Kamuda isteğe bağlı emeklilik?

Arkadaşlar internette şöyle bir makale gördüm SGK Rehberi - Devlet Memurlarında İsteğe bağlı (İştirakçilik) Sigortalılık. Kamuda mayıs 2003 senesinden beri çalışıyorum. 10 senedir bipolar affektif bozukluğum ağırlaştı 1 senedir şizoaffektif tehşisi konuldu. Şu an 18 aydır izinli gözüküyorum 36 ay maksimum izin süremi kullancağım. Gittiğim üniverste hastanesindeki psikiyatrist %80 engel oranı alırsın dedi ama forumda yazılanları gördükten sonra tereddüte düştüm. Eğer izin sürem sonunda yönlendirildiğim sağlık heyettinde %45 benzeri oran verirlerse isteğe bağlı pirim ödeyerek emekli olabilirmiyim. Örneğin %45 gibi bir oran ile kamuda çalışıyor olduğum gibi 15 sene mi pirim ödeyeceğim yada kaç sene pirim ödeyeceğin. Yanıtlarsanız sevinirim.

Göreve başladığınız da rapor oranınız yüzde kaçtı? Ek olarak göreve engelli memur statüsündemi başladınız.

Göreve başladığımda bipolar affektif rahatsızlığım vardı ama engelli memur statüsünde göreve başlamadım.

Sizin duumunuz göreve başladıktan sonra malul olan engelli memur olarak değerlendirilebilir.

Göreve başladıktan sonra malul olma durumunda, sağlık kurulu raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenmesi gerekmektedir. Sağlık Kurulu, malul durumunuzu kabul ederse, bu durumda 10 yıl hizmetin olması kafidir.

Bu durumda olduğunuza inanıyor iseniz; yeni sağlık kurulu raporunuzun Kurumunuz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi gerekmektedir.

Yani 36 ay izini heyet rapor olarak tamamlandıktan sonra tekrar sağlık heyetine girmeyeceğim anlamına mı geliyor bu yani engel oranı tespiti gerekmeyecek mi?

Maluliyet durumunuzu yeni bir sağlık kurulu raporuyla tespit ettirmeniz, bu sağlık kurulu raporunuzu Kurumunuz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesini istemeniz, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca MALUL Kabul edilirse malulen emekli olursunuz...

Mesela %45 gibi bir oran aldım sağlık heyetinden, isteğe bağlı emeklilik için kaç sene pirim ödemem ve kaç sene beklemem gerekecek. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

İsteğe bağlı pirim ödediğinde bağkur'lu engelli kapsamında engelli olursun. Sakatlık oranı, %40-%49 arası olan bağkurlular 18 yıl, 4680 gün primle emekli olur.

Geri