Kanser ve 18 ay geçici malüllük

BurakG

Üye
Üye
Esenlikler.
Bundan 45 gün önce,böbreğimde bulunan ewing sarkom türü bir tümör yüzünden radikal nefrektomi operasyonu geçirdim.
17x12x11 cm ölçüsündeki tümörle beraber sol böbreğim de alındı.Büyük ihtimalle de radyoterapi ve kemoterapi göreceğim.
18 aylık geçici malüllük için sigorta geçmişim 10 yıl ve 1800 gün kriterini fazlasıyla karşılıyor fakat bugün İstanbul İl SGK'ya gittim ve bana %60 iş göremez raporu gerektiğini söylediler.İnternette baktığım her yerde ve televizyonda çıkan haberlerde koşulsuz,sadece sağlık raporu ile kanser hastalarının bu geçici malüllükten faydalanılabileceği söyleniyor.

1-Bu geçici malüllükten faydalanmak için %60 iş göremez raporu şart mı?
2-Eğer %60 raporu gerekliyse,yukarıda belirttiğim şartlar dahilinde %60 iş göremez raporu alabilir miyim?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası geçici malullük aylığından faydalanmak için %60 iş göremez raporu alınması gerektiğini bilmiyorum. Fakat bu söylenen mantıken bana saçma geldi. Şöyleki. Kurum sizi kontrol şerhli malulen emekli eder. Atıyorum bu kişi malulen emekli olur ancak xx/xx/xxxx tarihinden tekrardan raporunu yenilemesi gerekir diye şerh koyması gerekir...

BurakG

Üye
Üye
@Halil Yılmaz
Şu işin aslını tam anlamıyla öğrenemedim bir türlü.TV'lerde vs hep koşulsuz diye çıkmış haber.Bazı sosyal güvenlik uzmanları da sağlık raporunu alın gidin diyor.
Hatta eskiden hastalığın teşhis tarihinden itibaren 18 aymış,şimdi sağlık raporundan itibaren 18 aymış süre.
Şurada adamın anlattığı her yerde geçiyor.
https://www.youtube.com/watch?v=98YCHu3YIK8

BurakG

Üye
Üye
Esenlikler.
Bugün onkolojide randevum vardı.Perşembe günü,1 sene sürecek bir kemoterapi programına başlanacak.
Bu süreçte bir sene için istirahat veriyorlarmış.3 aylık olmak üzere ilk raporu verdiler.3 ay sonra tekrar yazacaklar.3 aylık 4 raporla bir sene tamamlanacak.Rapor 3 aylık olduğu için de 3 ay sonunda (her ay için brüt asgari ücretin 2/3'si kadar) 3 aylık olarak ödeme yapıyormuş SGK

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Peki bu 3 aylık periyotlarda ödenen aylığın adı nedir?

BurakG

Üye
Üye
Peki bu 3 aylık periyotlarda ödenen aylığın adı nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu/4A/4B İşgöremezlik Ödemesi diye geçiyor.Detaylarını çok iyi bilmiyorum ama 3 günden fazla istirahat alınırsa SGK bunun için hastaya ödeme yapıyor ayrıca bu süre içerisinde işveren,raporlu olan hastası için sigorta primi ödemiyor.
Bir şartta şu;rapor tarihinden bir yıl geriye dönük olan zamanda en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdi anlaşıldı. Geçici iş görememezlik maaşı alacaksınız. Açıklamalar için teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye