Kamuda işçiydim, ömss ile memurluğa atandım. Vergi indirimi almalımıyım?

pikpanter

Üye
Üye
kamuda 9 yıldır işçiyim, vergi indirimi için araştırma yaptığımda, tekrardan hastaneye sevk edilip muayeneden geçirildiği ve elimizdeki rapor oranlarıyla alakasız oranlar çıktığını, üstelik maliyenin bu oranları daha da kıstığını öğrendim ve indirim için herhangi bir başvurum olmadı. şimdi ömss ile memurluğa atandım. istifa edip memurluğa geçiş yapıcam. asaletin onaylanmasından sonra hizmet birleştirmesi yapmayı düşünüyorum.erken emeklilik yada özürlü kadromun gerektirdiği memuriyet avantajlarından yararlanmak için vergi indirimi almak zorunda mıyım. vergi indirimi için başvuru yapmazsam ileride emeklilikte ne gibi sorunlarla karşılaşırım. raporum sürekli ve %60. direk hastaneye muayeneye mi gönderirler. ivedi olarak bilgilendirirseniz sevinirim.

mesutttt

Üye
Üye
Aslında ÖMSS ile atananların otomatik olarak vergi muafiyetinden yararlanması gerekir. Zaten raporumuzu %40'ın altına düşürürlerse memur olarak atamamaları gerekirdi. Tekrardan bu işlerle uğraşılmaması gerekir. ÖMSS ile ataması olan direk bütün hakları elde etmiş olmalı.

İsen Buga

Üye
Üye
Kamuda işçi iken istifa etmesine gerek yok haklarının Memuriyet ile birleştirilmesi yönünde dilekçe yazacaksınız o kadar. İşçi iken kazandığınız haklar memuriyetteki haklar ile birleştirilecek.

Özürlü oranınıza gelince; bu işlem biraz farklı; memuriyette engelli kadrosunda iseniz otomatikman (bazende işlemleri kendileri yürütmesi gerekiyor) haloluyor. Özür oranı düşürülecek diye kesin kati kural yok. Ben girdim heyete tekrardan oranımı beklediğimden çok yükselttiler.

turukku

Üye
Üye
işyerinden gerekli evrakları aldıktan sonra defterdarlığa gidiyorsun ve orası işlemlerini başlattıktan sonra seni özürlü raporu verebilen hastanelerden birine gönderiyorlar. tekrar heyete giriyorsun hastanede işlerin bitince evraklar ankaraya gönderiliyor orada tahliller rontgenler inceleniyor heyet kararını onaylama ve ya oranları değiştirme burada gerçekleşiyor. buradan evraklar maliyeye gidiyor. orada da onaylanınca işin tamamlanıyor. ama ankaradaki kurul oranları normalden daha az olarak onaylayabiliyor. zira aynısı benim de başıma geldi. bir de heyet için hastaneye gittiğinde rapor için senden para isteybilirler, misal benden istediler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ek olarak kamuda çalışan engellilerin vergi indirimi almaları gibi bir zorunlulukları yok.

turukku

Üye
Üye
zaten zorunluk gibi değilde neticede maaşa 20-30 lira gibi bir katkısı oluyor, birde özürlülükten dolayı erken emekliliğe hak kazanmak için bu raporun çıkarılması gerekli. ayrıca vergi muafiyeti raporunu çıkardıktan sonra ev alırken, araba alırken gibi bazı kalemlerde vergi indirimi uygulanıyor,emlak vergisini ödemiyorsun gibi kanunen tanınan ayrıcalıklardan da yararlanabiliyorsunuz. sonuçta devletimiz bizlere bu hakları tanımış eğer durumunuz uyuyorsa yararlanmak gerekir.

İsen Buga

Üye
Üye
zaten zorunluk gibi değilde neticede maaşa 20-30 lira gibi bir katkısı oluyor, birde özürlülükten dolayı erken emekliliğe hak kazanmak için bu raporun çıkarılması gerekli. ayrıca vergi muafiyeti raporunu çıkardıktan sonra ev alırken, araba alırken gibi bazı kalemlerde vergi indirimi uygulanıyor,emlak vergisini ödemiyorsun gibi kanunen tanınan ayrıcalıklardan da yararlanabiliyorsunuz. sonuçta devletimiz bizlere bu hakları tanımış eğer durumunuz uyuyorsa yararlanmak gerekir.

biz başka birşey anlatıyoruz.

mesutttt

Üye
Üye
Halil Yılmaz,
Kamuda direkt engelli memur olarak işe başlayan, emekliliği için vergi muafiyeti için o işlerle uğraşmasada olur mu ? diyorsunuz yani ?

