Kalça eklem ağrısı tecrübesi olan var mı?

Safak_k

Üye
Üye
Yaklaşık üç buçuk ay önce sabah kalktığımda sağ bacağımda basmada zorluk vardı.Topallıyordum. Hemen otropedi hekimine gittim. Doktor röntgen filmine baktı ve "total kalça protezi takacağız" dedi.
Bir başka doktora gittim. Öncelikle ilk filmi beğenmedi. "Net değil" dedi. Yeniden çekildi. İkinci filme baktı ve "hafif bir eklem daralması var. Fakat yaşınız kalça replasmanı için genç, fizik tedavi, baston kullanmımı vs. ile idare edin. Sizinle aynı durumda olup hastalığının farkında olmayan çok kişi var" dedi. Bu arada fizik tedavi doktoruna gittim. Doktor MR dahil epey tetkik istedi. Fakat yeniden ortopedistin beni görmesini istedi.

Yeniden bu defa başka bir ortopediste gittim. Bu ortopedist de total kalça protezinin gerekli olduğunu söyledi.
Üçüncü ortopedi hekimim aynı zamanda amaliyat olmayı öngördüğüm hekimdi. Bütün tetkikleri inceledi. Nedeni belli olmayan kalça eklemi harabiyetine bağlı eklem sorunu yaşadığımı, belki geçmişte avesküler nekroz hastası olduğumu, ama artık bu evreyi geçmiş bulunduğumu, protez ameliyatının tek seçenek olduğunu söyledi.

Bu arada bir aydan fazla zaman geçmiş ve bende farklı bir ağrı da başlamıştı. Bu ağrı ilk başlarda üç-dört günlük aralıklarla ve akşam saatlerinde (akşam saat 7-11 arası) geliyordu. Tam kasık bölgesinde bir ön belirti vermeden, aniden başlayan, çok güçlü bir ağrı. İlk zamanlarda hareket etmeye, ayağa kalkmaya kalkışmadıkça ağrı "perişan etmiyordu". Bu ağrı başladığında ayağımı yerden milimetre mertebesinde kaldıramıyor, asla sağ bacağımın üzerine basamıyordum. Ağrı, ağrı kesici ilaç alsam da almasam da değişmiyor, 10-12 saat sonra azalarak geçiyordu. Bu ağrı varken aynı zamanda uzanamıyorum. Ağrı geldiğinde yapabildiğim tek şey oturmak.

Tam ameliyat için hastaneye yatış yapmamadan iki gün önce, yani yaklaşık bundan üç hafta önce, bir akşam saat 11'de ağrı yine geldi. Ağrı kesicimi aldım, kımıldamadan oturmaya çalıştım. Fakat ağrı şiddetlendi. Ağlatacak kadar şiddetlendi. Sadece kasıkta ve kalçada değildi. Belin alt bölümüne, kuyruk kemiğinin oralara yayılmıştı. Ayrıca kasıkla diz arası bölgeye de yayılmıştı. Bir iki saat hüngür hüngür ağlayarak azalmasını bekledim. Tersine arttı. 112'yi aradım. "Kanama, kırık gibi şikayetim yok. Fakat dayanılmaz ağrım var, tek adım atamıyorum, beni hastaneye nakleder misiniz?" dedim. Geliriz dediler. Geldiler.

Hastaneye gittim. Biri enjeksiyonla diğeri damar yolundan iki ağrı kesici yapıldı. Biraz bekledim, ağrı geçmedi. Doktor da şaşırdı ve morfin verdi. Morfin de ağrıya "hiç" fayda etmedi. Acil hekimi ortopedi, beyin cerrahi, ve nefrolojiden konsültasyon istedi. Tomografiler, röntgen filmleri, kan tahlilleri vb. istendi. Bir şey çıkmadı. Sadece ortopedist tesadüfen ilk gittiğim hekimdi ve aynı şeyi söyledi: Derhal ameliyat.

Ertesi gün ameliyatı planladığımız doktora gittim. Bana "bu ağrı kesicilere dirençli kalça eklemi ağrısı olmaz." dedi. Beyin cerrahiye bir daha gitmemi önerdi.

