Kabızlık ve tedavisi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
En genel tanımıyla kabızlık, bağırsak hareketlerinde bir sorun yaşandığının belirtisidir. Kabızlık, kendini şu belirtilerle gösterir: karnı ve çevresini şiş ve dolu hissetme, dışkılama esnasında zorluk çekme, sert ve kuru dışkı çıkarma, dışkıladıktan sonra dahi şişkinlik hissetme. Bu rahatsızlık oldukça keyif bozucu olsa da halkımız arasında ciddi bir rahatsızlık olarak görülmez.

Kabızlığa neden olan faktörler:

Vücudun ihtiyacı olandan daha az sıvı almak
Lifli gıdaları yeterince tüketmemek
Hareketsiz bir yaşam tarzı
Laksatif etkili ilaçları uzun süre kullanmak
Vücudun dışkı boşaltım ihtiyacını geciktirmek
Halk arasında basur adıyla bilinen hemoroid
Ayrıca bazı ağrı kesiciler, kalp ilaçları ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilir.
Şu durumda doktora başvurun
İlk etapta kendinize bir takım soruların cevabını verin:
Kabızlıkla beraber seyreden ateş, dayanılmaz karın ağrısı (özellikle sol karın boşluğunda), karında şişkinlik, aşırı kilo kaybı, çok ince dışkılamak, dışkıyla beraber kan gelmesi durumunda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin!
Ayrıca; basit önlemlerle geçiştiremediğiniz bir kabızlık durumunuz varsa doktorunuzdan yardım alın.
Kabızlığı önleyici faktörler:
Lif içeren gıdalar tüketin. Özellikle meyve ve yeşil sebze tüketimine azami önem gösterin
Sıvı alımının kabızlık için en önde gelen çözüm yolu olduğunu unutmayın! Günde en az 8 bardak sıvı alın.
Sabahları içeceğiniz bir bardak sıcak su midenizi ve bağırsaklarınızı yumuşatarak kolay sindirim ve boşaltım sağlar.
Hareketsiz durmamaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar fiziksel aktivitede bulunun.
Aldığınız ilaçların prospektüsüne bakın. Bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir.
Aşırı gerekmedikçe laksatif etkili ilaçlar kullanmayın.

Tekerlekli Sandalye