Kadin cinayetlerinin adi da konuldu, namus ya da töre cinayetleri

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Cinayet işlendi mi adı konulur mu?..Eğer öldürülen kadın ise konulur ya namus cinayetidir, ya da töre cinayeti...Töre kültürümüzün parçası olmasına rağmen ne yazık ki, cinayetlerde adı daha fazla geçer oldu...Cinayet işlendi mi sığınacak yer bulamadınız mı ya namusa sığınılır ya da töreye...O zaman toplum tarafından da haklı bulunursunuz gerekçeniz olur en azından...

Kadın doğduğu günden itibaren bireydir ancak birey olma sıfatına gölge düşürülmüştür...ÇÜNKÜ, onun adına karar verecek insanlar o kadar fazladır ki, okumasına karar verirler, evlenmesine karar verirler attığı her adımda kararları verenler her zaman vardır...Bir başkası adına verilen kararlar da kadınları sosyalleşmeden hızla uzaklaştırıp duygularını ifade etmekte zorlanan bağımlı kişilik olmasına neden olur...Zaman hızla değişir çevreye uzaktan bakan kadın kendisinin epeyce geride kaldığını fark ettiği anda ufacık da olsa ilerlemek yolunda adım atmaya başlar ancak bu küçücük başkaldırı kadının sonu olur...Gerekçe namus cinayetidir, suçu ise kendisine verilmeyen özgürlük hakkından bir dirhem tatmak istemesindendir, insan olduğunun ayırdımına varmasındandır...

Hırsızlık, gasp, dolandırıcılık, sahtekarlık gibi nedenlerle yapılan cinayetlere namus cinayeti denilmez...Namus sadece kadına tanınmış bir olgu olduğu için ancak kadın ölümlerinde namus cinayetinin adını duyarız...Cinayetin bir insanın canına kastedecek kadar vahşi bir eylem olmasına rağmen hala sebepler aranması da çıkmazlara götürür bizi...
Namus çok geniş bir kavramdır toplumu ayakta tutan mihenk taşıdır ancak sadece kadınlar değil o toplumu oluşturan tüm bireyleri de içine aldığı takdirde anlamlıdır ve bu kavramın doğruluk, dürüstlük gibi ögeleri de barındırdığı unutulmamalıdır...Ancak kadının tüm hak ve özgürlüklerini kısıtlayıp birey olmasını engelliyorsak hala mecliste bizleri temsil eden vekillerimizin sayısı dünya normlarının bir hayli gerisinde kalıyorsa düşünmemiz gereken çok şey var demektir.​

M

mavibalina2012

Guest
TÖRE CİNAYETLERİNDE BÖLGELER Mİ ETKİLİ, TAHSİL Mİ...

Kadın cinayetlerinde töre kavramımız ayyuka çıkarken bir de kentleri ilave ettik dar bakışlarımıza...Töre cinayetlerini bölgeler bazında ele aldık hatta bazı illerimizi bu anlamda suçladık...Bir de baktık ki bu cinayetlerin illeri o kadar dağınık ki, yani dar alanda kısa paslaşmalar yapıyoruz filmdeki gibi...

Kadın cinayetleri sürüyor çünkü bu anlamda suçlu aramaktansa çözüm önerileri sunmak daha gerçekçi ve geçerli yol...Kadınların hayatımızın her kesiminde yer alma isteklerini defalarca tekrarlasak da Mecliste bizleri temsil eden kadın vekillerimizin sayısı yok denecek kadar az...Yani sorunlarımız bir nevi havada kalıyor hangi partiyi temsil ederse etsin hemcinslerimizin sayısı arttıkça sorunlarımızda azalacak...

Gittikçe artan bu sorunlar ve cinayetler eğitimle çözülecek kuşkusuz sadece eğitimle...Eğitim ve öğretim kavramlarını bir türlü ayırt edemediğimizden eğitim denince öğretim unsuru olan tahsil geliyor aklımıza...Eğitim her zaman ailede başlar o nedenle öncelikle cinsiyet ayrımları yapılmamalı...Doğru ve yanlış kavramları öğretilmeli...Erkek ve kız çocukları diye ayırmadan her birine sorumluluk verilmeli, cinslerin birbirinden üstün olmadıklarını bilerek yaşamaları sağlanmalı...

Adı bile korkunç olan cinayetler son bulmadıkça defalarca da olsa konuyu tekrar tekrar işleyeceğim...Veryansınlarımız, mücadelemiz nefes aldığımız ve insan kaldığımız müddetçe de devam edecek...

Tekerlekli Sandalye