Kapanmayan Bası yarası hakkında önerileriniz nedir?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
3 yıl önce omirilik felci oldum kazadan 1 ay sonra kalçamda açılan bir bası yarası var halen kapanmadı ne kadar krem varsa kullandım ama geçmedi yara olunca evden dışarı çıkamıyorum lütfen yardım edin?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Omirilik felçlilerde bu sorun hemen hemen herkeste yaşanır bende dahil olmak üzere günleri ayları hatta yılları evde çıkmadan geçirmek zor ancak bu durumdan ivedi şekilde kurtulmayı saglayan ürünler var size geniş bilgiyi aktarayım şimdi geçmiş olsun..

COMFEEL YARA ÖRTÜLERİ
ps-comfeel-plus-dress-small.jpg

YARA GEÇİREN FİLM TABAKA

Absorbe özelliği geliştirilmiş ve üstün yarı geçirgen film yüzeyi sayesinde en ideal eksude kontrolünü sağlar. Eksüdenin yoğunluğuna uygun olarak buharlaşma ayarını düzenler. Ağır eksüdasyon oluştuğunda film tabaka üzerindeki gözenekler genişleyip açılarak, buharlaşmaya izin verir ve daha fazla eksüdeyi absorbe etme özelliği sağlar. Hafif eksüdeli durumlarda sıkı gözenekli yapısıyla buharlaşmayı sınırlandırır. Yara örtüsüne, yaranın nemini düzenleme özelliği verir. Bu nem, yara üzerindeki ölü dokuların temizlenmesini kolaylaştırarak epitelyumizasyonu hızlandırır.

YARAYA AVANTAJLARI

Eksüde kontrolünün geliştirilmesinin anlamı, pansuman değişim sıklığının azalmasıdır. Bu durum iyileşme dönemini pozitif olarak etkiler ve hastanın hareket özgürlüğünü arttırır. Yara örtüsü yumuşak ve esnektir.
Hastalar, yara örtüsünün ağrıyı yok ettiğini algılarlar. Bununu sebebi, sinir uçlarının ve granülizasyon dokusunun jel ile kaplanarak korunmasıdır
Comfeel-Plus-Pressure-Relief-Dressing-173011-PRODUCT-MEDIUM_IMAGE.jpg

Hafif akıntılı kronik ve akut yüzeysel yaralarda; bası ülseri, bacak ülserleri, yüzeysel yanıklar, donör saha, travmatik yaralar ve post-op yaralar. Yara örtüsü, özellikle hassas bölgelerde cildi korur. İyileşmenin son aşamasında ve uygulama zorluğu olan bölgelerde kullanılır.
Vücut hareketlerine uyum sağlar. Özellikle uygulama zorluğu olan bölgeler içindir. Transparan hydrokolloid kenarları cilt yüzeyini korur. İnce transparan hydrokolloid kenarlar iyileşme sürecinde cilt yüzeyinin tahriş olmasını engeller.
¼ derece akıntılı bası ülserlerinde, bacak ülserlerinde, yüzeysel yanıklar ve yüzeysel yaralarda kullanılır. Yara örtüsü sakrum, dirsek ve diz bölgeleri için idealdir.

Yara örtüsü renk değiştirebilen yapıdadır; yara örtüsü yara akıntısını emdikçe, rengi süt beyazına dönüşür. Süt beyaz renk yara örtüsü kenarına 2 cm kadar yaklaştığında yara örtüsü değiştirilmelidir. Değiştirme, yara içinde artık olmadığı için çabuk ve kolay yapılır

BUNLARIN HARİCİNDE BİRDE POMADLAR VAR PASTADA DENİLİYOR

[Resim: COMFEEL-PASTA-yatalak-hasta-yaralari-ici...6685_0.jpg]
Derin bası ülserlerinde ve pülonidal sinüslerin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Yara duvarlarının çökmesi için her zaman Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte kullanılmalıdır. Bu, derin yaraların nemli ortamda iyileşmesini sağlar. Ayrıca, Comfeel Plus yara örtüsü ile birlikte bası ve bacak ülserlerinde bulunan nekrotik dokunun yumuşatılmasında kullanılır.
Pasta yara akıntısı ile birleştiğinde, yara kavitesini tümüyle kaplayacak bir jele dönüşür.

