Karanlık

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öykünün Adı: KARANLIK

Yazar: Birol ENGELER

ÖZ GEÇMİŞ: Birol ENGELER, 1961’de İstanbul’da doğdu. 1982’de Enis Fosforoğlu Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro yaşantısına başladı. Çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yaptıktan sonra, 1990’da “Barış Oyuncuları”nı kurdu. Dört sezon boyunca “Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu”nun İstanbul bölgesi yapımcılığını üstlendi. Çocuk oyunları yazdı, yönetti. Sinemada, radyoda, televizyon dizilerinde, reklâm filmlerinde oyunculuk ve seslendirme yaptı. TRT’de yayımlanan “Ak Saçlı Delikanlılar” adlı dizinin bazı bölümlerini yazdı. “Hangisi Doğru” adlı yarışma programının bir süre metin yazarlığını yaptı. Başka senaryolar, skeçler, şiirler, öyküler de yazdı ve yazıyor. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Mimarlık Vakfı tarafından ortak olarak düzenlenen, (2012 yılı) 3. Mimarlık Öyküleri Yarışmasında bir öyküsü “yayına değer” bulundu. Yazdığı (ve yönettiği) çocuk oyunları: Bu Dünya Hepimizin (Devlet Tiyatrosu repertuvarında), İyilik Ağacı, Biz Çocuğuz, Define Aranıyor, Püsküllü Masal, Ali ile Tipitoş… Oynadığı oyunlardan birkaçı: Turizm Patlaması, Şıpsevdi, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, İkiz Kardeşim David, Ocak, Hababam Sınıfı, Küheylan, Aceleci Kalp, Zeki Müren Müzikali, Soytarı, Kelebekler Özgürdür, Ak Saçlı Delikanlılar, Helikopter, Hisse-i Şayia, Cibali Karakolu, Tuhaf İkili, Ölüleri Gömün ve birçok çocuk oyunu... Oyuncu kadrosunda yer aldığı, Hadi Çaman tiyatrosunun “Küheylan” adlı oyunu, 1996 - 97 sezonunda “Avni Dilligil - En Başarılı Yapım” ödülünü aldı. Yine Hadi Çaman tiyatrosunda oynanan Hisse-i Şayia adlı oyundaki rolüyle, “2003 - Selim Naşit Özcan” tiyatro ödüllerinde, “En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Ayrıca, İstanbul “Şişli Belediyesi”nde beş yıl tiyatro kursu eğitmenliği ve “Şişli Belediyesi Kültür Merkezi” müdürlüğü yaptı. 1996/97 Eğitim döneminde Bakırköy “Taş Koleji”nde, on yıl “İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Evi”nde, iki yıl “Eyüp Merkez İlköğretim Okulu”nda, 2003/2004 eğitim döneminde İ.T.Ü. Geliştirme Vakfı’nın anaokulu ile ilköğretim okulunda, 2005/2006 ve 2006/2007 eğitim dönemlerinde de “Şişli - Atatürk İlköğretim Okulu”nda drama ve tiyatro dersleri verdi. Beş yıl boyunca “İstanbul 118-Y Leo yönetim çevresine” ve 2010 yılında da “Akbank Genel Müdürlüğü çalışanlarına” tiyatro yönetmenliği yaptı. Ders verdiği bütün okul ve kurumlarda tiyatro gösterileri hazırladı. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli oyunculuk yapıyor…

KARANLIK adlı öyküyü PDF formatında okumak için tıklayın

Tekerlekli Sandalye