Kalça protezi olupta ÖTV indirimden faydalanan varmı?

hunsal71

Üye
Üye
Merhabalar,Ben 2017 Ağustos ayında vergi indiriminden faydalanmak için sağlık kuruluna girdim.İki kalçama total protez takıldı.Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyonumda vardı.Ortopedi %34 Dahiliye %35 oran verdi.Toplamda %57 engelli raporu verildi.Ankaraya giden rapor %57 olarak onaylandı.Şükür emekliliğe hak kazandık.Buraya kadar her şey normal.Ancak ben 2017 Ekim ayında ortopedik engelimden dolayı ötv indirimli araç almak için İl sağlık müdürlüğünde komisyona girdim.Buradaki doktorlar ve mühendisler gibi bilir kişi heyeti rapora"özel tertibatlı araç kullanmasına gerek yoktur"İbaresi ekleyip bana olumsuz yani normal araç kullanabilir teşhisi koydular.Şunu sormak istiyorum kalça protezi olupta ötv indiriminden yararlanan arkadaşlar var mı?Rapora İtiraz edeceğim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19383]hunsal71[/MENTION] Kalça protezi nedeniyle ÖTV den yararlanan olduğunu hiç duymadım. Konuyla alakalı başka tecrübesi olan arkadaş varsa yazsın lütfen

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhabalar,Ben 2017 Ağustos ayında vergi indiriminden faydalanmak için sağlık kuruluna girdim.İki kalçama total protez takıldı.Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyonumda vardı.Ortopedi %34 Dahiliye %35 oran verdi.Toplamda %57 engelli raporu verildi.Ankaraya giden rapor %57 olarak onaylandı.Şükür emekliliğe hak kazandık.Buraya kadar her şey normal.Ancak ben 2017 Ekim ayında ortopedik engelimden dolayı ötv indirimli araç almak için İl sağlık müdürlüğünde komisyona girdim.Buradaki doktorlar ve mühendisler gibi bilir kişi heyeti rapora"özel tertibatlı araç kullanmasına gerek yoktur"İbaresi ekleyip bana olumsuz yani normal araç kullanabilir teşhisi koydular.Şunu sormak istiyorum kalça protezi olupta ötv indiriminden yararlanan arkadaşlar var mı?Rapora İtiraz edeceğim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
[MENTION=19383]hunsal71[/MENTION],

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bugüne kadar kalça protezi olup da ki çift taraflı dahi olsa ÖTV indiriminden faydalanan ortopedik engelliyle hiç karşılaşmadım. Mantıken düşünüldüğünde bu rahatsızlığın özel tertibat kullanımına gerek duyulmadığını eminim sizde düşünmüşsünüzdür. Üzgünüm ama ötv indiriminden faydalanmak için gerekli şartları oluşturan bir durumumuz yok . Benim asıl sormak istediğim noktada asıl siz bana yardımcı olabilir misiniz?

Ben de yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim ve umarım ki siteye yeniden girip bu satırları okuduğunuzda bana bir umut verebilir misiniz?

2013 yılında sağ kalça protezi ameliyatı oldum. O tarihte aslında çift taraflı olmam gerekiyordu ama kalp rahatsızlığımdan dolayı aynı anda iki tarafı kaldıramayacağımı düşündüler. Sorum şu; İki taraftan yapılan protez sonrasında bacaklar gerçekten eşit uzunlukta oluyor mu? Yürürken aksama yada hareket kısıtlılığı oluyor mu? Ve aslında en çok merak ettiğim iki tarafta yenilendiği için daha sağlıklı bir yaşama kavuştunuz mu?

