İMKANSIZ

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam celal1973,

Çok çok geçmiş olsun kardeşim...sözün bittiği yerdeyim aslında ne yazabilirim diye düşünüyorum ama şu an içimden gelen tek şey Allah büyüktür güzel kardeşim ve mucizeleri hiç bitmez ki...kimbilir belli mi olur belki bir gün sana da iyileşmeyi ve evlenmeyi nasip eder... hem hayat sadece evlilikten ibaret de değildir ki...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek bir şeyi merak ediyorum. Neden "iyileşsem engelli biriyle evlenirdim" cümlesini kurdun? Onunla evlenerek o na bir lütuftamı bulunmayı düşünüyorsun? Eğer öyleyse evlilik gibi kutsal bir müessesede lütüf kelimesinin adını bile anmamak lazım. Yok eğer (yazından çıkardığım sonuca göre) ben engelli biriyle evlenecem onun tüm ihtiyaçlarını karşılayıp cenneti garantileyecem diye evleniyorsan bu da bir çıkar gözetmek değilmidir?

Bende engelli biriyim. Yarın bir mücize olsa ve ben iyileşsem engelli biriyle evlenirmiydim? Aşık olmadığım müddetce asla evlenmezdim.

celal1973

Üye
Üye
Dünyada verilen nimetlerin en değerlisi saliha bir eştir.
Dünyanın bozulduğu bu ahir zamanda liseli kızların bile parklarda ... bu devirde güvenilir dindar saliha bir eş engelli olursa sadakatli duygusal olur.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İyi güzelde "engelli bir eşin" (senin deyiminle) güvenilir, saliha bir eş olacağının garantisini kim verebilir?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Celal1973,

Yapma kardeşim engelli yada engelsiz olmanın saliha eşle bir ilgisi yoktur madem konuyu yeniden açtık o halde ben şimdi sana bir soru sorsam hani sen diyorsun ya bir mucize olsa iyileşsem engelli biri ile evlenirdim diye... bak lütfen bu yazacağımı asla küçümseme olur mu? bakalım o sırf engelli diye evlenmek isteyeceğin kişi sen sağlıklı olsan bile seninle evlenmek isteyecek mi?

Evlilik gerçekten çok kutsal bir müessesedir ve evlilikte karşılıklı sevgi, saygı vardır ama engeller yoktur gerçek engel engelli düşünceyle o evliliğe başlanmış olmasıdır ve bana göre sağlıklı bir insan engelli biriyle evlenmek istese dahi ki bunu çok çok sevdiğinden istese dahi eğer ki o engelli engelliliğini yenemediyse kabul etmeyecektir. Bu da işin başka bir boyutu...önemli olan engelin birlikte aşılmasıdır aslında ve bunu başaramayan çiftleri düşündükçe evlilik kurumunun bile bir takım menfaatlere alet edilmesinden son derece rahatsızım...sadece bunu dile getirmek istedim yoksa yeni bir tartışmaya girme niyetim yok...

Ne evliliği hafife alın ne de engellerin evliliğe engel olacağını düşünmeyi bir kenara bırakın bence önemli olan iki insanın dünyaya aynı noktadan değil farklı noktalardan bakarak da birbiriyle anlaşabilmesi , ruhen ve bedenen uyum sağlayabilmesidir. Yoksa uzaktan atıp tutmak öyle kolaydır ki...

kptnwlf

Üye
Üye
kardeşim 1- ben tamamen muhtacım. yemek tuvalet banyo giyinme ...
2- benim belde aşağım hiç çalışmıyor
KISACA EVLENMEM İMKANSIZ

Bence sen evlilikten önce, fizik tedaviye yönelmen lazım. Hastalığının ne olduğunu ve ne durumda olduğunu bilmiyorum fakat. Sorunun sadece BEL 'den aşağısının tutmadığı ise, senin yemeğini kendin yemen ve elbiselerini kendin giymen lazım. Yatağından TEK BAŞINA varsa tekerlekli sandalyene geçmen lazım. YANİ KISACASI KENDİNİ GELİŞTİRMEN LAZIM. Kendimden bahsedecek olursam, BEN'imde T3-T4 Seviyesi Ateşli silah yaralanması sonucu GÖĞSÜMDEN aşağısı tutmuyor, hissetmiyorum. Ve ben bu söylediklerimi TEK BAŞIMA yapıyorum. Yani desteksiz oturamıyorum. Bel ve göğüs arasındaki kaslarım çalışmadığı için, çok zorlanıyorum bazı konularda. Fakat karşılaştığım her zorluğa bakıyorum. O zorluğu nasıl hafifltebilirm ya da nasıl ortadan kaldırabilirim diye DÜŞÜNÜRÜM. Sonra kendimi geliştirip O zorluğu hafifletirim. VE BU DÜŞÜNCE BİZ ENGELLİLERDE OLMALI. YANİ BİZİM DURUMUMUZ ORTADA, BİZ MUHATÇIZ DİYİP.. HEP BİRİLERİNDEN YARDIM İSTEMEK YERİNE. YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLARA BAKIP, SONRA KENDİMİZE BAKIP DÜŞÜNMELİYİZ. BU ZORLUKLA NASIL BAŞA ÇIKARIM ? NASIL HAFİFLETİRİM ? GİBİ SORULARI KENDİMİZE SORMALIYIZ VE ÜSTESİNDEN GELMELİYİZ.

