Kadir gecesi okunacak dualar

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
İslam alemi için “bin aydan daha hayırlı” gece olarak nitelendirilen kadir gecesi ALLAH CC Tarafından kuranı kerimin Cebrail aracılığıyla Peygamber efendimize vahyedilmeye, indirilmeye başladığı geçedir.
Kuranı kerimde ayetlerde kadir gecesi şu şekilde geçmektedir.

• 1) Biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.
  • 2) Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
  • 3) Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
  • 4) O gece melekler, yanlarında o ruh (emir) olduğu halde Rablerinin izniyle her bir emir için inerler..
  • 5) O, tanyeri ağarıncaya kadar esenlik gecesidir.

Kadir Gecesi hangi duaları okumalıyız?

Hz. Aişe (r.ah) söyle anlatiyor: “Ey Allah’in Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? diye sordum. Resulüllah (s.a.v):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî ” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Anlamı; Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet

BİSMİLLAHİ'R-RAHMANİ'R-RAHîM

Ey talihsizlerin sığınağı, Ey âcizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı!

İçinde bulunduğumuz bu Kadir Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ya Rabbi, İlahi yarabbi
İbadetlerimi kabul et Ya Rabbi, günahlarımı affet Ya Rabbi, Bana ve aileme lütfettiğin, bahşettiğin, nasip ettiğin, ihsan ettiğin, bütün nimetler için sana hamd-ü senalar olsun ya Rabbi

Ya Rabbi, İlahi yarabbi,
Bana herşeyin iyisinden hayırlısını nasip et Ya Rabbi. Sana karşı nankör olmaktan ve sana isyan etmekten yine sana sığınırım İlahi. Günahlarımı bağışla, hata ve kusurlarımı ört Ya Settar.

İlahi Ya Rabbi,
Bana ve aileme sağlık ve afiyet ver, bizleri her türlü kötülükten, fenalıktan, kötü insanların şerrinden, şeytanın şerrinden, şeytanlaşmış insanların şerrinden, görünür görünmez kazalardan belalardan, afetlerden, musibetlerden, acizlikten, miskinlikten, tembellikten, yaşlılık zamanımda bunamaktan, korkaklıktan, cimrilikten ve insanların kahrını almaktan muhafaza et Ya Rabbi.

Ya Rabbi İlahi Ya Rabbi,
Bu dünyada islam üzere müslüman olarak yaşyıp, islam üzere müslüman olarak ölmeyi nasip et Ya Rabbi.

Ya Rabbi
Evlatlarımı bana hayırlı evlatlar olarak bağışla, evimi ve ailemi geçindirmekten, onların ihtiyaçlarını karşılamaktan, evlatlarımı okutup islam üzere yetiştirmekten beni aciz ve mahrum bırakma Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi
Beni, ailemi, yakınlarımı ve bütün müslümanları koru Ya Rabbi. Dertlerimize deva, hasta olanlarımıza şifa, öğrencilerimize hayırlı başarı, çalışanlarımıza helalinden bereketli kazanç, bekarlarımıza hayırlı kısmet, evli olanlarımıza huzur ve mutluluk, yaşlılarımıza kolaylık ve sabır, borçlu olanlarımıza ferahlık nasip et Ya Rabbi.

İlahi,
Bütün günahlarımla geldim huzuruna, ben kulunum, sen Rabbimsin, ben acizim sen güçlüsün, Bu mübarek ayda, bu mübarek gecede kendi aczimin farkında olarak senin yüce makamına başımı koydum, senin sonsuz rahmetine ellerimi açtım. Ver Ya Rabbi bana da rahmetinden ver, sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affet Ya Rabbi.

Allahım,
İnsanî değerlerin hor görüldüğü, dînî düşüncede kırılmaların yaşandığı, her tarafta başı boşların gürültülerinin duyulduğu günümüzde, başka bir şey değil, bizleri gönül insanları eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

Mübarek Ramazan hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

EFENDİMİZ HAZRETİ MUHAMMED'E, AİLE EFRADINA VE O'NUN BÜTÜN ARKADAŞLARINA SALÂT U SELAM EDEREK BUNLARI SENDEN DİLENİYORUZ;

DUALARIMIZI KABUL BUYUR YA RABBİ!

AMİN VE'L-HAMDÜ LİLLAHİ RABBİ'L-ALEMİN

KADİR GECESİ İBADETLERİ PEYGAMBERİMİZ NE YAPARDI?

Allah Resulü (sas) bu geceyle ilgili olarak bizlere şunları söyler: “Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir Gecesi'nde kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır." buyurur. Demek ki, bu geceyi değerlendirmenin birinci şartı kalkmak, yani gafletle geçirmemektir. Allah Resulü (sas) namaz kılmış, Kur'an okumuş, dua ve tefekkürde bulunmuştur. Yine Allah Resulü (sas): “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan ondan nasibini almıştır." buyurur.

Nihat Hatipoğlu’nun kadir gecesi duası

Tekerlekli Sandalye