Kalça protezi ve başka özürlerim var?

ASGOKCE

Üye
Üye
MERHABA ARKADAŞLAR,

2 Mayıs'ta Heyete gireceğim, Trafik kazasından dolayı sıkıntılarım var. Daha önce çeşitli forumlara durumumu yazdım ama hiç kimseden doğru dürüst cevap alamadım. Aşağıda yazdığım sorunlarıma ne kadar rapor alabilirim.

2012 yılında geçirdiğim trafik kazasından dolayı, sol kalçam kırıldı, Ön göğüs kemiklerim kırıldı, sağ el serçe parmağım kırıldı. 2013 yılı Mayıs ayında Total Kalça Protez ameliyatı oldum. Kazada Sol Motor sinir ağır hasar gördüğünden dolayı Düşük ayak var. Sol Baldırda 5 cm incelme var. Reflex afo kullanıyorum. Sol dizimden aşağıda ciddi güçsüzlük var. Dizden aşağıda ve özellikle ayak bileği ve parmaklarda ciddi renk değişikliği var. Kazadan sonra 5 ay Traksiyonda kaldığımdan ayak bileğinin ve tabanın arka kısmı yatak yarasından dolayı geç iyileşti ve ödem mevcut. Ayak bileği oynamıyor hiç bir ayak parmağı kımıldamıyor. Sol diz altından ayak parmaklarına kadar deride ciddi sıkıntılar var. Fizik tedavi hastanesinde tedavi sırasında sol ayağım yandı.

Toplam 75 gün Fizik Tedavi Hastanesinde yattım Şubat sonunda çıktım Eylül 2014 tarihine randevu verdiler.
Sol dizim ancak 100 derecelik bir açı ile açılıyor. Sağ serçe Parmağım yanlış alçı yüzünden yanlış kaynadığından çok eğri duruyor.

Rapor için 2 Mayıs 2014 tarihine randevu aldım. Kalça Protez ameliyatım Balta Limanı hastanesinde oldu, düşük ayak için Tendon Transferi ameliyatı gündeme geldi ancak doktor EMG sonucuna göre olmaz dedi.

Özür oranı konusunda bilgisi olan arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Sağlık Kurulu hakkında da tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu söylediğiniz, saydığınız hastalık, sakatlıklara dayanarak kimse oran veremez. Zira bunların hiç birinin sakatlık oranı cetvelinde karşılığı yoktur. DR hastayı inceleyip hastalığın, sakatlığın vucutta bıraktığı etkiye bakarak oran belirler...

ASGOKCE

Üye
Üye
Heyete girdim, doktorlara gıcık oldum. Branş dotorlarına muayene olurken oran söylemiyorlar. İşlemler bittiğinde Sağlık kurulundaki memur, Bu oranla Özürlü Kartı alamazsın dedi. Nöroloji % 25 vermiş düşük ayak için, Ortopedi Total Kalça Protezi, Dizlerde Ankiloz, Ayak Parmaklarında şekil bozukluğu, sağ el serçe parmak bozukluğuna hiç puan vermemiş. Cildiye % 5 vermiş. Gittim Ortopedi doktoruna özür oranı vermemişsiniz dedim. Baktı vermişim dedi. Gittim Sağlık Kuruluna memur yok oran vermemiş dedi. Ortopediye tekrar gittim. Sağlık Kurulunu aradı doktor ondan sonra tamam sen git sistemsel bir arıza var bilgisayara kayıt yapamıyorum kurul günü düzeltilir dedi. Heyete 6 Mayıs ta girdim. Puan verilmeyen özürlerim var dedim, Kurul başkanı; ya kardeşim tamam Özürlü Kartını verdik sana daha ne istiyon, git vergi indirimi için vergi dairesine de başvur dedi. 9 Mayısta alacağım raporu, ama bu heyet işlerine hiç ama hiç güvenim yok valla..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam ASGOKCE,

Yazdıklarını okuyunca şu an içimden gelen tek şey o kurul doktorunun idamını izlemek olurdu :( vay be ne doluymuşum... ben ki insanın yaşam hakkından yanayım ve her ne sebeple olursa olsun idama karşıyken demek ki içimde bir yerlerde kurulun heyet raporu acısı öylesine yer etmiş ki...senin adına ve seninle aynı durumu yaşamış olan, yaşayacak olan her engelli kardeşim adına çok üzgünüm ama hayat böyle bir şey ve karşındaki doktor hani bir zamanlar hipokrat yemini edebilmek için heyecanla tıp kitaplarını okuyup yutan, belki gecelerce uykusuz kalarak ders çalışan bir tıp öğrencisiydi ama işte gel gör ki insanlığın dersi yok, okulu da , diploması da yok...

Bu hayatta her şey olabilirsiniz doktor, mühendis, mimar, bankacı, gazeteci yada adı her neyse ama önce insan İNSAN olabilmeli, insana hele ki karşısındaki engelliyse daha insanca yaklaşmalı...

ASGOKCE

Üye
Üye
Raporu aldım, % 55 olan oran 47 ye inmiş. Nasıl bir yer burası ya. Oynuyorlar oranlarla. % 47 oranı özürlü kimlik kartı için yetiyor. Bu oranlar her yerde farklı çıkıyor.Bu oran calişma gucü tespitte % 70 oluyormuş. Bu ne tezat ya.

Tekerlekli Sandalye