Kandil kutlaması diye bir şey yokmu?

DORLION

Üye
Üye
2 ocakta mevlid kandili oldu . Peygamber (s.a.v. ) efendimizin doğum günü diye . 2 ocakta mevlid kandilini mübarekletiyoruz da kutlu doğum haftasında neyi kutluyoruz . bu ara facede bol şekilde bu yazı çıkıyor .Bilindiği üzere kandil kutlamaları yok kitabımızda fakat uyulması gereken yazılı olmayan gelenek sürdürülüyor tıpkı vefat eden kişinin 7 -21 40 mevlütü gibi .. Bende sorgulamaya başladım kutlu doğum haftasında neyi kutluyoruz ?

Hataylı_72

Üye
Üye
"her yıl farklı gündem ile Hz. Muhammed'in anlatılmasının amaçlandığı ve doğum gününün miladi takvime göre 20 Nisan kabul edilerek kutlandığı ifade edilen bir etkinlik haftasıdır. Etkinlik son yıllarda 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılmaktadir"

ben şöyle düşünüyorum;
ahir zamanı yaşıyoruz ve bu zamandaki ibadetlerimiz eski zamanlardaki insanların
ibadetlerindeki sevaplarından kat kat fazla olmaktadır, etrafıma baktığımda görüyorum ki
her türlü haksızlık, kan, şiddet, din sömürüsü almış başını gitmiş..

bu zamanda kandiller olsun kutlu doğum haftası olsun
bu tür etkinlikler ile yozlaşmış olan günümüz din kültürü hayatımızda
bu vesile ile insanlar (5 vakit namaz kılamayanlar, diğer dini vecibelerini yerine getiremeyenler)
hiç olmazsa bir selavat getirerek, Fatiha okuyarak da olsa Allah'ı, Peygamberimizi
anıyorlar meleklerin nurundan nasip alıyorlar.
Senede bir gece veya bir hafta da olsa..

Tekerlekli Sandalye