Kademeli erken engelli emekliliği ile ilgili cevaplar lütfen

* 14 kasim 1994 den bu yana 657 ye tabi hemşire olarak çalişiyorum
* işe girdiğimde engelli değildim
* 2003 yilinda sürekli ibaresi olan %45 lik vergi indirim raporu aldim
* 14 kasim 2011 tarihinde 17 hizmet
yilim dolduğundan erken engelli kademeli emekliliğine başvurmak için işlemlere başladim
* emekli sandiği genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanliğinin sağlik kuruluna iletilmek üzere erken kademeli engelli emekliliğinden yararlanmak istediğimi bildiren dilekçeyle vergi indirim raporumu iliştirip kurumum araciliyla başvurumu tamamladim.

şimdi cevap istediğim sorularim:

1. Başvuru sonucum ne zaman gelir?

2. Bu şartlar ile emekli olabilir miyim?

3. Emekli maaşim ve emekli ikramiyem ne kadar olur?

4. Emekli olunca kayit altinda başka bir işte tekrar çalişabilir miyim?

Ilginize teşekkürler..

15 yıl calışma sonucu yetiyor aslında.. Sizinki fazla calışma ( kademeli emeklilik SSK.ya tabii çalışanlar için uygulama. Emekli sandığı mensuplarını bağlamıyor). Dolayısıyla, sizin durumuzda bir terslik yok. Bir ay icinde sonuçlanır. Emekliliğiniz hayırlı olsun.

emekli olabilecek olmam güzel teşekkürler ama neden engelli erken emeklilikten yararlanamıyorum ssk bagkur ve emekli sandığı bir çatı altında birleşti hepimize geçerli değilmi bu?malulen emekli olmak istemiyorum ben .çünkü emekli olunca daha rahat bir işte çalışmak istiyorum engelli emeklilikte bu oluyor ama malulen emeklilikte bu olmuyor değilmi?

malülen emeklilik ile erken emeklilik farklı bir kapsam. Her vergi indirimi alan bir özürlü malülen emekli olamıyor.
Malülen emekli olmak için şartlar basitten anlatayım detayları var onu es geçeyim: İşe girişte sakat olmamak. Çalışırken %60 oranından ve daha fazla en az işgücü kaybı oluşması.
Erken emeklilik vergi indiriminden faydalanan özürlüleri kapsar. %40 ve üstü işgücü kaybı oranı varsa yetiyor. Ayrıca normal emeklilik ile eşdeğer. Yani erken emekli demek normal bir emekli demektir.

Sizin durumunuz erken emekliliğe musait. Sorunun cevabı zaten belli yararlanabiliyorsunuz. Malülen emeklilik ile karıştırmışsınız sanırım.

cevaplarınız için teşekkürler şimdi kafam rahatladı ben yanlış anlamışım.malum hemşirelik fiziksel olarak ta ruhsal olarakta zor bir iş.daha rahat bir işte çalışmak amacım emekli olursam eğer.daha yaşım genç çünkü evde oturmak için.çok sağolun cevaplar için.

Erken emekli olduktan sonra; canınız istediğinde bir işe; SGK tarafından sosyal güvenlik destek primi ödeyerek başka yerde işe başlayabilirsiniz; 2 maaş birden alabilirsiniz...
Malül emeklilikte ise bu tür şartlar yok. İşe başlarsa maaşları tamamen kesilir.

emeklilik isleri daire baskanligindan basvuru yaptim başvuruma gelen cevabi yaziyorum.

adi gecenin 5510 sayili kanuna göre özür durumu dikkate alinmak suretiyle emeklilik hakkindan yararlanip yararlandirilamayacaginin bildirilmesini istenmesi üzerine emeklilik sicil dosyasinin incelenmesinde saglik kurulu raporunun fotokopisi gönderildigi görülmüstür.
konuyla ilgili 5510 sayili kanunun geçici 4. maddesinin 6. fikrasi ;
bu kanunun yürürlüge girdigi tarihten önce 5434 sayili kanun hükümlerine tabi olarak çalismaya baslamis olup,çalismaya baslamadan önce ilgili mevzuata göre alinmis ve en az % 40 oraninda özürlü olduklarini gösterir saglik kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oraninda dogustan özürlü olduklarini belgeleyenlerden aylik talep tarihinde bu kanunun 4. maddesinin 1. fikrasinin (c) bendi kapsaminda sigortali olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kollari primi bildirilmis yada emekli kesenegi ödenmis olmasi kaydiyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alinarak yaslilik ayligi baglanir. ancak çalismaya basladiktan sonra, kurumca yetkilendirilen saglik hizmet sunucularinin saglik kurullarinca usulune uygun düzenlenecek raporlar ve dayanagi tibbi belgelerin incelenmesi sonucu ,kurum saglik kurulunca çalisma gücündeki kayip oraninin;
a) %50 ila %59 arasinda oldugu anlasilan sigortalilar en az 5760,
b) %40 ila%49 arasinda oldugu anlasilan sigortalilar,en az 6480 ,
gün uzun vadeli sigorta kollari primi bildirilmi? olmasi kaydiyla,haklarinda bu fikra hükümleri uygulanir .hükmünü amirdir.
söz konusu hükme istinaden ilgilinin durumunun incelenmesi için; saglik kurulu raporunun aslinin gönderilmesi gerekmektedir.

