%kac engelli raporu alirim

Begum

Üye
Üye
*tip 2 diyabet (ilaca bağımlı )
* romatoid artirit (ekstremite tutulumlari mevcut , ilac kullaniyor)
*Kalp trikuspit kapak tutulumu ( orta /hafif derecede. ilaç kullaniyor)
*omurganin dejeneretif hastaliklari /lordoz ( hafif orta derece)
*meme de fibrokistik adenom.
* kronik depresif nöbet ( 10 yil suredir izlemli antidepresan kullaniyor)
Yukarıda listelediğim hastalıklarım mevcut % kaç engelli raporu alabilirim. Lütfen ortalama bir cevap da yeter bana

İsen Buga

Üye
Üye
birebir net cevap değil olasılık dahilinde cevap veriyorum: Belirttiğiniz rahatsızlık ve hastalık Tablo ve listede geçmiyor ondan;
tip 2 diyabetliler yüzde 20,
romatoid artirit %30 iyi ihtimalle
Kalp trikuspit kapak tutulumu protez varsa %40 yoksa doktor kararı
omurganin dejeneretif hastaliklari /lordoz bulamadım...
meme de fibrokistik adenom net yazmıyor ama süreli verebilir
kronik depresif nöbet:
1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen: % 0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen: % 40
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen: % 70

kötü ihtimalle yazdım: net bilgi değildir.. bana göre %40 geçer ama gecici rapor verir gibime geldi.

Özel sorum olacak rapor almaktaki amaç nedir? iş başvurusu mu?

Begum

Üye
Üye
Calismak icin yurt dışına gidicem. Hastalıklarım engel olur mu diye merak ediyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
En alttaki hastaklık oranı çok çıkmazsa engel olmaz. Onun dısındakiler engel olmaz ama çalışma şartlarını değiştirebilir. ancak az önce yazdığım gibi bir tanesi;
"kronik depresif nöbet" yanı bu...

Karadag82

Üye
Üye
Merhaba,

2002 yılında askerlik görevimdeyken 8. ayında hastalanıp sağ böbreğim alındı, askerliğe başlarken muayene sonuçlarında bir problemim yoktu, sağlam raporu almıştım, her hangi bir kaza da geçirmedim. Daha sonra Mehmetçik vakfı tarafından 1 yıl sonra 4. derece Malül Gazi ve Engelli olarak raporlarım sonucunda karar verildi. Devletin başka kurumuna başvurmadım, şu an hala 3 ay da bir kontrol ediliyorum, N18.9 Kronik böbrek yetmeliği, N20.0 Tekrarlayan böbrek taşı hastalığı, potasyom sitrat ve I10 Esansiyel Hipertansiyon teşhisleri konuldu, bu durumda % kaç engelli raporu alabilirim? Yardımcı olabilecek ve yönllendirebilecek biri varsa sevinirim

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor değilim ama bilgim şu: tek böbrek oranı %30..
diğer teşhislere oran verilir mi bilemem

zeynep1907

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim :)

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim :)

soruya 2 yoldan cevaplayayım:

1 yol:
Araç alımı için kriterler belli: Hareket ettirici tertibat özelliği isteniyor. Detay girmeyeceğim bazılarının engeli veya sakatlığı burada kapsamıyor.
Böbrek tansıyon sıkıntısı olanlar bu kriter içine girmez. o zaman yüzde orana bakarlar. %89 ve altı yada %90 ve üstü gibi..

Babanız %90 ve üzeri işgörmez raporu alırsa o zaman araç alımı doğabilir. Araç alımı raporu babanızın İşini etkilemez.

Bu sizin sorunuz idi cevapladım....

2. yol: engelli indirimi...

babanız yeni işe girdi madem: öncelikle sigortalı işi için hayırlısı olsun: gücü yettiğince mutlu çalışsın:
Soruya gelince: babanız engelli olduğunu belgelerse %40 ve üzeri rapor alırsa.. İşinin yapılmasına engel olmaz. Aksine gereksiz vergi ödenmesinin önüne geçer. aylık 20 ile 50 lira gereksiz vergi ödenmesini önler o para cebine gider. Birşey daha engelli emeklilikten faydalanır yaşına bakılmaksızın.

engelli emeklilikte yaş sınırlaması yoktur: pirim ve yıl sınırlaması vardır: emekli olduğunda normal emekli gibi maaş alır. Hiç sıkıntı olmaz ve yasaldır.

emincan45

Üye
Üye
Merhaba;
31 yaşındayım.
Geçtiğimiz hafta sağlık kuruluna başvuruda bulundum. 6 Temmuzda sonuç çıkacak ama merakım büyük.
2010 yılında Aort Kapakçığım protez kapakçık ile değişti.Coumadin ve hipertansiyon ilacı kullanıyorum.Kardiyoloji doktoru heyete verecceğim kağıda %30 kapakçık,%20 hipertansiyon yazdı.Psikiyat ise ''6 ay düzenli olarak muayne'' yazdı. Tahminen engellilik oranı ne gelir?
Şimdiden teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye