Kanser hastasıyım, ÖTV ve MTV'den muaf engelli arabası alabilirmiyim?

mutlu1985

Üye
Üye
merhabalar siteye yeni üye oldum.Herkese çok açıklayıcı özel cevaplar yazıldığını gördüm ve bir türlü doğrusunu öğrenemediğim konular var eğer zahmet olmazsa cevaplar mısınız şimdiden teşekkür ederim.

* kanser hastasıyım %93 rapor aldım.Bedensel bir sakatlığım yok.ötv den ve mtv den muaf araba almak istiyorum.B sınıfı ehliyetim var..

*h sınıfı ehliyet almadan raporum 90dan fazla olduğuna göre ötv ve mtv'den muaf araba alıp engelli damgalı plaka almadan b sınıfı ehliyetimle kullanabilir miyim?

*yani vergilerden muaf arac alabilmek için h sınıfı ehliyet ,engelli damgalı plaka olması şart mı?

*duyduğuma göre bir kere h sınıfı ehliyet alıp damgalı plaka alınca bir daha normal araba kullanılamıyormuş?

*ayrıca sağlıklı dönemimde kullandığım arabam var normal plakalı yani..93lük raporumla başvursam vergi dairesine mtv den düşürebiliyor myum aracı? yoksa mtv den muaf olması için de aracımın damgalı plakalı mı olması gerek?bana ait olması yeterli mi yoksa?

********cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim herkese iyi günler************

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Sakatlık oranınız %90'ın üzerinde olduğu için ÖTV, MTV ve KDV muafiyetli araç alabilirsiniz. Alınan 3. dereceye (üçüncü derece) kadar yakın akrabalarınız kullanabilir. Aynı zamanda sizde kullanmak isterseniz raporunuzda H sınıfı ehliyet ibaresinin olması gerekmekte.
B sınıfı ehliyetle ÖTV, MTV muafiyetli araç alamaz alamazsınız. ÖTV, MTV muafiyetli alınan tüm araçlarda engelli plakası zorunludur. Normal yllardan aldığınız aracı MTV'den düşüremezsiniz.

Ayrıca KDV istasnasından yararlanmak için mutlaka şu başlığı okuyup orada yazılan yönergeleri uygulayınız.

mutlu1985

Üye
Üye
anladım o halde hiç kalkışmamak daha iyi olacak sanırım..Şimdi ben bu arabamı satıp başka bir arac alsam onu mtvden düşüremiyor muyum?kanunda ehliyet ve plaka şartı yok da?? çok teşekkür ederim ilgi alakanıza

Tekerlekli Sandalye