Kanser hastasıyım erken yada malulen emeklilik şartlarım?

Yalan dünya

SMS Activated
Merhaba ben 1997 Eylül girişli 37 yasında SSK li çalışanım 2014 Ekim ayında kanser teşhisi konuldu ameliyat ve tedavi sürecini atlatmış bulunmaktayım.Agustos ayına kadar is yerinden raporluyum fakat artık çalışmayacagim. Kafama takılan bir kac soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim.Prim günümü tamamladım ama malum yas haddine takılıyorum.Rahatsizligimdan dolayı erken emeklilikten ya da malulen emeklilikten yararlanabilirmiyim? Bunun icin başvuruyu çalışırken mı yapmalıyım yoksa isten ayrıldıktan sonra mi? Saglık raporundan bahsediliyor bu raporu başvurduktan sonra mı temin edeceğim? Kişinın kendisinin mı başvurusu gerekiyor bu işlemleri yakınlarımız halledebilir mi?ilginiz icin şimdiden cok tesekkur ederim.

Geçmiş olsun,

Siz iş yerinizde çalıştığınıza dair bir belge ile yine iş yerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine vergi indirimi için müracaat etmeniz gerekiyor, sizi sevk edecekleri hastahaneden %40 ve üzeri rapor verilmesi halinde sgk gün ve prim sayınız yeterlidir ve emekli olursunuz,

Vergi indirimi almanız erken emeklilik ( yaşlılık emekliliği ) anlamına gelir normal emekli maaşı bağlanır, sadece sgk gün ve prim sürelerinde rahatsızlığınızdan dolayı indirim yapılır,

http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Malulen emeklilik için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde özür oranınızın (ki bu yüzde %60'a tekabul eder.) olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkmış olması gerekir. Bu şartları taşımanız halinde 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim gün sayısıyla malulen emekli olabilirsiniz. Ek olarak yakın zaman önce 21 hastalık malulen emeklilik listesine alınmış bunlardan biride kanser hastalığıdır. Ve fakat her kanser malulen emekli olacak diye bir kural yok. Kamu oyunda öyle bir hava yaratıldıki tüm böbrek hastaları, kanser hastaları, şeker hastaları, koşulsuz şartsız malulen emekli olacak havası estirildi. İnsanları boşuna ümitlendirmenin olmayan bir şeyin hayalini kurdurmanın anlamı yok. Malulen emeklilik için geçerli genel şart ve kurallar 21 hastalık içinde geçerlidir. Malulen emekli olamazsanız alacağınız sağlık kurulu rapor oranının %40 ve üzeri olması halinde kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Kabaca 18 yıllık sigortalısınız şayet primlerinizde tam olarak yatmışsa kademeli engelli erken emekliliğinden de direk yararlanabilirsiniz. 2008 öncesi ssk lı olduğunuzdan emekli olmadan önce vergi indirimi belgesi almak zorundasınız. Ve en önemlisi engelli emekliliğinden yaş şartı aranmaz. Şu şartlar altında %40 ve üzeri sağlık kurulu raporu almanız halinde engelli emekliliğinden yararlanabilirsiniz.

Not: Malulen emekli olacaklar için vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Bu durumda sanırım benim öncelikle erken emeklilik başvurusunda bulunmam daha mantıklı gözüküyor. Vergi indirimi icin yapacagım başvuruyu isten ayrılmadan önce mı yapmam gerekir Ağustos'ta raporum bitiyor bittiği gibide ayrılacağım.Bu işlemler o zamana kadar sonuçlanır mı?Ayrıca bu emeklilikte ara ara saglık kontrolleri isteniyor mu? Cok Sagolun.

Vergi indirimi belgesi faal çalışma yaşamı içinde olanlar için geçerlidir ve aktif olarak çalışanlar vergi indirimi alırlar. Yani işten ayrılmadan önce vergi indirimi belgesi için başvurmalısınız. Vergi indirimine ilişkin detaylar için buraya tıklayınız:> http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indirimi-nedir-kimler-yararlanir-13358/
Emekliliğe esas alınan sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi önemlidir. alınan raporda geçerlilik süresi "süresiz" ise sizi tekrar muayneye kontrole çağırmazlar, yok eğer 1 yada 2 yıl sonra kontrol şerhli ise o zaman kontrol edilirsiniz.

Merhaba,saglık raporumu uzun bir beklemeden sonra neyseki Capa hastanesinden aldım özür orani %80 ve 1yil süreli. Bu arada SGK da birilerine danıştım herkes farklı seyler söylüyor biri once malulene başvurmamı olmaz ise erken emekliliğe başvurmamı söyledi. Oran yüksek olduğu icin biraz kafam karıştı. Malulene başvurmam icin isten ayrılmam gerekiyor, su an is yerinde raporluyum kısa zaman sonra isten ayrılacağım ama hazır çalışıyorken vergi indirimi seçeneğinide kaybetmek istemiyorum.Bu durumda sizce önceliği hangisine vermeliyim bir de vergi indirimi Belgesi'ne başvurduktan sonra sonucu beklemeden isten ayrılmam sıkıntı yaratabilir mı? Yaratmiyorsa once vergi indirimi başvurusu yapıp daha sonra isten ayrılıp malulen emekliliğe başvurmam daha uygun olmaz mi?zamaninizi alıyorum eksik olmayın şimdiden tesekkur ederim.

İşten ayrıldıktan sonra vergi indirimi belgesi alamazsınız. Olaki malulen emekliliğe başvurur başvurunuz red edilirse engelli erken emekliliği için (ssk lı olduğunuzu varsayarak yazıyorum) başvuru yaparsanız bu sefer vergi indirimi belgesi isterler o zaman sıkıntı yaşarsınız. Bence her ihtimale karşın vergi indirimi için başvuruda bulunun zaten 2 aya falan sonuç gelir.

Geri