Kamuda çalişan engelliler değişen 657 devlet memur kanunu ile nasil hareket edecek?

by_handsome25

Üye
Üye
MERHABA BENİM PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM BİLGİ ŞU KAMUDA ÇALIŞAN ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZ DEĞİŞECEK OLAM 657 DEVLET MEMUR KANUNU İLE MADDELERDEN BİRİ İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak. ANLAMADIĞIM NOKTA ŞU Kİ ENGELLİ BİREY ZATEN BAZI ŞEYLERDEN YOKSUN NASIL GÜVENCESİ ELİNDEN ALINIR?:(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu ve buna benzer düzenlemeler yapılacağın iddia ediliyor ama henüz bir değişiklik yok. İşini yapmayan memurun işine son verilmesi iyimi kötümü olur? Bence bunda kötü bir taraf yok. Kimse işini yapmayan memur görevine devam etsini savunamaz.

Yapılması düşünülen iddia edilen düzenlemelerin tamamı.
HARF KARMAŞASINA SON VERİLECEK: Çalışanlar arasında "4a, 4b, 4c" şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak.

ÜCRETLERE İNCE AYAR GELİYOR: Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da, temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak.

ÖĞRETMENLERE YAZ PROGRAMI: Öğretmenlerde performans artırılması ön planda olacak. Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek, yurtdışı eğitimler artırılacak.

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI BİTECEK: Kamuda memur-işçi ayrımı bitecek. Ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.

TEK ÇATI SİSTEMİ: Personel rejimi de sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. Kamu çalışanlarının hak ve sorumlulukları 657 Sayılı yasa, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu, KİT Personel Kanunu ile düzenleniyor. Hepsinin tek yasada toplanması öngörülüyor.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.

İŞ TANIMI YAPILACAK: İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. AB ülkelerinde olduğu gibi serbest çalışma mekanizmasına ters düşen bütün maddeler ayıklanacak.

KIDEMLİ PERSONELLE KALKINMA: Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek.

HERKES KAMU ÇALIŞANI OLACAK: Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi 'kamu çalışanı' adı altında toplanacak.

ÜCRET VE TERFİ: Performans özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek. Performans notu zam ve ücrette belirleyici olacak.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Misal ben,
Okulda memurum, İşimle ilgili konularda kimseyi mağdur etmedim.
Bir vatandaşın bana işi düştüğünde; atıyorum diploma kayıt örneği istediğinde yeri geldi öğle yemeğini bıraktım, onun işini hallettim.
Ama gözlemlediğim kadarıyla kamuda çalışanların üzerinde bir ölü toprağı serpilme durumu var.
5 Ekimde emeklilik için binbir münakaşayla Aksaray SGK'ya dilekçemi kabul ettirdim. Gel görki benim dilekçe 9 Ekimden beri Konya SGK'da görünüyor. Hiç bir kıpırdanma yok.
Yemin ederimki BİMER'e şikayet etmiyorsam nedeni bu işlerden çok sıkılmış olmam. İlgili şikayet metnini bugün hazırladım. Fırsat bulursam haftasonu yazacağım BİMER'e.
14 Ekimde dosyama bakan işgüzar Memure Hanım aradı zaten dilekçemde belirttiğim hususları bir de telefonda bana sordu. Hatta bir de 'sizin dosyanız Ankara'da oraya dilekçe verseydiniz İşlemleriniz hızlı olurdu.' dedi. Yani diyorki bana iş çıkardın.
Zaten ilk Emeklilik deneyimimden biliyorum ki SGK öğleden sonra telefonunun fişini çeken memurlarla dolu. Deyim yerindeyse Ali Babanın Çiftliği gibi olmuş. Şefine, amirine şikayet edeceğinizi veya dava açacağınızı söylemeden/ima etmeden iş yaptıramıyorsunuz.
Otomatik pilotta yürüyor bu devletin işleri.
Allah Hiç kimseyi ellerine düşürmesin.
Amin..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eyvallah Hakanım. Sende bir memursun ama vicdanlı şekilde kamuda çalışanların vurdumduymazlığını yazabiliyorsun. 657 ye tabi olanlar adeta m. vekili gibi dokunulmazlığı var. Kolay kolay işten atılmıyorlar. Bunu bildiklerinden de vatandaşa hizmet bir yana bir üst mertebeden bakıyorlar. Başta dediğim gibi "işini yapmayan memurun işten atılması" herkesin kabul edeceği bir şey. Buna karşı çıkmanın mantığı yok. Tersten düşünelim. İşini yapmayan memur işini yapmaya devam mı etsin?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba Halil,
Kendi durumumu yazayım:
1-Ben işimi severek yapıyorum.
2-Normal vatandaşla Muhataplığım pek yok.(okulda çalıştığım için gelen veliler ya öğretmenlerle ya da Müdür'le muhatap olur.)
3-Altıncı yılımı çalışıyorum hem de aynı okulda ki okulun kuruluşu 1999. Yani yeni bir okul. Bu yüzden arşiv iş yükü yok denecek seviyede. İlk İşe başladığım dönem birkaç saatimi alan işler artık dakikalarımı alıyor.
Düşünürsem işimi sevme nedenim başka sebepler de yazabilirim.
Ama bir tapu dairesinde çalışmak istemem doğrusu. Çok yoğun bir şekilde hizmet veriyorlar ve maaş rejimi yüzünden çalıştıkları/hak ettikleri kadar kazanamıyorlar bence.
Bir de bu olumsuz durumları onlarda bir kısır döngü oluşturmuş vaziyette bence. Hem işlerini severek yapmıyorlar bu yüzden de verdikleri hizmet aksıyor. Sosyal güvenlik kurumları da hakeza böyle ve buralar gibi kurumlarda köklü reformlar yapmak gerekiyor. Şartları çok ağır bence. Aynı mekanda onlarca insan tıkış tıkış. Ben işten çok bunaldım mı çıkar bahçeye bir hava alırım misal. Ama başlarındaki Amirleri veya işyerleri buna uygun olmayabiliyor. Bu da bir kısır döngü gibi insanları yoruyor. Yoksa ben BİMER'e çoktan Memure hanımı ispiyon etmiştim. Bugün geldiğim düşünce/duygumun yapısı o ve onun gibiler için üzelmek. Kim bilir ne derdi vardır. Bir de ben onu şikayet edince müdürü benim hazırladığım metnin çıktısı tepesine dikilecektir. Ki bunu da iyi biliyorum. işte birtaraftan da insan işinin yürümesini istiyor. Bilmiyorum, kararsızım yani.
Allah'tan hakkımızda hayırlısını dilerim. Ama ülkeye internet geleli 20 yıl olmuş hala yok Ankara'ya verecektin dilekçeyi, konya'dan çıkaracaktın Raporu inan ben kendimden çok BİZE üzülüyorum.
Saygılar..

by_handsome25

Üye
Üye
Bir noktada güzel birşey olur inş bu kanun hakki ile çalişmayan emeklisi dolmuş insanlar var kamuda ne çalşiyor nede bişe yapiyor ben bir engelli olarak vatanimi işimi çok seviyorum işim satinalma işlemleri ve işimi severek yapiyorum allah emeği karşiliksiz birakmaz inş güzel şeyler olur. Saygilar...

Tekerlekli Sandalye