comfeel_1348.jpg

Uygulama: Yaranın derinliğine göre %35 - %50 pasta ile doldurulup, üzerine Comfeel Plus yara örtüsü uygulanarak, yüksek seviyede esneklik sağlanır. Böylece hasta açısından en üst düzeyde rahatlama sağlanmış olur.
Ayrıca, pastanın uygulanması, yara örtüsünün yapışma özelliğini olumsuz yönde etkilemez.

Biatin Yara Örtüsü

Yumuşak ve rahatlatıcı koruma sağlayan, emici özellikte köpük yara örtüsü
Biatin yara örtüleri yumuşak ve konforlu korumayı sağlayan 3 boyutlu polimer yapıya sahip köpük yara örtüleridir. Hassas yara çevresine uyumludur ve özellikle akıntıloı yaralarda kullanılır. Yapışkanlı ve yapışkansız seçenekleri vardır. Bandaj altında kullanılabilirler. Tüm cilt türlerine uyumludur.
Uygulama: Yarayı yıkayın, cildi yumuşak hareketlerle kurulayın, Biatin yara örtüsünü yara çevresinden 2 cm büyük olacak şekilde uygulayın. Yara örtüsünü gerekli olduğu dönemde değiştiriniz. Yara örtüsü eksüde miktarına örtünün durumuna göre yara üzerinde maksimum 7 güne kadar kalabilir.

Biatin Sakral ve Topuk Yara Örtüleri

Sakral ve Topuk yara örtüleri kalın, yarayı destekleyen köpük pet ve ve cilde dost hydrocolloid yapışkan çerçeveden oluşur.
İhtiyaca göre yaranın boyutuna göre kesilerek kullanılabilir. Sakral yara örtüsü ve yopuk yara örtüleri, iyileştirilmesi zor olan bölgelerin vb. tedavisinde tam çözüm sunan en son çıkan ürünlerdir. Debridman safhasında Purilon jel ile birlikte kullanılır ve daha ince yapıda olan Comfeel Plus ve Comfeel Plus Transparan örtüleri seçmek uygundur.

Alione Hidrokapiller Yara Örtüleri

Eksüdeli tüm yaralar için basit çözümAz-çok eksüdeli bacak ve bası ülserlerinin tedavisinin tüm safhalarında kullanılır.
Tedavi safhasında kullanılan tek yara örtüsüdür. Seçkin uzun süre kullanım sağlar. Yapışkanlı ve yapışkansız modeller vardır.

Comfeel Plus Basınç Hafifletici Yara Örtüsü

Basıncı ortadan kaldıran ve etkin yara iyileşmesi sağlayan hydrokolloid yara örtüsüdür. Yoğunlaştırılmış işaretli köpük halkalar basıncı dağıtır ve bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır.
1-4 dereceye kadar bası ülserlerinde profilaksi amaçlı da kullanılabilir. 7 cm çaplı kelebek şeklindeki yara örtüsü özellikle dirsek ve topuk için uygundur.
Yara büyüklüğünden 2 cm büyük örtüler seçilmelidir. Köpük kalınlığı, başlangıç kalınlığının yarısına inmesi halinde yara örtüsü değiştirilmelidir.

KENDİ DENEYİMLERİM;
ben bu ürünleri aldım kullandım ve yaralardan kurtuldum ancak bu yaralardan kurtulmak sizin bir daha yara açmamanıza çare degil bu durum için sitemizde belirttigim minderi alıp kullanın BKZ. bu minder üzerinde 15 saat otursanız yara açılmaz.
yara açılan bölge mutlaka temiz kuru bir şekilde ve mutlaka sürekli hijyenik tutmanız gerekir, yaraya bası vermemeye gayret gösterin

Tekerlekli Sandalye