Raporun aslini göndermem gerekiyor bunu anladim
Anlamadigim pirim gün sayim yetiyor mu? Daha önce de dedigim gibi ise girdigimde özürlü degildim
Özür oranim %45 ise girisim ise 14 kasim 1994 ???

Sonradan özürlü olan memurun emekliliği

Çalışmaya başladıktan sonra, kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca Çalışma gücündeki kayıp oranının;

Yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5 bin 760,

Yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6 bin 480 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklar.
Size gelen cevaptada aynısını söylüyorlar zaten. Burda anlamadığınız yada öğrenmek istediğiniz nedir onu anlamadım?

SGK.nın sana gönderdiği cevaba göre tam 18 yıl çalışma koşulu arıyorlar. sanırım 2012 kasım ayında süreniz doluyor.
Dikkatimiçeken bir nokta var: %60 ve yukarısı olanlar için tutulur elle net cevapları yok...

bugün kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığını aradım vergi indirimi yani özür raporum oradaki sağlık kurulundan çıkmış aylık bağlama birimine gönderilmiş ama raporum kabul edildimi edilmedimi bişey denmedi aylık baglama birimine gitmiş olması kabul edilmiş demekmi yani emekli oluyormuyum bu konuda bilgisi olan cevaplasın lütfen....

raporum kabul edildi indirim yapılmamış özür oranımda.aynen kabul edildi.ancak 18 yıl yani 6480 günüm kasım ayında doluyormuş.kasım ayında emekli sandığına kurumumdan normal emeklilerdeki gibi başvuru yapacakmışım.tekrar sağlık kuruluna girmek yok yani.nasipse kasımda emekliyim.memurlarda kademeli erken engelli emekliliği ile ilgili sorulara cevap verebilirim.kademe kademe hepsini öğrendim işlemleri yaparken çünkü.

ben 4yaşında engelli bir kızım var ben eşim için bir soru sormak istiyorum engelli anneleri için emeklilik konusunda eşim şuan çalışmıyor 1974 doğumlu 1989 1996 yıllarında toplam 2511 gün pirim günü var bu yasadan yararlanabiliyormu eğer oluyorsa şartları nelerdir vereceğiniz bilgiler için şimdidenteşekkürler

Bahsettiğiniz yasa, 1 Ekim 2008'den sonra yatırılan sigorta pirimlerini kapsıyor.

Sosyal güvenlik reformu ile birlikte gelen ve birçok kişinin bilmediği konulardan birisi de, özürlü çocuğu olan annelerin erken emeklilik hakkına ilişkin düzenlemedir.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalılar kanunla getirilen yeni bir düzenleme olup, yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecektir.

Söz konusu ilavenin yapılabilmesi, kadın sigortalının bu durumunu belgelendirmesi koşuluna bağlı bulunmaktadır. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğun varlığı sağlık kurulu raporu ile belgelenecek, kadın sigortalılara bu hak kanunun yürürlük tarihinden sonraki süreler için verilecektir. Malul çocuğun ölümü veya bakıma muhtaçlığının kalkması halinde, kanunun yürürlük tarihinden ölüm tarihine veya bakıma muhtaçlığın kalktığına karar verilen sağlık kurulu rapor tarihine kadar geçen hizmetlerin dörtte biri prim ödeme gün sayısına eklenecektir.

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim ilknur hanım.Ben de memurum %42 raporum var gerçi üstünkörü bir rapor bu ama neticede böyle.benim de 18 yılda emekli olma hakkım varmış.16 yıllık memurum iki yıl kaldı emekliliğe diyorum nasipse.Peki derece emekli maaşında farkediyormuymuş?emekli primi ve maaş ne kadar alacakmışsınız?sorması ayıp ama öğrenebildiyseniz bilgi verirseniz sevinirim.

arkadaşlar 2 ay olmuştu emeklilik onayım gelip işten ayrılalı.maaş ve ikramiyem bağlanacak diye beklerken bugün haber geldi hizmet eksikliğinden emeklilik sevkinin iptali ve göreve iade diye.emekli sandığı son sürprizi yaptı.ocak 2012 de daha kasıma kadar çalışacaksın diye yazı gönderen kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığı nisan 2012de valilik onayın alındı emekliye ayrıl dedi.ayrıldım. haziran 2012 de aynı kurum hizmet günün eksik işe geri dön diyor.bu nasıl iş anlamadım.kasımda emekli olabilecekken şimdi şubata kadar çalış.benim psikolojimi düşünen yok tabiii.....ilk başvurum kasım 2011 di .anlayacağınız 8 ay ugras emekli ol. sonra işe geri dön sekiz ay çalış. sonra emekli ol.yaz boz tahtası yani.nasipse emeklilik ancak şubat 2013de.ama o zaman size söz uzun uzun anlatacağım emeklilik maceramı.....

arkadaşlar sonunda uzun ugraşılar sonucu bir yılı gecen bir zamanda emekli oldum maaşım ve ikramiyem geldi.3.derece 3. kademeden erken engelli emeklisi oldum.ek göstergem 1100.18 yıl 4 ay çalışma günüm var.hemşirelikten emekli sandığından emekli oldum.çalışırken döner sermaye hariç maaşım 1500 lira idi bağlanan emekli maaşım 1180 lira emekli ikramiyem 26 milyar.bu konuda bilgi isteyenlere duyurulur.darısı başınıza.

Geri