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım vergi indiriminden yararlanmak tamamen insiyatifinizde...İşçi veya memur hangi statütüde olursanız olsun ilk işe girdiğinizde aldığınız rapor sadece engelli olarak işe girmenize olanak sağlar kimse size bak senin %60 raporun var vergi indirimi almak zorundasın diyemez. İşe girerken aldığınız rapor sadece işe girmenize olanak sağladığından işlevi kalmamıştır...Eğer engelli emekliliği veya engelli haklarından faydalanmak istiyorsanız; kurumunuzdan kurumda çalıştığınıza dair belgeyi alıp defterdarlığa götürüp onların uygun gördüğü hastaneden özürlü sağlık kurulu raporu alabilirsiniz bu arada eski raporunuzu da ibraz edebilirsiniz. Şu an ikinci dereceye tekabül ediyor raporunuz hastanenin en fazla üçüncü dereceye tekabül eden oranlara düşürebileceğini umuyoru raporunuzu, kaldı ki tekrar rapor talep etme hakkınız var...Eğer benim raporum %60'tı maliye düşürdü işyerinde bakış açısı ne olur diye düşünüyorsanız ben bu işlerle yıllardır iştigal eden birisi olarak kesin olarak söylüyorum ki, bu durumla sık karşılaştığımızdan sizleri yadırgamayız. Benim şahsi kanaatim vergi indiriminden faydalanmanız yönünde gün gelmiyor ki, neler değişmiyor o yüzden en azından şu durumda engelli emekliliğinden faydalanma hakkınız varken bu hakkınızı kullanın derim hem bu durumun size sakıncası yok misal 15 yılda emekli olmak istemiyorsanız kimse sizi emekli ol diye zorlayamaz isterseniz engelli olarak 25 yılda çalışabilirsiz 30 yılda. Ya 15 yıldan sonra çalışacak gücünüz kalmamışsa, sonradan rapor ibraz edenler çok fazla sıkıntıya tabi kalıyor bir de arkadaşım özlük biriminize hizmet birleştirmesini mutlak surette yaptırın onların insiyatifine bırakmadan takibinizi kendiniz yapın ancak hizmet birleştirmesi yaptırdığınız takdirde eski hizmetlerinize istinaden; hizmet süreniz, terfi tarihiniz ve izin tarihleriniz düzenlenecektir. Eğer toplam hizmetiniz 10 yılın üzerinde ise memuriyette 30 gün izne hak kazanırsınız raporunuz %30'a düşse bile dert etmeyin bir süre sonra tekrar başvurun umarım söylediklerimin faydası olası her şeyden evvel takdir sizin...

M

mavibalina2012

Guest
Turukku arkadaşım umarım engelliler için sağlık kurulu raporu çıkarmak için istedikleri ücreti ödememişsinizdir (bağış veya dosya, evrak parası adı altında olsa bile) çünkü bu konuda "Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığın engelliler için sağlık kurulu raporu çıkarıldığında ücret ödenmemesi hususunda kesin kez talimatları ve ilgili yönetmelikler mevcut"...Başvurunuzu İŞKUR, SHÇK veya hastanenin Başhekimine yapıp veya şimdilerde sıkça rastlanıyor engelli danışma kurullarına durumunuzu arz ederek kesinlikle ücret ödemeyin yapacağımız bir hata ekonomik açıdan mağdur bir arkadaşımızın sıkıntıya düşmesine neden olabilir o yüzden engelli olarak atacağımız bir adımın diğer engelli arkadaşlarımıza zararını düşünerek adımımızı daha emin atmalıyız...İlgili yönetmeliklere göre,
1) Kişinin hiçbir sosyal güvencesi yoksa 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi mıuyarınca rapor ücreti alınmaması gerekir.
2) Kişi kamu kurum ve kuruluşunda çalışıyor ise kişinin kurumunca ödemesi yapılır.
3) Kişi yeni adıyla SGK'ya tabi bir işyerinden emekli olmuş surette kendisine erken engelli emekliliği veya malulen emekli maaşı bağlanmış ise bağlı bulunduğu SGK birimince ödeme yapılır
4) Kişi yeşil karta sahip ise bağlı bulunduğu Kaymakamlık vasıtasıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan karşılanır...
Bu anlattığım konu sadece ''Özürlüler İçin Sağlık Raporu''nu kapsar haricinde olduğunuz polikinlik muayanelerde tetkik ve tedavi ücreti ödersiniz. Sağlıcakla esen kalın...

Tekerlekli Sandalye