Forum üyelerinden ricam şu: Beni yaşadığım bu ağrıların benzerini yaşayanlar var mı? Ağrı gündüz gelmişse hafif, gece gelmişse çok şiddetli. Kalça ekleminin ön tarafında, kasık bölgesinde aniden başlıyor. Genelde üç-dört günde bir geliyor. Sadece son iki ağrı üst üste geldi. Ağrı geldiği anda sadece oturabiliyorum. Bacağı oturduğum yerden yukarı kaldırmak imkansız hale geliyor.Gece ağrıları belin alt tarafına ve kalça ile diz arasındaki bölgeye de yayılıyor. Ağrı uyuduğum sırada hiç gelmedi. Yani uykudan uyandırmadı. Fakat ağrı gelmişse uyumak imkansız. Ağrı en güçlüleri dahil ağrı kesiciler ile geçmiyor. Ortalama 12 saat sonra ağrı diniyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben değil ama bir arkadaşım benzer sorunları yaşıyor. Yaşınız kaç bilmiyorum ama bahsi geçen arkadaşım 60 yaşında onada kalça protezi önerisinde bulunuldu. O ameliyat olmadı DR u ameliyatı ne kadar geçiktirirsen o kadar iyi olur demiş. O emekli olduğu için kendisini çok yormuyor yormadığı zaman ağrıları dayanabilir boyutta. Sizde durum nedir bilemiyorum.

Safak_k

Üye
Üye
Yaşım 50.
Doktorlar bana da aynısı söyledi, mümküse ertelememi istediler ama aynı zamanda artık ameliyat olmamın şart olduğunu da söylediler. Tuhaf olan şu: Ağrı nöbetimin geldiği gün sağ bacağımla bağlantım kopuyor. Bacak adeta fenç oluyor. Ertesi gün bastonla yürüyebiliyorum. Ama bir gün öncesinin travmasından izler de kalıyor. Bir gün sonra ise bastonsuz yürüyecek kadar iyi oluyorum (tedbirli davranıp, bastonsuz yürümüyorum). Ağrı bir daha gelene kadar da böyle devam ediyor. Tabii ki koşamam, hoplayıp zıplayamam ama ağrı nöbetinden sonraki ikinci gün yürüyüşümden bende bir sorun olduğu anlaşılamaz. Ne zaman yeni nöbet geliyor, fiilm bir daha başa sarıyor.
Bu nöbetleri bir şekilde "ayda bir"e falan indirebilmenin bir yolu olsa, ben de bir süre erteleyeceğim. Çünkü her ne kadar protezlerin ömrü 20-25 yıl diye yazsa da internet sayfalarında, doktorlar yüz yüze görüşmelerde 10-15 yıl diyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet aynen söylediğiniz gibi protezlerin bir ömrü var. O yüzden ameliyat ne kadar geç olursa o kadar iyi.

Murteza

Üye
Üye
Forum üyelerinden ricam şu: Beni yaşadığım bu ağrıların benzerini yaşayanlar var mı? Ağrı gündüz gelmişse hafif, gece gelmişse çok şiddetli. Kalça ekleminin ön tarafında, kasık bölgesinde aniden başlıyor. Genelde üç-dört günde bir geliyor. Sadece son iki ağrı üst üste geldi. Ağrı geldiği anda sadece oturabiliyorum. Bacağı oturduğum yerden yukarı kaldırmak imkansız hale geliyor.Gece ağrıları belin alt tarafına ve kalça ile diz arasındaki bölgeye de yayılıyor. Ağrı uyuduğum sırada hiç gelmedi. Yani uykudan uyandırmadı. Fakat ağrı gelmişse uyumak imkansız. Ağrı en güçlüleri dahil ağrı kesiciler ile geçmiyor. Ortalama 12 saat sonra ağrı diniyor.

Bende de 10 yıl kadar öncelerinde kalça ve diz eklemlerinde ağrı olmuştu. Baltalimanı Kemik Hastanesi'nde bir şey bulamamışlardı.
Sağ dizim daha fazla güçsüzleşmişti. 1,5 yıl topalladım, ağrı kesicilerle idare etmeye çalışıyorum.

Sonra, EFT Duygusal Arınma Teknikleri diye bir kitaptaki tekniği ağrıya denemiştim.
İlk uygulama ardından öfke duygusu belirdi, öfkeye uyguladım.
Sonra üzüntü ortaya çıktı, ona da uyguladım, başka duygu çıkmadı.
Toplam 5 dakika sürmüştü uygulama.

Ertesi gün ağrılar tavan yaptı, sonraki gün de ağrıdı, 3. günden sonra tamamen kayboldu, bir daha da ortaya çıkmadı çok şükür.

Ağrılar başlamadan 1 ay kadar önce, birkaç 50 Kg'lık çimento taşımıştım ve 1-2 hafta sonralarında, içime attığım bir öfkelenme ve dışa yansıtmayıp içime atma ile şiddetli üzülme durumum olmuştu.
Büyük olasılıkla bunlar neden olmuştu ağrı ve güç kaybına.

Tekerlekli Sandalye