Kalça protezi takılacak, rapor oranım kaç olur?

musto_kara

Üye
Üye
Son 1 ayda hayatım tamamen değişti bana yardımcı olursa çok sevinirim.Benim kalçamın 2 tarafınada protez takılacak bununla beraber bende bel fıtığı ,boy fıtığı,sol kulağımın içinde delik, sağ kulağımda %20 işitme engelli,düz tabanlık var bunlarla birlikte benim engenllik raporum tahminen kaç çıkar?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çift taraflı kalça protezi takılıpta %50 oranında rapor alanlar var. Fakat bu oran herkes için geçerli değildir. Kişinin durumuna göre özür oranı değişir. Sakatlık Ornı cetvelide bunu diyor zaten.
"3.8. TANIYA DAYALI DEĞERLENDİRMELER
Bazı durumlarda fizik muayene bulgularından ziyade sadece tanıya dayanılarak özürlülük yüzdesi hesaplanması gerekli olabilir. Örneğin başarılı bir kalça replasmanından sonra kişinin fonksiyonları yeterli olsa bile, mutlaka bir takım kısıtlılıklar yaşayacaktır. Bu durumlarda hastanın genel durumunu fizik muayene bulgularının mı yoksa tanısal kriterlerin mi daha iyi tanımlayacağı konusunda hastanın lehine düşünerek karar verilmelidir. " Ayrıca diğer saydığın hastalıklar içibde ayrı ayrı oran verilip baltazar formulüyle birleştirilir. Benim tahminim %60-70 oranında bir rapor alırsın...

musto_kara

Üye
Üye
Ben 22 yasındayım neler yapıcagımı tek başıma karar vermek çok zor peki %60-70 ile yapabılırım ?

musto_kara

Üye
Üye
%60-70 ile kamuda çalışmaya veya iş olanakları neler....daha doğrusu nelerden faydalanabiliyoruz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam musto_kara,

Çok geçmiş olsun dileklerimle...22 yaşındasın ve çift taraflı kalça protez ameliyatı için kararlımısın? yani çok mu acil olman gerekiyor? Kusura bakma çok şaşırdım benimde olmam gerekiyor ama senin yaşın çok erken geldi bana...Eğer olursan sonrasında en az % 50 engelli raporu alabilirsin...

musto_kara

Üye
Üye
Doktorumda yasımın erken oldugunu söyledı ama agrın varsa hmen yapabılırız dedı bende ne yapacagıma karar veremedım mesela dun agrım yoktu ama bugun yürürken zorluk çekıyorum.... ameliyatta sonra %50 alırsın derken ne demek istediiniz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Soruna cevap olarak aslında rapor oranı demek istedim. Yani sadece çift taraflı kalça protez ameliyatı sonrası alacağın sağlık kurulu raporu en az % 50 olacaktır ama işitmeyi eklemeyi bilemiyorum. Çok ama çok gençsin daha kardeşim aslında oğlumun yaşıtısın yani :( inanılmaz üzüldüm adına...çok şeye karar vermen lazım, ağrıya dayanma gücü herkesin farklıdır ama 22 inanılmaz erken bir yaş ameliyat için. Bana kalırsa sen şimdi bırak raporla ilgilenmeyi de önce bu ameliyatı çok ama çok iyi araştır tabii ki ailenle birlikte karar vermelisin...Engelli raporu nasıl olsa almak istediğinde alırsın da önemli olan hayatına nasıl bir yön vermek istediğin? engelli raporuyla bir çok hakkın olacaktır mutlaka ama ben senin iyileşip bir şekilde engelli olmamanı çoooooook isterim. Önce sağlık yani...Çok geçmiş olsun oğlum çok...