Yanıtlarınız her nasıl olursa olsun benim son çarem bu ameliyatı geçirmek olacaktır ama yine de ilk defa çift taraflı kalça protezi olan biriyle karşılaşınca sormadan duramadım :(

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

hunsal71

Üye
Üye
Merhaba,Sizede öncelikle geçmiş olsun.Ben ötv indirimi için çift taraflı kalça protezi olupta indirim alan arkadaşı formlarda okudum.Ancak bu haberi okuduğum formu hatırlamıyorum.Buraya yazma amacımda benim durumumda olupta ötv indirimi alan arkadaşlar ile irtibata geçmek.Raporda "otomatik araba kullananabilir"ibaresi ve buna karşılık gelen kodu rapora yazması yeterli.Otomatik araç özel tertibata giriyor.Kalça protezi olupta hareket kısıtlılığı olmaması söz konusu değil.Kaldı ki büyük şehirde yaşayan birisi olarak 1 saat trafikte dur kalkta debriyaj basmak kolay olmasa gerek.Devlet hastanesi bana %34 ortopedik engelli raporu veriyor.Neye göre veriyor o zaman?
Şimdi gelelim sizin konuya.Benim 2016 Aralık ayında yani yaklaşık 1 yıl önce özel bir hastanede iki kalçama da aynı zamanda protez takıldı.Ameliyattan önce hayatım zindandı.Yaşım 46 olduğu için biraz idare edeyim dedim 1 yıl ertelettim amaliyatı.Boşuna çekmişim ağrıları 1 ay gibi bir sürede ağrılardan kurtulup,normal yaşantınıza dönüyorsunuz.Fakat hiçbir zaman kendinizi eskisi gibi sağlam hissedemiyorsunuz.Attığınız her adıma ve kilolalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.Bir bacağın uzun kısa olması söz konusu değil.Hatta bacağın biri kısa ise onu bile diğeri ile eşit seviyeye getiriyorlar.Yürüyüşünüzde hiç değişiklik olmuyor.Hoplayıp zıplamayacaksınız.Onun dışında hafif sporlar yapabilirsiniz.Bisiklete binme,yürüyüş gibi.Çok hareketli bir yaşam tarzını unutun.Siz proteze nekadar iyi bakarsanız oda size o kadar uzun gider.Dışardan bakıldığında kimse sizde protez olduğunu anlamaz.Ağrılarınız dayanılmayacak gibi ise hiç durmayın.Er yada geç o ameliyatı olacaksınız.Bende sizin gibi çok araştırdım ama son çare ameliyat oldu.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam hunsal71,

Benim 2016 Aralık ayında yani yaklaşık 1 yıl önce özel bir hastanede iki kalçama da aynı zamanda protez takıldı.Ameliyattan önce hayatım zindandı.Yaşım 46 olduğu için biraz idare edeyim dedim 1 yıl ertelettim amaliyatı.Boşuna çekmişim ağrıları 1 ay gibi bir sürede ağrılardan kurtulup,normal yaşantınıza dönüyorsunuz.Fakat hiçbir zaman kendinizi eskisi gibi sağlam hissedemiyorsunuz.Attığınız her adıma ve kilolalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.Bir bacağın uzun kısa olması söz konusu değil.Hatta bacağın biri kısa ise onu bile diğeri ile eşit seviyeye getiriyorlar.Yürüyüşünüzde hiç değişiklik olmuyor.Hoplayıp zıplamayacaksınız.Onun dışında hafif sporlar yapabilirsiniz.Bisiklete binme,yürüyüş gibi.Çok hareketli bir yaşam tarzını unutun.Siz proteze nekadar iyi bakarsanız oda size o kadar uzun gider.Dışardan bakıldığında kimse sizde protez olduğunu anlamaz.Ağrılarınız dayanılmayacak gibi ise hiç durmayın.Er yada geç o ameliyatı olacaksınız.Bende sizin gibi çok araştırdım ama son çare ameliyat oldu.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Yardımcı olmak ne kelime beni cesaretlendirdiğiniz için çok teşekkür derim. Boşuna uzatmanın anlamı olmadığına karar verdim ve yaşamım daha fazla çekilmez hale gelmeden bir an önce ameliyat olmak için başvurumu yapmış bulunuyorum.

Beklemek, hayatı ertelemektir! sözünden yola çıkarak karar almamı kolaylaştırdığınız ve beni cesaretlendirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Sağlıklı günler dileğimle,

Tekerlekli Sandalye