Kanser hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim?

iyi günler Halil bey benim 2005 sigorta girişim var ve 2 yıl bağkur yattı bu süre içinde yaklaşık 700 günde sigortam var (yaklaşık ikisi beraber 1420 gün civarında) 2009 yılında çıkan bir rahatsızlığım var ve 4 yıldır tedavi görüyorum hala tedavim devam ediyor.özürlü raporu aldım geçen sene 11. ayda özür grubu kronik(süreğen) olarak geçiyo yani kanser hastasıyım özetle.1. sorum şu olacak Ömss ye başvurdum kayıtımı gerçekleştirdim sınavı kazanmış olsam atama olurken bir sıkıntı yaşarmıyım tedavim devam ettiği için acaba. 2. sorumda malülen emekli olma şansım varmı yada erken emeklilik diye bişey var sanırım öyle bir imkanım varmı. bu bilgiler ışığında nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz. ayrıca raporumun yüzdesi 85 ve lisan mezunuyum.şimdiden vereceğiniz cevap ve bilgiler için çok teşekkür ediyorum iyi günler

Şartlarınız malulen emeklilik için uygun. Malulen emekli olmak için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim gün şartı aranıyor. Hizmet yılınızda eksiklik var. O yüzden 3 yıldaha beklemelisiniz.
ÖMSS ye girebilirsiniz tabi. Zaten alacağınız raporda "çalıştıracağınız" ve "çalıştırılamayacağınız" alanlar yazacağı için bir sorun olmaz.

Malulen emekli olmaz için 10 yıl hizmet süresini doldurmanız gerekli. Yani ilk sogortalılık tarihinin üzerinden 10 yıl geçmesi lazım.

Geri