Kalça ve Diz Protezi Hakkında Tüm Bilgiler

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Kalça ve diz eklemlerinde sorun yaşayanlar için tüm bilgileri yaşadığım tecrübeler doğrultusunda sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu konuda aylardır hatta ne ayları yıllardır nette araştırmalar yapıyorum. En iyi doktor hangisidir? En uygun hastane neresidir? Kesin Çözüm protez ameliyatı olmak mıdır? Bu iş maddi manevi büyük bir operasyon ve oldukça sıkıntılı bir süreç. Çok sayıda makale okudum, binlerce yerli yabancı video izledim. Kendimi çift taraflı kalça protezi olmuş bir hastadan ziyade sanki tıp alanında eğitim almış bir alaylı hekim misali görüyorum :) şaka bir yana arkadaşlar eklem ve kıkırdak aşınması dahil tüm hastalıkların ilerlemiş evresinde bu tür protez ameliyatları kaçınılmaz bir son oluyor. İyileşmeye çalıştığım bu dönemde bildiklerimi tümüyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

İstanbul. Bu ülkenin her alanda en gelişmiş 1. şehri derler demesine ama bence gerçektende sağlık alanında sayısız özel ve devlet hastanesiyle özellikle konumuz ortopedi olduğu için kurulmuş olan ortopedi merkezleriyle yurdun dört bir yanından gelen hastalara şifa dağıtan hocaların (Prof. ve öğretim görevlilerinin) çoğu bu şehirde. Hepsinin internette kendilerine özel web sayfaları var ve bu sayfalar aracılığıyla özellikle watsapp iletişim hattından mesajlaşarak hatta elinizde bulunan mr ve röntgen filmlerinizi yollayarak genel bir bilgi almanız mümkün. Randevu almadan önce de rahatsızlığınızın tedavisiyle ilgili bilgi alabiliyor ve yine bu iletişim yoluyla prof. lara dahi ulaşmanız mümkün oluyor.

Örneklerle;

https://www.fahrierdogan.com.tr/

Ortopedi ve Travmatoloji - Prof. Dr. Alper Gökçe

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı | Profesör Doktor Nejat GÜNEY

https://www.kireclenme.com.tr/

Önemli olan sizin için en doğru tedavi yönetimini uygulayacak olan en iyi doktoru bulabilmekse bu konuda araştırma yapmaktan çekinmeyin. İnternet çağında bilgiye ulaşmak son derece kolay ve sınırsız bilgilerin ışığında sizler kendiniz için neyin en doğru olacağına kendi iradenizle karar verebilmelisiniz. Ben sadece yol göstermek istedim.

Teknolojinin sayesinde yapılacak olan tüm işlemleri hatta ameliyatınızı bile önceden izlemeniz mümkün olduğundan şimdi sıra sizlerde. Çaresizsen çare sensin diyen Mevlana hepimiz için umut ışığı olabilecek tüm doktorların, uzmanlık alanlarıyla birlikte sayısız videosunu da youtubedan izleyerek bana göre umudu ayağınıza kadar getiriyor.

Aylarca internette araştırma yapan bir hasta olarak 2. kalça protez ameliyatını olmamı sağlayan tüm bilgileri bulduğum sayfaları sizlerle paylaşmak istedim.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Videolarla kendinizi daha kolay hazırlayabilirsiniz ama benim bildiğim ve söylemek istediğim tek gerçek var ki o da beyin olarak yeterince hazır değilseniz kesinlikle ameliyat olmayın. Ameliyat sonrasındaki süreç oldukça sabır ve güç gerektiren bir dönem olacağından psikolojik açıdan hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. İnsan kendini ne kadar iyi hazırlarsa hazırlasın benim gibi günün 18 saatini yoğun olarak çalışma hayatında geçiren biriyse bir anda ev mahkumu olmanın dayanılmaz buhranıyla karşı karşıya kalıyor. Biliyorum geçici bir süre ve yine biliyorum tüm bu sıkıntılara değecek ama işte gel gör ki benim sabırsız, telaşlı, deli dolu ruh halim ne evde kapalı kalmaya tahammül edebiliyor ne de yatakta yattığı uzun sürelere. Her şey beyinde başlıyor arkadaşlar ve tabii ki sizin gerçekten bu tür bir operasyona ne elzemle ihtiyaç duyduğunuza ki bunun en doğru kararını yine siz ailenizle ve hekiminizle birlikte karar veriyorsunuz.

Faydalı olabilecek tüm videolar ki artık izlemekten ezberlediğim için onların size de faydası olacağı inancımla;

Doktorları gerçekte videolarda izlediğinizden biraz daha yaşlı buluyorsunuz karşılaştığınızda ama hepsi birbirinden deneyimli ve gerçekten bu alanda uzmanlaşmış Prof.lar. Kendi aralarında sempatiklik derecelerine göre sınıflandırılıyor ve bana kalırsa içlerinde karar vermeniz açısından size en güvenilir ve samimi hangisi geliyorsa onu seçebilirsiniz.

Bu işin bir de maddi yönü var ki inanılmaz astronomik ücretler olsa da her hastaya uygun, her bütçeye uygun bir hastane seçimi olabiliyor. Ultra lüks ve tabii ki astronomik fiyatlar içeren özel hastanesinden SGK anlaşmalı çok daha uygun bir özel hastane seçimi arasındaki geniş yelpazede kendi kesenize ve doktorunuza en uygun hastaneye karar verebiliyorsunuz.

Devlet hastanelerindeyse yine bu tür ameliyatlar uzman kişilerce yapıldığında sorunsuz olabiliyor ama ben ilkini İstanbul'da bulunan bir devlet hastanesinde olmuştum. Ağrı kontrolü gibi bir tedavi kesinlikle uygulanmamıştı ve yaşadığım tramvayı aylarca üzerimden atamadığım için kesinlikle devlet hastanelerinde olacaklara operasyon öncesinde anestezi uzmanıyla ayrıntılı görüşülmesini talep etmenizi öneririm. Anestezi bir ameliyatın temelidir ve sonrasında başarısını etkileyen en önemli süreçtir bana göre. Bu konuda yaşadığım deneyimi daha doğrusu tatsız hatıralarımı belki başka bir gün yine bu sayfa sizlerle paylaşmam gerektiğini düşünüyorum ama bugün değil, henüz değil.

Kendinize iyi bakın dileğimle...

deryclm

Üye
Diz Protezi

2 yıl önce çok başarılı bir doktor tarafından diz protezi ameliyatı oldum. Başlarda herkes gibi ben de çok korkuyordum ama hiç de korktuğum gibi değilmiş. Ata hocayı herkese tavsiye ederim. Kendi internet sitesinden de çok yaralı bilgiler paylaşıyor. Böyle başarılı doktorların operasyon yapması lazım. Ata hocanın internet sitesini bırakıyorum isteyenler ordan da ulaşabilir.

Tekerlekli Sandalye