musto_kara

Üye
Üye
Yardımlarınız ve iyi niyetinizden dolayı çok teşekkür ederim... Aslında benımde amacım hayatıma düzenli bir şekilde yön vermek... Ege üniversitesinde turizm otelcilk okuyorum fakat okulum bergamada masraflar artıncada okula devam edemıyorum suanda tavukcuda calısıyorm burdakı işte ağır oldugunda ayakta durmakta n hem belım hem ayağımdan sorun yasıyorum ...Suanda bakarsanız bı vasfım yok yanı güzel bir işte çalışma olanagım 0 gibi gözüküyordu...Hastalııgımı ögrendıkten araştırmalara başladım ve engellı raporu aldıgmı ögrendım... %40-50 civarında rapor alırsam kamuda calısabılecegımı ögrendım o yuzden benım öncelıgım önce guzel bır iş le nasıl hayatımı kurtarırm kusura bakmayın sıcaklıgınızla bıraz fazla yazdım göruşlerınızı yazarsanız çok memnun olurum...[/U][/U][/U]

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Kardeşim,

Engelli raporun olursa daha kolay iş bulabilirim diye düşünüyorsun anladığım kadarıyla ama unutma ki her engelli iş bulabilir diye bir kural yok. Tabii ki bir takım ayrıcalıkların ve sana sağlayacağı yararlar olacaktır sağlık raporunu aldığında ( ne saçma bir cümle oldu ama doğru engelli raporu almak demek senin rahatsızlığının bir şekilde heyet tarafından kabul edilmesi ve sonuçta işgücü kayıp oranının tespit edilmesi demektir. ) ama bunların içinde en önemlisi senin kamu ya da özelde hangi kısım olursa yapacağın işin sana uygun olmasının sağlanması olacaktır yani rahatsızlığına aykırı bir işte çalıştırılamazsın bu da seni koruyan tarafı ama ille de bir işe yerleşeceksin diye bir kural da yok anlatmak istediğim tam olarak bu.

Özel sektör için İşkur ve engelli alım ilanlarına bakarsın rapor aldığında,
Kamuda ise ömss gibi sınavlar ve diğer kamu kuruluşlarının kendi düzenlediği sınavlara da başvurabilirsin raporun olunca.

Sonuçta;
Her engelli raporuna sahip olan ki bu oran % kaç olursa olsun kamuda iş bulacak diye bir şey yok ne yazık ki...tabii ayrıcalıkların olur ama bu rapor iş garantisi değildir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Raporunda özellikle yazacaklardır..'' ayakta ve ağır işlerde çalıştırılamaz '' diye... O kadar çok engelli sağlık kurulu raporu gördüm ki artık ezberlemişim yani :( işte bu cümle senin yararına olacak ve ssk lı ya da kamuda sana verilecek işin seni yormayacak, rahatsızlığını arttırmayacak şekilde düzenlenmesini sağlayacaktır...

Söylemesi en zor tarafı da aslında sen bu raporu şimdi de alabilirsin, ameliyattan sonra da...yani ameliyat olmadan önce alırsan sana katkıları çok daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. En azından kendin çalışmaya başladığında eğer şansın iyi giderse ki inşallah Allah sana güzel kapılar açacaktır, çalışırken ki işini seversen bir şekilde ağrılarının azaldığını da farkedersin bu da sana ameliyat zamanını geciktirmen de yardımcı olur...

Bana istediğin kadar yazabilirsin, çekinmene hiç gerek yok burada öğrenmek istediklerini öğrenmekte zorlanmazsın. Diğer yöneticilerde çok yardımcı olacaktır. Her şey gönlünce olsun...kafan karışmasın...sana yardıma hazırım...

Sağlıcakla kal,

musto_kara

Üye
Üye
Anlıyorum ama aklıma başka bı çare kendım bı iş bulmaya kalksam elımde bı meslek olmadıgı ıcın saglıgıma uygun iş bulmakta zor olucak dıye böyle bırseye başvurmak zorundayım gıbı hıssedıyorum bıde duzgun bı işe gırmek ıcınde askerlıkte yapmak gerek oda olamdıgı için kafam allah bullah düşünmem gereken ailemde var suanda calısırken onlarada yardım edıyorum

Suanda gercekten ne olcak be bıtcek tahmın etmek benım ıcın cok zor....