EVLİLİK. BİZİM İÇİN EN SON DÜŞÜNÜLECEK ŞEYDİR BENCE. AMA BİZİM TARAFIMIZDAN. BENİM FELSEFEM, DÜŞÜNCEM; SAĞLIKLI BİR KİŞİ, YANİ ENGELLİ OLMAYAN BİR KİŞİ BANA KARŞI SEVGİ BESLİYORSA, AŞIK OLMA GİBİ ŞEYLER OLDUYSA. EVET O ZAMAN BİZ ENGELLİLER EVLİLİĞİ DÜŞÜNEBİLİRİZ. BEN BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM. HABERLERDE GÖRÜYORUZ. İKİ ENGELLİ EVLENMİŞ. ''EVET ONLAR ENGEL TANIMADILAR VE EVLENDİLER.'' TAMAM. DÜĞÜN OLDU VS. SONRA ??? SEN ENGELLİSİN EŞİN DE ENGELLİ, NASIL YAŞAYACAKSINIZ. AYRİYETTEN SİZE BAKACAK, İHTİYAÇLARINIZA YARDIM EDECEK BİRİLERİ LAZIM. AMA ŞU DA OLABİLİR. İKİ ENGELLİ KİŞİLER MUTLU DA OLABİLİRLER. BU DA OLABİLİR. AMA DÜŞÜK BİR İHTİMAL. SAĞLIKLI BİR BİREY SANA KARŞI SEVGİ DUYUYORSA, AŞIK OLMUŞSA... HER ŞEYİ GÖZE ALMIŞTIR. YANİ SANA HEM BAKICI OLUR, HEM DE EŞ.

ARKADAŞLAR BİR BAŞKA KONU DA; AHİRETTİR, CENNETTİR. YANİ DİYECEĞİM O Kİ; İSYAN ETMEYELİM. HİÇ BİR AN'IMIZA, HİÇ BİR DURUMUMUZA, HİÇ BİR HALİMİZE.
ALLAH'A KARŞI İNANCIMIZI HİÇ BİR ZAMAN KAYBETMEMELİYİZ VE YAPABİLDİĞİMİZ KADARIYLA İBADET ETMELİYİZ.
** EE BENİM GÖĞSÜMDEN AŞAĞISI TUTMUYOR, NAMAZ KILAMIYORUM, İBADET EDEMİYORUM. BU YANLIŞ. NAMAZ DA KILARSIN, ORUÇ DA TUTARSIN. SENİNLE İLGİLENENLER SANA SUYU GETİRİR, ABDESTİNİ ALDIRIR. İBADETİNİ YAPARSIN. NAMAZ KILARSIN, KURAN OKURSUN, ZİKİR ÇEKERSİN, DUA EDERSİN. BAŞKA BİR VAKİTTE YİNE ALMALISIN ABDEST. BU KONUDAKİ.. YANİ ENGELLİ NASIL İBADET EDECEK, NASIL ABDEST ALACAK ? BU SORULARI EN YAKINDAKİ HOCALARIMIZA SORABİLİRİZ.

ÇOK UZUN YAZDIM. ASLINDA KONUŞULACAK ÇOK ŞEY VAR. YANİ BİZLER AİLEMİZE BİLE SÖYLEMEDİĞİMİZ ŞEYLERİ; ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZA SÖYLÜYORUZ. ÇÜNKÜ SIKINTIMIZ, DERDİMİZ AYNI. YANİ BİZ BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLAYABİLİYORUZ.

ALLAH ÜMMETİ MÜSLÜMANIN YARDIMCISI OLSUN, ACİL ŞİFALAR VERSİN İNŞaALLAH.

Tekerlekli Sandalye