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aslında en gerçek ve doğru olanı düşünmüşsün ama bu yolun geri dönüşü de yok yani bir kere engelli raporu aldın mı herşey o yolun akışına göre akıp gidecektir. Sen benim engelimi kabul etme ve bu şekilde çalışabilmem için işkura başvuruşumu hatırlattın bana...doğuştan engelli değilim ben de...yıllar sonra iş hayatına dönmeye karar verdiğimde işkura başvurdum ama önce sağlıklı işlerde çalışamayacağım için engelli raporu almam ve ancak bu rapor sayesinde bana iş bulabileceklerini söylemişlerdi. Sen de şimdi aynı noktadasın....Aslında çok doğru bir karar ama zor günler de seni bekliyor...tamam sana rapor işini anlatayım o halde...askerlikten de muaf olacaksın zaten...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
1- Rapor için rapor vermekle yükümlü hastaneye (en yakını olursa çok daha iyi olur senin için) başvurursun, günlerce sürse de sonuçta hiç bir ücret ödemeden o raporu alırsın ve tüm bölümlere girersen ki hem sağlık taraması gibi olur hem de toplam oranda daha yüksek bir sonuç çıkar. Ortopedi ve kulak burun boğaz dışında da bölümlerden geç bence...Ortopedide özellikle kalça olduğu için çok fazla röntgen çekmek isteseler de dayan, katlanmaya çalış özellikle kurbağa şekline canın acısa da en iyi kalçanın görüntüsü o pozisyonda alınıyor :(

2- Aldığın raporla sana en yakın işkura müracaatını elden kendin yap, orada sana iş analizleri de yapılır ve senin için en uygun işi bulacaklarına eminim :)

3- Askerlik konusunu inan bilmiyorum ve aslında çok da merak ediyorum öğrenirsen bana da haber ver. Acaba önce askerlik yoklaması, muayenesi mi yoksa önce raporu alıp onu göstermen yeterli oluyor mu? İnan bu konuyu hiç bilmiyorum...

Raporu aldıktan sonra bu siteden sana raporun sağladığı hakları gönderebilirim, ilgili linkleri açıp okur ve yapman gerekenleri yaparsın zaten...

marcus_oredius

Üye
Üye
askerlikte genelde gata yetkili kurumdur. bilhassa cem uzan skandalından sonra kendileri kontrol ediyorlar. ancak diğer kurumların belgelerine hiç bir şekilde rivayet edilmiyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Marcusss yetişşşşş bana askerlik konusunu anlatabilir misin? yani bu arkadaş askerlik yapamaz orası kesin ama nasıl olacak yani askere gitsin de onlar mı rapor verir yoksa raporu alıp da hiç mi gitmesin?

Devlet askerlik çağına gelmiş ama rahatsızlığından dolayı askerlik yapamayacak durumda olan Türk gencini tedavi etmek zorundadır diye bir madde var mı? olması lazım değil mi?

Benim gönlüm bu kardeşin ameliyatını devletin askerlik döneminde karşılaması , devletin tüm askeri hastanelerde tedavisini en iyi koşullarda gerçekleştirmesidir :) bu mümkün olabilir mi?

marcus_oredius

Üye
Üye
öm dediğim gibi askerlik şubesinden gataya sevk ederler. eğer askere gönderilme tarihinden sonra yaparsa daha problemli olur. askerlik şuybesinden yoklama eri altında sevk ile gönderildiği gata hastanesinde muayene edildikten sonra bir iki gün misafir ederler. ( rapor konsey tarihleri var her hafta ) orada diğer bölüm doktorları muayene eder ve durumuna göre uygundur veya uygundeğildir ibaresi verilir. iki kalça da problem olduğundan askerlikteki bedensel egzersizleri yapamayacağından benim görüşüm uygun değildir. ibaresi verebilirler.

musto_kara

Üye
Üye
ben pek anlayamadım kusura bakmayın nasıl yapmalıyım

musto_kara

Üye
Üye
Ben suanda tecciliyim teciliyim bozdurduktan sonra askerlık subesıne gıttıgım zman mı almam gerekıyo

Tekerlekli Sandalye